Home Проекти Постаті землі Бердичівської Калинський Микола Іванович

Калинський Микола Іванович

2469
0
SHARE

Калинський Микола Іванович (нар. 14 жовтня 1917, Коростенський повіт, Волинська губернія, Російська імперія – пом. 24 липня 2018, Бердичів, Житомирська обл., Україна) – медик, учасник Другої світової війни, Почесний громадянин міста Бердичева.


Калинський Микола Іванович.
Фото Володимира Поліщука.

Калинський Микола Іванович народився 14 жовтня 1917 року в селі Каленському нині Коростенського району. Він став четвертим сином у великій селянській родині.

Микола Калинський навчався у школі ФЗН при Малинській паперовій фабриці, де рік пропрацював помічником машиніста паперової машини. Мріяв стати машиністом потягу на залізниці, та медкомісія відмовила, виявивши недостатнім зір. Тому вступив у коростенську фельдшерсько-акушерську школу, склавши вступні екзамени на відмінно.

До початку німецько-радянської війни Микола Калинський устиг закінчити фельдшерську школу. Після закінчення навчання отримав призначення у районну лікарню селища Словечне Овруцького району. Подальшу мрію – стати лікарем – здійснити так і не вдалось: на заваді стала війна. А до цього відслужив строкову службу на Далекому Сході.

Микола Калинський, 1942 рік.

На четвертий день німецько-радянської війни Микола Калинський став фельдшером школи молодих командирів третьої повітряної бригади. Бойове хрещення отримав у боях за Київ. Потім – під Батурином.

Миколу Івановича направили в Грозний, на формування 4-ї маневрової повітрянодесантної бригади. У 1942 році у тяжких умовах доводилось відбивати атаки фашистів, які за будь-яку ціну прагнули оволодіти нафтоносними районами. Німці прорвали оборону в районі Ростова-на Дону та рухалися на Кавказ, до Моздока. Бригада, у якій служив Калинський, розташувавшись по фронту на 35 кілометрів, зуміла призупинити наступ. Тоді ворог вирішив обійти Кавказький хребет Чорноморським узбережжям та вийти до Туапсе. Цей намір було розгадано і наступ зупинено за допомогою морського десанту. У такий же спосіб бригада, в якій воював Микола Калинський, висадилась у місті Геленджик із метою звільнення Новоросійська. Потім були бої за Таманський півострів, тут фельдшер отримав поранення голови.

Микола Калинський (в центрі) зі своїми братами.

Микола Калинський брав участь у визволенні України від окупанта. У складі 117-ї гвардійської стрілецької дивізії Микола Іванович брав участь у визволенні Києва, Житомирщини, Бердичівського району і безпосередньо міста Бердичева.

П’ять братів Миколи Івановича також стали на захист Вітчизни. Але не всім судилось повернутися додому: загинули Михайло та Степан. Померли вже по війні колишні командир артилерії Дмитро, водій танка Т-34 Павло, артилерист Антон.

Перемогу Микола Іванович зустрів у Чехословаччині, після визволення якої продовжив армійську службу вже у Бердичеві: більше місяця добиралася 117-а стрілецька дивізія на місце постійної дислокації.

Продовжував Микола Іванович службу на Червоній горі. Затим – робота в органах Міністерства Внутрішніх Справ – завідуючим санітарними частинами бердичівського табору військовополонених, у виправно-трудових колоніях. Коли демобілізувався, запросили на роботу в Бердичівську міську лікарню. Згодом призначили завідуючим здоровпунктом Бердичівського цегельного заводу.

Микола Іванович Калинський з дружиною Галиною Михайлівною, сином Дмитром і дочкою Лідією.

За діловитість, знання справи, людяність поважали Миколу Івановича і в АТП-11837, де він трудився двадцять чотири роки. На той час Міністерство автомобільного транспорту з метою дотримання правил безпеки та недопущення дорожньо-транспортних пригод вирішило створити на автопідприємствах спецмедпункти по перевірці водіїв перед виїздом на лінію. Першим в області його створили у Бердичеві при активній участі Миколи Івановича Калинського.

Разом із дружиною, вірною фронтовою подругою Ганною Михайлівною виховали своїх дітей. Син Дмитро, як і батько, обрав професію медика, працює лікарем у Черкаській поліклініці. Дочка Лідія – інженер Київського комбінату хлібопродуктів.

Микола Калинський мав численні нагороди – ордени Вітчизняної війни 2 ступеня, Червоної Зірки, Богдана Хмельницького, “За мужність”; медалі – “За бойові заслуги”, “За оборону Києва”, “За оборону Кавказу”, “За перемогу над Німеччиною”, “За взяття Берліна”, “За визволення Праги”; ювілейні бойові нагороди, до яких приєднались і трудові. 24 грудня 1998 року рішенням виконкому міської Ради за участь у визволенні міста Бердичева від німецько-фашистських загарбників та з нагоди 55-річчя від визволення міста від фашистських загарбників Калинському Миколі Івановичу присвоєно звання “Почесний громадянин міста Бердичева”.

Могила М.І. Калинського, 21 липня 2024 р.

Після виходу на заслужений відпочинок Микола Калинський проживав у Бердичеві. Діти з родинами проживали далеко, тому щодня чоловікові по домогосподарству допомагала соціальний працівник. У жовтні 2017 року міська влада, депутатський корпус та всі ті, хто особисто знав ветерана Другої світової війни, воїна-визволителя Бердичева, Почесного громадянина міста Миколу Калинського, прийшли особисто привітати цього зі 100-річним ювілеєм. Досягнувши такого поважного віку, Микола Іванович на цей час став останнім із воїнів, які проживали у Бердичеві та визволяв наше місто від ворога у січні 1944 року.

Помер Микола Калинський 24 липня 2018 року. Похований на алеї почесних поховань загальноміського кладовища по вулиці Бистрицькій.

Джерела і література:

Так тримати, Миколо Івановичу! // “Бердичівські новини”, №42 (114) від 18-24.10.2007 р.

Медведєва В. Душа, віддана людям. // “Бердич”, №1-2 (8-9) 2008 р.


Калинський Микола Іванович.
1946 рік.
1970 рік.
55-а річниця звільнення України від німецько-фашистських загарбників. У числі ветеранів 117-ї Бердичівської гвардійської дивізії Микола Калинський (перший зліва).
Микола Калинський (у центрі) серед Почесних громадян міста Бердичева, 2002 р.
Микола Калинський під час мітингу до Дня Перемоги, 9 травня 2008 року.
Ветеран війни Микола Калинський та журналіст Валентина Медведєва, 4 червня 2010 р.

Микола Калинський на відзначенні 70-річчя визволення Бердичева від загарбників, 5 січня 2014 р.:

Вітання Миколи Калинського зі 100-річним ювілеєм, 14 жовтня 2017 р.:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here