Home Історія Цей день в історії 17 грудня

17 грудня

2239
0
SHARE

1906 – У Бердичеві вийшов перший номер нового періодичного видання під назвою “Утренняя Заря”. Редакція видання розмістилась у будинку Боярського на Соборній площі. Вартість окремого номеру становила 10 копійок, з ілюстраціями – 15 коп., річна підписка коштувала 4 рублі (без доставки).

“Утренняя Заря” була щотижневим літературно-громадським та економічним журналом, який висвітлював громадське та політичне життя Бердичева та прилеглого краю. Її редакція мала надію на підтримку громадськості міста та планувала у майбутньому зі зростанням кількості передплатників поступово збільшувати періодичність виходу та стати щоденним виданням міста. На жаль, надії редакції, яка вважала себе другим за ліком періодичним виданням у Бердичеві (після газети “Общественная жизнь”, яка проіснувала лише три місяці), не справдились. 


1921 – У будинку телефонно-телеграфної станції, що розташована на розі вулиць Свердлова та Училищної (нині вулиці Вінницька та Джозефа Конрада), обладнано переговорний пункт. Пункт забезпечував надання послуг міського та міжміського телефонного зв’язку для приватних осіб.

До сьогодні двоповерховий будинок телефонно-телеграфної станції не зберігся – на початку німецько-радянської війни у липні 1941 року він зазнав значних пошкоджень, тому в повоєнний час на його фундаменті виріс новий триповерховий житловий будинок, перший поверх якого займають заклади харчування та сфери послуг.


1926 – Цього дня у Бердичеві, як і по всьому Радянському Союзу, розпочався перепис населення. Це був перший Всесоюзний перепис населення СРСР, що охопив усе населення країни.

map_1926_01
Схематичний план міста
в межах перепису 17 грудня 1926 р.

Перепис проводився методом опитування, переписний лист містив 14 питань: стать, вік, національність, рідна мова, місце народження, тривалість проживання в місці перепису, шлюбний стан, грамотність, фізичні недоліки, психічне здоров’я, становище в занятті та галузь праці, тривалість безробіття й колишнє заняття (тільки для безробітних), джерело засобів існування (лише для тих, хто не має роботи). Окрім того, у сімейній карті відзначався склад родини, тривалість шлюбу та умови проживання.

Для якісного проведення перепису Бердичівське окружне статистичне бюро розділило місто на десять дільниць – т.зв. інструкторські участки під час перепису.

Згідно цього перепису населення обох статей міста Бердичева становило 49733 особи. Розподіл населення за національністю господаря: українці – 10720, росіяни – 3634, євреї – 30545, поляки – 4303, чехи – 72, інші – 459.


kagan_abram
Абрам Якович Каган
(1900-1965).

1965 – У Києві помер Абрам Якович Каган (1900-1965) – єврейський поет і прозаїк, який народився в Бердичеві.

Абрам Якович у 1919 році закінчив Бердичівське комерційне училище, після чого тривалий час учителював у трудових школах.

Значну увагу в своїй творчості Абрам Каган приділяв малій батьківщині – рідному Бердичеву, якому присвятив чимало сторінок в автобіографічному романі “Арн Ліберман” (1935), повісті “Біля річки Гнилоп’ятки” (1936). “Бердичівська” тематика знайшла відображення й на сторінках роману “Шолом-Алейхем”, який побачив світ на початку 1960-х років.

Похований Абрам Каган у Києві на Байковому кладовищі.


2008_12_17_01
Роботи бердичівських фотохудожників.

2008 – У Житомирі в приміщенні обласної бібліотеки відкрилась фотовиставка бердичівського міського фотоклубу “БердичевЪ”. Одночасно з цим підвели підсумки обласного фотоконкурсу “Моє рідне Полісся”, у якому також брали участь бердичівські фотомайстри.

2008_12_17_03
Нагородження переможців обласного фотоконкурсу.

Роботи бердичівських фотохудожників прикрасили обласну виставку: з 168-и представлених світлин туди відібрали 86 робіт членів міського фотоклубу. Перемогу в номінації “Жанрові сцени” отримали брати Сергій та Денис Самонови. Нагороди обласної спілки фотохудожників отримав також Максим Мельников за друге місце у номінації “Пейзаж” та Володимир Поліщук – за третє у номінації “Портрет”. Кращим у номінації “Жанрові сцени” обласне журі визнало роботу Василя Мельника.

2008_12_17_02
Члени фотоклубу “БердичевЪ” разом з колегами з Житомира на відкритті обласної виставки.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here