Home Історія Цей день в історії 8 жовтня

8 жовтня

501
0
SHARE

1905 – У Російській імперії триває перша так звана демократична революція, що розпочалась кривавими січневими подіями у Петербурзі. Одночасно з робітничими страйками розгорнувся і селянський рух: селяни палили поміщицькі маєтки, господарські будівлі, забирають худобу, ділили між собою панські та державні землі.

Селянські заворушення у 1905 році охопили більше половини всіх повітів України, не оминули і Бердичівщини. Саме цього дня шайка з десяти озброєних гвинтівками розбійників розгромила поміщицьку садибу у селі Велика П’ятигірка Бердичівського повіту і вбила її власника поміщика Терліцького.


Симон Петлюра, Кам’янець-Подільський, 1919.

1917 – З 4 по 10 жовтня у Бердичеві проходив український військовий з’їзд Південно-Західного фронту. Участь у з’їзді взяв і генеральний секретар військових справ Симон Петлюра. У своїй промові на з’їзді він обґрунтував необхідність створення боєздатної національної армії, наголошуючи, що “тільки військо своє може спасти справу… Позаяк настав час демобілізації війська, котре зруйнує остаточно Україну, то ми повинні організувати Українське Військо не тільки для фронту, а й для того, щоб забезпечити себе від руїни”.

З’їзд поставив завдання створити українські військові ради на всіх рівнях: ротні, полкові, корпусні, армійські, гарнізонні, фронтові. Це рішення, на думку істориків, мало далекоглядні наслідки – воно відкривало шлях для створення українських вертикальних військових структур, навколо яких ставало можливим формування регулярної національної армії.

Ухвали, прийняті з’їздом, явили собою програму національного військового будівництва на найближчу перспективу.


yaciuk_oleksandr_01
Яцюк Олександр Савич
(1920-1986).

1986 – У Бердичеві помер Яцюк Олександр Савич (1920-1986) – художник, учасник багатьох обласних, республіканських виставок.

Олександр Савич народився у селі Демчин Бердичівського району. Затвердив себе як художник самобутнього творчого почерку. Діапазон його у творчості був широкий та багатогранний: він працював в історичному, портретному, пейзажному жанрі і натюрморті.

Похований Олександр Яцюк у Бердичеві на загальноміському кладовищі, на його могилі встановлено бюст роботи бердичівського скульптора Петра Мойсейовича Криворуцького.

Нині у Музеї історії міста Бердичева діє постійна експозиція робіт Олександра Яцюка.


2014_10_08_01
Під час презентації книги.

2014 – У читальному залі міської бібліотеки для дорослих по вулиці Вінницькій відбулась презентація книги бердичівлянки, педагога гуманітарної гімназії №2, відомого у місті краєзнавця Мілади Вікторівни Мартинюк під назвою “Історія Бердичева в обличчях”.

Книга, яка побачила світ наприкінці серпня, містить коротку біографічну інформацію про відомих людей, які народились у Бердичеві, проживали чи відвідували наше місто – людей, доля яких пов’язана з Бердичевом. Усього в книзі міститься більш як 500 біографій.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here