Home Історія Цей день в історії 8 серпня

8 серпня

1308
0
SHARE

1922 – У міському робочому клубі відбувся творчий вечір, на якому виступив молодий єврейський поет-бердичівлянин Абрам Каган.

kagan_abram
Каган Абрам Якович
(1900-1965)

Друкуватися Абрам Якович почав того ж 1922 року після того, як переїхав до Харкова — тодішньої столиці України. Першу книжечку власних віршів під назвою “Karbn” (“Борозди”) випустив у 1923 році. Каган зумів проголосити в своїх віршах про радість життя і творчості в той час, коли життя єврейського населення після пережитих страхіть громадянської війни в Україні ще не увійшла в нормальне русло.

Сам клуб належав Радпрофу (скорочення від Радянський професійний союз). Цікаво, що відразу після перемоги Жовтневої революції нова влада захопилась створенням нових імен та назв для різних організацій, установ та підприємств. Все старе і реакційне, так би мовити, відкидалось. Російська та українська мови збагатились цілою низкою словосполучень та скорочень. Не уникнув цього захоплення і Бердичів: в місті з’явились назви, які і сьогодні дивують своєю оригінальністю. Наведемо декілька прикладів (оригінальна назва приводиться на російській мові, переклад – на українській): Комборбез – комітет по боротьбі з безробіттям; Окрпарком – за цим скороченням приховується окружний комітет Комуністичної партії України; Вусор – Всеукраїнський союз мисливців та рибалок (“…охотников и рыболовов”); Окрико – окружне об’єднання інвалідної кооперації; Окрвнуторг – окружна інспектура внутрішньої торгівлі.


1922Перший держшкірзавод (колишній шкірзавод Карла Шленкера) від міста Бердичева взяв участь у Першому радянському ярмарку, що відкрився 1 серпня 1922 року у місті Нижній Новгород (РСФСР).

Всього у роботі ярмарку взяли участь 584 оптових фірми, (з яких 240 були державними, 164 – кооперативними, 180 – приватними) і 331 роздрібна торговельна фірма. Нижньоновгородський ярмарок ще за царської Росії був не лише найбільшим центром внутрішньої торгівлі, але і значним міжнародним центром. Тому участь бердичівського шкірзаводу у цьому ярмарку надавала можливість укладати вигідні контракти та шукати торгових партнерів по всій радянській Росії та зарубіжжю.


2010 – У Бердичеві відбувся “Марш Життя дорогою смерті” – захід, присвячений пам’яті жертв Голокосту. Делегація примирення з Німеччини, численні віряни єврейської месіанської общини “Яхад”, церкви “Новий час”, інших церков та за участі представника римо-католицької церкви пройшли “дорогою смерті” – молитовною ходою вулицею Карла Лібкнехта (нині вулиця Європейська) від міського Палацу культури ім. О.А. Шабельника та вулицею Соборною до костелу Босих Кармелітів. На площі перед костелом відбулось меморіальне служіння (мітинг-жалоба).

Делегація примирення з Німеччини склала молитву-покаяння німецьких християн за злочин нацистів проти єврейського народу та всього народу України. Відбулись також молитви за благословення України та нашого міста, виступи організаторів, учасників акції, а також представників місцевої влади.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here