Home Новини Вулиця-площа Радянська-Соборна

Вулиця-площа Радянська-Соборна

3389
3
SHARE

На сьогодні у Бердичеві серед наявних вулиць, провулків та площ існує один унікальний об’єкт, який вибивається зі стрункого ряду міських топонімічних назв. Це площа Соборна – одна з декількох площ, що нині існують у нашому місті. Унікальність її не лише в тому, що це одна з небагатьох площ, що збереглись від давнини (свого часу зникли площі Рибна, Театральна, Торговельна). Її унікальність насамперед у тому, що площа ця є фактично… вулицею.

Фрагмент карти міста Бердичева за 1866 рік, на якій позначені вулиця Кармелітанська (Велика) та площа Соборна.

Але насамперед коротко про історію площі. Її появу пов’язують зі спорудженням нового кам’яного православного храму – Успіння Пресвятої Богородиці (1837). Цей храм став домінантою в архітектурному ландшафті Бердичева – із заходу до нього підходила вулиця Кармелітанська (або Кармелітська), відома й іншою своєю назвою – Золота вулиця. Саму площу формували ряд кам’яних дво- та триповерхових будинків, які належали заможним купцям та торговим фірмам (частина їх збереглась донині). У 1919 році з утвердженням радянської влади площі надали нову назву – Радянська, у 1941 році, коли місто окупували німецькі війська, її перейменували на площу Українську (на цей час православний храм вже був зруйнований). Після визволення Бердичева від окупантів у 1944 році площі повернули попередню назву – Радянська, а 24 жовтня 1995 року, вже в часи незалежності, міська влада перейменувала, а фактично повернула площі історичну назву – Соборна.

Фрагмент схематичного плану міста Бердичева, на якому позначено і Кармелітанську вулицю, і Радянський майдан (площу), 1926 р.

Згадка про Кармелітанську вулицю не випадкова. За визначенням, вулиця – це обмежений двома рядами будинків простір для їзди та ходіння. А площа за визначенням – відкрита, архітектурно організована, обрамлена будівлями, зеленими насадженнями територія[1]. Справа в тім, що у радянський час вулиця Кармелітанська трансформувались у вулицю Радянська площа, і разом із площею Радянською вони складали єдиний топонімічний комплекс. А далі відбулась зміна, що дивує й нині – при черговому трансформуванні міського ландшафту вулиця Радянська площа зникла взагалі, а на її місці з’явилась… площа Радянська-Соборна! Саме це і є унікальним – нині площа Соборна, окрім майдану з перебуванням у його центральній частині меморіалу “Слава Героям!” (що є цілком логічним), тягнеться вздовж ряду будинків від перехрестя з Житомирською вулицею до монастиря Босих Кармелітів та вулиці Молодогвардійської, виконуючи фактично функції вулиці (…обмежена двома рядами будинків…). І назва всієї цієї конструкції – площа Соборна.

В інших містах України можливо (і скоріше за все) й існують подібні топонімічні конструкції, але для Бердичева це єдиний такий випадок ландшафтного планування.

Анатолій Горобчук.

Фрагмент карти міста Бердичева з вулицею Радянська площа, 1982 р.
Фрагмент карти міста Бердичева з площею Соборною у її сучасному стані.
Карта видана Державною службою геодезії (ДНВП “Картографія”), 2009 р.

[1] ПЛОЩА (МАЙДАН) – відкрита, архітектурно організована, обрамлена будівлями, зеленими насадженнями територія, що входить до системи міського простору. Площі можуть мати правильну форму і складні обриси (контури). У сучасному містобудуванні площі поділяються на два типи: транспортні і пішохідні. Транспортні мають спеціалізоване призначення: вокзальні, передзаводські, перед стадіонами і т.д. Можуть мати декілька ярусів (на поверхні, підземні, чи надземні). Пішохідні площі – театральні, торгові, меморіальні, соборні. Головна площа – парадний, представницький центр міста, на ній зосереджуються будівлі адміністративного і громадського призначення, відбуваються військові паради, збори та ін. Площі різноманітного призначення могли мати озеленення у центральній частині і по периметру.

3 COMMENTS

  1. Статья интересная и познавательная. Но почему на фрагменте карты 2009 г. Качановка переместилась на Загребелье?

  2. Дізнався чимало нового. Дякую автору- Анатолію Горобчуку.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here