Home Історія Цей день в історії 11 квітня

11 квітня

1665
0
SHARE

1927 – У селі Обухівка Бердичівського району в робітничій родині народився Віталій Олексійович Лонський (1927-2004) – заслужений тренер СРСР та України, Почесний громадянин міста Бердичева.

Віталій Лонський за період своєї тренерської роботи підготував 18 майстрів спорту, виховав 4 майстри міжнародного класу, серед яких Валерій Скворцов, Рустам Ахметов, Анатолій Мороз та інші. Кожен третій учень спортивної школи Віталія Лонського виконував нормативи майстра спорту. Його учні стали учасниками Олімпійських ігор у Токіо, Мехіко, Мюнхені, чемпіонатів Європи і їх переможцями.

У 1963 році Віталію Лонському присвоєно звання “Заслужений тренер України”, у 1968 році він був удостоєний звання “Заслужений тренер СРСР”.

Олексій Лонський серед своїх учнів.

З 1984 року у Бердичеві почали щорічно проводитися республіканські змагання з легкоатлетичних стрибків (висота, довжина, потрійний стрибок) на приз заслуженого тренера В.О. Лонського. З 1994 року на честь заслуг тренера в Бердичеві започатковані щорічні міжнародні змагання зі стрибків у висоту на приз В.О. Лонського. Відтоді турнір став міжнародним.

Помер Віталій Олексійович Лонський 20 квітня 2004 року. Похований у Бердичеві на міському кладовищі в секторі почесних поховань.


Пам’ятний знак на місці масової страти євреїв, 2007 р.

1944 – Комісія судово-медичних експертів під головуванням лікаря М.В. Фесюка провела ексгумацію тіл жертв німецьких окупантів у захороненнях, що розташовані на південний захід від Бердичева по обидва боки Райгородоцького шосе.

Всього у 10 могилах членами комісії було виявлено 18640 трупів, переважно єврейської національності, яких розстріляли 15-16 вересня 1941 року.

У 1983 році на правому боці дороги, що веде з Бердичева на Райгородок у 10-ти метрах від дороги встановлено пам’ятний знак – триметрову вертикальну стелу. Напис на пам’ятному знаку: В этих местах в сентябре 1941 г. гитлеровскими захватчиками зверски замучено и расстреляно 18640 мирных советских граждан. Вечная память жертвам фашизма”.


1983 – У Мінську помер Казимир Адамович Томашевський (1914-1983) – Герой Радянського Союзу (1945), командир мотострілецького батальйону 21-ї гвардійської механізованої бригади 8-го механізованого корпусу, що народився у Бердичеві в сім’ї робітника.

Казимир Адамович Томашевський (1914-1983).

Звання Героя капітан Казимир Томашевський отримав у відповідності до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 31 травня 1945 року за відвагу і мужність, проявлені в боях за Берлін.

Загалом же за участь в боях на фронтах Великої Вітчизняної війни Казимир Адамович нагороджений орденом Леніна, трьома орденами Червоного Прапора, орденами Олександра Невського, Червоної Зірки, медалями.

Після війни Казимир Адамович проживав у Мінську (Білорусія). По смерті похований у Мінську на Алеї Почесних поховань Північного кладовища.


2000 – Цього дня Державна атестаційна комісія Міністерства освіти і науки України в цілому акредитувала Бердичівський політехнічний коледж за статусом вищого навчального закладу освіти І рівня акредитації з видачею відповідного сертифікату.


2009 – На гришковецьому спортивному майданчику відбувся обласний турнір із міні-футболу, присвячений 70-річчю утворення Бердичівського району.

Позмагатися за головний приз турніру крім команди Бердичівського району виявили бажання також команди Андрушівського, Ружинського, Чуднівського та Любарського районів. Кольори Бердичівщини захищала команда “Буревісник” з селища Гришківці, кубок переможця турніру та золоті медалі здобули наші земляки.


На відкритті виступає міський голова Василь Мазур.

2017 – У виставковій залі Музею історії міста Бердичева з нагоди 90-річчя від дня народження відкрилась виставка, присвячена видатному бердичівлянину – Заслуженому тренеру УРСР та СРСР, Почесному громадянину міста Бердичева Віталію Лонському.

Величезну роботу здійснив колектив Музею історії м. Бердичева на чолі з директором Павлом Скавронським, зібравши і представивши відвідувачам експонати, надані родиною та вихованцями тренера. Це понад 200 фотознімків, чимало нагород Віталія Лонського та його учнів – призерів Міжнародних змагань.

На заклик директора відгукнулися тренери і вихованці дитячо-юнацької спортивної школи, колишні учні видатного тренера, його друзі. Вони надали унікальні фотоматеріали, афіші, книги, особисті речі, пов’язані з життям Віталія Лонського. Родина Віталія Лонського надала численні медалі, кубки, призи.

Окремо на виставці представлено карбування по металу, яке Віталій Лонський свого часу подарував своєму другові – композитору та виконавцю Олесю Коляді. Відомо, що захопленням Лонського була художня чеканка. І нині чимало справжніх витворів мистецтва зберігається у колекціях рідних та друзів талановитого бердичівлянина.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here