Home Пам'ятки і пам'ятні місця Бердичів, існуючі Вул. Героїв України, 41. Меморіальна дошка пам’яті жертв політичних репресій

Вул. Героїв України, 41. Меморіальна дошка пам’яті жертв політичних репресій

493
0
SHARE
Меморіальна дошка пам’яті жертв політичних репресій 30-х років.

Вул. Героїв України, 41. На стіні будинку колишнього заводу безалкогольних напоїв зі сторони вулиці Лілії Карастоянової встановлена меморіальна дошка пам’яті жертв політичних репресій 30-х років. Саме тут в ці лихолітні часи було приміщення, в якому знаходилось місцеве НКВС.

На цьому місці за наказами НКВС розстріляно у потилицю сотні людей. У нічний час арештованих з тюрми перевозили і заганяли у підвали катівні, розстрілювали і закопували в котловани. У 1957 році під час будівництва ковбасного цеху тут виявили чотири групових поховання, з яких вибрали останки понад 400 осіб. Одяг переважно селянський, робітничий, серед розстріляних були жінки. Руки багатьох зв’язані дротом. Ґрунт проюшений кров’ю. Чимало розстріляних в 1937-1938 рр. енкеведисти таємно вночі вивозили на єврейське кладовище.

16 травня 1990 року відбулося перепоховання 195 останків, але не менш як два великі групових поховання ще знаходяться на території колишнього заводу безалкогольних напоїв під асфальтом.

Меморіальну дошку відкрили 10 грудня 1998 року під час мітингу-реквієму. На мітингу виступили міський голова Олексій Хилюк, лідер міського осередку Народного Руху Іван Лобай, священик римо-католицького костелу Святої Варвари отець Бернард Міцкевич, благочинний УПЦ КП Бердичівського району отець Юрій та інші. Напис на дошці: “Людино! Зупинись… Схили голову… На цьому місці в 1937-1938 рр. замучено, закатовано, розстріляно тоталітарним режимом сотні безневинних земляків. Вічна їм пам’ять!”.

Спочатку дошка знаходилась на стіні зі сторони вулиці Дзержинського (нині Героїв України). Згодом її перенесли на стіну цього ж будинку зі сторони вулиці Лілії Карастоянової.

Джерела та література:

Ю. Сокальський. Мітинг-реквієм з приводу відкриття пам’ятної дошки жертвам політичних репресій. // Тижневик “Бердичів”, №51 (254) від 19.12.1998 р.


Меморіальна дошка пам’яті жертв політичних репресій 30-х років, 2006 р.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here