Одноповерховий цегляний особняк із прибудовою, архітектурно оформленою у вигляді замкової вежі.

Будинок збудували на вулиці Данилівській (з 1927 по 2016 рр. – вулиця імені Фрунзе) з сірої силікатної цегли у 1902 році. Будинок складається з 10 кімнат, загальна площа приміщень становить 304 кв. м.
У 1912 році у цьому будинку розмістилось Офіцерське зібрання 42-ї артилерійської бригади, яке діяло до 1919 року. Після становлення більшовицької влади у Бердичеві будинок націоналізували та передали під виробничі потреби.
У 1933 році на території біля будівлі добудували додаткове приміщення – столярний цех (нині не існує). До початку 1937 року в будинку розміщувалась артіль “Труд”, директором якої була тов. Дубіна.
Після німецько-радянської війни будинок перейшов із власності міськради перейшов на баланс квартирно-експлуатаційної частини (КЕЧ), яка взяла на себе його обслуговування. Враховуючи це у 1945 році устаткування артілі “Труд” передали до артілі “Побєда” (колишня взуттєва фабрика), а в будинку, який облаштували як житловий, став проживати генерал (його ім’я поки встановити не вдалось). Тому серед старожилів закріпилась неофіційна назва будинку – “генеральський”.

Впродовж 1950-1970-х рр. Бердичів перетворилося на місто, яке мало великий військовий гарнізон – загальна чисельність військовослужбовців сягала 12-15 тис. осіб, які проходили службу у понад 20 військових частинах. У зв’язку з цим постала потреба у дитячому закладі, в якому могли б перебувати діти розквартированих у місті офіцерів. Будинок по вулиці Фрунзе звільнили від проживаючих тут військовослужбовців та наприкінці 50-х переобладнали під дитячий садочок №6 “Зірочка” (рос. “Звёздочка”). Більше 10 років цей заклад очолювала Лариса Олексіївна Ерфан – дружина офіцера Тібора Ерфана, який проходив військову службу в Бердичеві.

Дитячий садок проіснував у будинку до середини 1990-х рр.
Значне скорочення кількості військових частин у Бердичеві наприкінці 90-х призвело до початку розпродажу майна, яке належало Міністерству оборони України. Дитячий садок закрили, на одному з аукціонів з продажу майна будинок по вулиці Фрунзе придбала приватна структура.
Нині у будинку діє приватне підприємство “Про-Меблі”, яке займається виготовленням м’яких меблів.
Джерела і література:
Газета “Волинь”. – 1912. – 1 червня.
БАВ. – Р. 525. – оп. 1. – спр. 251. – С. 204.


