Home Новини Бердичівські “моржі”

Бердичівські “моржі”

2236
0
SHARE

– Я тут секцию моржей организую, купанье в ледяной воде.
Лучше любого курорта, про все болезни забудешь.
Фридрих Горенштейн, “Бердичев”,
драма в трех действиях.

Якщо вірити російському письменнику Фрідріху Горенштейну, вперше бердичівські “моржі” зорганізувались у середині 70-х минулого століття. Саме у відомій п’єсі письменника “Бердичів” в картині 5-й з’являється цікавий персонаж – чоловік спортивного виду на підпитку на ім’я Толя, який заявляє про створення ним у Бердичеві секції моржів.

Але якщо говорити серйозно, моржування — плавання у відкритих водоймах узимку, з’явилось у Бердичеві значно раніше, десь у 60-х, хоча й достеменно невідомо, коли саме.

…Зима, ранок. Доки більша частина городян лише прокидається, на Гнилоп’яті готуються до ранкового купання місцеві моржувальники. Їх не лякає ні сніжна завірюха, ні десятиградусний мороз, тим більше температура води, яка сягає ледь двох градусів тепла. Любителі зимового купання приходять на річку щоранку за будь-яких погодних умов. Хто прийшов першим, той готує ополонку, яка за ніч вкрилась тонким шаром криги.

Про те, що берегти здоров’я необхідно змолоду, один із місцевих моржувальників Петро Магалецький зрозумів ще в юності, коли став приділяти увагу спорту. Він – один із перших розпочав ці заняття у 60-х роках. Спершу купався у водоймі з серпня, поступово перейшов до зимового плавання. Його захоплення підтримали інші, у восьмидесятих вже зо два десятки бердичівських “моржів” активно займались власним оздоровленням, закликаючи до свого гурту інших.

Фотоетюд Володимира Солодкого у газеті “Радянський шлях”, лютий 1987 р.

Їх ініціативу місцева влада підтримала – поряд із рятувальною станцією на міському пляжі обладнали місце для заняття моржуванням, утворили секцію закалювання та зимового купання. Бердичівські “моржі” навіть організовували власні свята, пропагуючи активний спосіб життя.

“Моржі” з досвідом кажуть, що перед купанням необхідно розігрітись за допомогою фізичних вправ, психологічно налаштуватися. Саме купання займає небагато – 15-20 секунд. За цей короткий час людський організм отримує необхідну частку адреналіну та енергії. Більше часу у крижаній воді проводити не варто, лише досвідчені “моржі” можуть витримати у ній біля хвилини. Після купання слід перевдягнутись у сухе та вирушати додому.

Завдяки багаторічному “моржу” Олександру Олександровичу Гроссману до моїх рук потрапила серія фотознімків бердичівських моржувальників. Олександр Гроссман тривалий час працював на машинобудівному заводі “Прогрес”, займався важкою атлетикою.

Перегляньте ці фотознімки, можливо кого й впізнаєте серед бердичівських “моржів”. А від себе додам, що тут окрім Олександра Гроссмана є й колишній воротар футбольної команди “Прогрес” Олексій Поляничка з дружиною Ніною, Станіслав Михайлович Самарський та інші не менш відомі люди.

Анатолій Горобчук.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here