Home Історія "Мій Бердичів", випуск 1 Бердичів та Олімпіада-80

Бердичів та Олімпіада-80

2113
0
SHARE

Це стаття-доповнення до однойменного нарису, опублікованого у збірці “Мій Бердичів в історичних нарисах. Випуск 1”, с. 9-13.

Цікаві факти, що не увійшли до нарису

Естафета Олімпійського вогню на вулицях Бердичева. Олімпійський вогонь на Радянську площу виносить робітник шкіряного об’єднання ім. Ілліча, майстер спорту СРСР з легкої атлетики Олександр Полгородник. 10 липня 1980 р.

Підготовка радянської країни до проведення Олімпіади-80 тривала декілька років – фактично з 1974-го, коли Міжнародний олімпійський комітет прийняв відповідне рішення. Організатори намагались врахувати всі нюанси у забезпеченні закордонних делегацій, які планували приїхати до Радянського Союзу. Враховуючи, що на той час у розпалі т.зв. Холодна війна[1], значну увагу приділяли й ідеологічній складовій – спортсменам необхідно було показати переваги соціалізму над ідеями капіталізму.

Виконком міської Ради народних депутатів на початку 1979 року затвердив міський оргкомітет “Олімпіади-80” на чолі із заступником голови виконкому О.С. Клекотою. На одному з засідань виконкому розробили і затвердили заходи по підготовці міського господарства до всесвітньої Олімпіади-80. До виконання наміченої роботи залучили колективи міськкомунгоспу, міського житлового управління, заводів “Прогрес”, “Комсомолець”, швейної фабрики, АТП №05011, міського комбінату побутового обслуго­вування та інші — загалом понад 30 підприємств та організацій.

З усього комплексу робіт, передбачених планом заходів на загальну суму близько 700 тисяч карбованців, провели капітальний ремонт і будівництво тротуарів (довжиною до 5 кілометрів), ремонт автотраси, яка проходить по вулиці Котовського (3 кілометри). Цю роботу здійснило Вінницьке шляхово-експлуатаційне управління. Частково (1,5 кілометра) перекрили асфальтом вулицю Леніна. По вулицях Котовського і Леніна зробили сім з’їздів. Повністю відремонтували п’ять будинків, вісімнадцять фасадів, на 5,2 тисячі карбованців установлено турнікетів і дорожніх знаків. Біля обеліска комсомольської слави, що на Радянській площі, встановили художню композицію із зображенням схеми руху олімпійського вогню від кордонів СРСР до столиці.

Довжина олімпійської траси в нашому місті і на його околицях становила 9200 метрів. За неї відповідали члени оргкомітету, керівники підприємств та організацій.

Треба встановити нові дорожні знаки, відремонтувати дороги на ряді ділянок, зробити три під’їзди на вулицях, що привикають до маршрутних, і близько 80 підвищень для кріплення макетів з олімпійською символікою. Трасу на лінії маршруту прикрасять десять великих панно, які виготовляють на підприємствах. За планом роботи передбачається також виготовити наочну агітацію.

Факел Олімпійського вогню запалюють на Радянській площі.

Також одним із питань стало побутове забезпечення делегацій. І Бердичів у цій справі зіграв не останню роль. Так, на початку 1980 року колектив бердичівської меблевої фабрики отримав надзвичайно важливе завдання – виготовити меблі для готелів та медичних закладів столиці України, які обслуговували учасників XXII Олімпійських Ігор (нагадаємо, Київ приймав футбольний турнір Олімпіади). Із завданням упорались, замовники були задоволені якістю бердичівських меблів.

Долучились бердичівляни й до сервісу. У травні 1979 року в місті Житомирі відбувся конкурс офіціантів на звання “Кращий за професією”. Його учасники виборювали почесне право обслуговувати гостей Олімпіади у Москві. У конкурсі взяла участь і збірна команда Бердичівського міського комбінату громадського харчування, яка показала непогані результати. Зокрема, офіціанти ресторанів “Україна” і “Дружба” Галина Євгенівна Атаманчук і Віктор Миколайович Богдан одержали путівки на право обслуговування гостей Олімпіади-80.

Готувались до Олімпіади й бердичівські кухарі. Наприклад, у травні того ж 1979 року в обідньому залі буфету №1 станції Бердичів відбувся конкурс кухарів на краще приготування страви. Вони виборювали право на участь в обслуговуванні гостей Олімпіади. Перше місце виборола страва, приготована кухарями буфету Зінаїдою Коцерубою та Тетяною Лосєвою – риба фарширована і картопляні палички.

Хор на Радянській площі виконує пісні під акомпанемент духового оркестру.

Коли розповідь про олімпійську естафету вперше з’явилась на сторінках сайту “Мій Бердичів”, цією темою зацікавилась місцева телерадіокомпанія “ВІК”. Журналісти Інна Покотилюк та Віталій Сінєльніков зустрілись із героями тієї події та створили майже десятихвилинний репортаж. Живі спогади Олексія Поляничко та Анатолія Кривушина, архівні відеокадри стали медійним доповненням до тексту статті та цілком розкрили тему. Пропоную переглянути цей репортаж.


30 років тому через Бердичів пройшла естафета олімпійського вогню.
Репортаж ТРК “ВІК” від 24 липня 2010 р.
Автор – Інна Покотилюк, камера – Віталій Сінєльніков.
 

[1] Холодна війна — глобальна геополітична, економічна та ідеологічна конфронтація між Радянським Союзом і його союзниками з одного боку, та США, країнами Західної Європи і їх союзниками — з іншого, що тривала з середини 1940-х до початку 1990-х років, призвела до розпаду СРСР та переросла в сучасне протистояння між Росією та Заходом.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here