Home Історія Цей день в історії 9 жовтня

9 жовтня

1719
0
SHARE

1924 – У Бердичеві в єврейській родині службовця народився Грінблат Абрам Львович (1924-2000) – ветеран Другої світової війни.

grinblat_01
Грінблат Абрам Львович
(1924-2000).

Абрам Грінблат у діючій армії з жовтня 1943 року, проходив службу топографом батареї звукової розвідки розвідувального дивізіону 40-ї гвардійської гарматної артилерійської бригади. У грудні 1943 – січні 1944 року Абрам Грінблат брав участь у звільненні міста Бердичева від німецьких загарбників.

Повернувшись з війни додому Абрам Грінблат працював у бердичівській артілі “Побєда”, з 1979 по 1988 рр. – головний інженер Бердичівського міськпобуткомбінату, з 1988 року – технолог Бердичівської взуттєвої фабрики.

Рішенням виконавчого комітету міської ради народних депутатів від 24 грудня 1998 року №779 за особисту мужність і героїзм, проявлені при звільненні міста Бердичева від фашистських загарбників у грудні 1943 – січні 1944 рр., трудовий внесок у відбудову зруйнованого війною господарства, велику військово-патріотичну роботу, безпосередню участь у вихованні дітей та молоді та з нагоди 55-ї річниці визволення міста від фашистських загарбників Грінблату Абраму Львовичу присвоєно звання “Почесний громадянин міста Бердичева”.

Помер Абрам Львович Грінблат у Києві 6 березня 2000 року. Похований у Бердичеві на загальноміському кладовищі по вулиці Войкова (нині вулиця Бистрицька).


1943 – На основі складу 8-ї гвардійської стрілецької бригади, 81-ї морської стрілецької бригади та 107-ї стрілецької бригади у складі Північнокавказького фронту цього дня була сформована 117-а гвардійська стрілецька дивізія. Також цього дня 8-а гвардійська стрілецька бригада стала 333-м гвардійським стрілецьким полком, 81-а морська стрілецька бригада стала 335-м гвардійським стрілецьким полком, 107-а стрілецька бригада стала 338-м гвардійським стрілецьким полком 117-ї дивізії.

У середині жовтня 1943 року 117-а стрілецька дивізія дислокувалась у Гадючому Куті (у 8 км західніше Тамані).

Саме ця гвардійська дивізія на початку січня 1944 року брала безпосередню участь у звільненні Бердичева від німецько-фашистських загарбників, за ці бої отримала почесне звання “Бердичівська”.

По закінченні німецько-радянської війни 117-а гвардійська дивізія прибула до Бердичева на постійне місце дислокації.


1994 – Цього дня відбулась перша Служба Божа в парафії Святого Йосафата громади Української греко-католицької церкви, що утворилася наприкінці 1993 року в Бердичеві. Службу Божу відслужив отець Василь Гринишин у квартирі, яку для цього надала одна з сімей – членів релігійної громади.

Згодом до Бердичева прибув новий священик – отець Петро Дутчак. Він також спочатку служив Службу Божу на квартирі, згодом разом з римо-католицькими священиками брав участь у висвячені ксьондза Петра та служив Святу Месу у римо-католицькому костелі Святої Варвари.


2010 – До Бердичева прибув єпископ-ординарій Києво-Житомирської дієцезії Ян Пурвінський. Він провів суботню службу у римо-католицькому костелі Святої Варвари, після чого провів освячення фундаменту монастиря Малих Сестер Непорочного Серця Марії, який планувалось збудувати в найближчий час.

Ця святиня, що розташована позаду костелу Святої Варвари, була закладена на честь Господа, і члени парафії просили про благословення тих, хто жертовністю рук своїх і працею своєю поклали фундамент.


Перший номер тижневика «Бердичівський погляд»

2014 – У Бердичеві вийшов перший номер нового міськрайонного інформаційного тижневика, який отримав назву «Бердичівський погляд».

Засновником та видавцем тижневика стало товариство з обмеженою відповідальністю «Тур Плюс Транс», редактор – Віта Ковтонюк. На 12 сторінках тижневика розміщено новини з життя міста та району, актуальна інформація як для жінок, так і для чоловіків, дитяча сторінка. Оголошений тираж першого номера тижневика становив 4000 номерів і розповсюджувався безкоштовно.


2023 – Цього дня відбувся демонтаж меморіальної дошки, присвяченої Лілії Карастояновій (1917-1943) – радянській кореспондентці газети «Комсомольська правда», партизанці, болгарки за походженням. Рішення про демонтаж було прийнято Виконавчим комітетом Бердичівської міської ради під час свого засідання 24 вересня 2023 року.

Меморіальна дошка, яка знаходилась на стіні будинку по вул. Лілії Карастоянової, 17/9

Меморіальну дошку встановили на виконання рішення виконавчого комітету Бердичівської міської ради №536 від 04.09.1969 р. «Про перейменування вулиць міста та встановлення пам’ятних меморіальних дошок» в ознаменування 25-річного ювілею соціалістичної революції в Болгарії та на відзнаку встановлення дружніх стосунків трудящих міста Бердичева з трудящими міста Лом Михайловградського округу Народної Республіки Болгарія. Урочисте відкриття меморіальної дошки відбулось 6 листопада 1970 року під час урочистого мітингу. Знаходилась дошка на стіні будинку по вул. Лілії Карастоянової, 17/9.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here