Home Історія Свята та визначні події 8 Березня. Міжнародний жіночий день

8 Березня. Міжнародний жіночий день

3827
0
SHARE

Міжнародний жіночий день (англ. International Women’s Day) — свято жіноцтва, що відзначається 8 березня. Започатковане як пролетарське феміністське свято Міжнародний день жінок-робітниць.

Поява свята та традиції

Вперше Міжнародний жіночий день святкувався 1909 року в США з ініціативи Соціалістичної партії Америки. Протягом 20-го століття відзначався в СРСР та країнах соцтабору як державне свято. 1977 року, за радянської ініціативи, отримав статус міжнародного дня за рішенням Організацією Об’єднаних Націй. Повна назва: Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир.

В СРСР, до складу якого входила у т.ч. і Україна, свято відзначається з 1921 року, але з роками втратило своє політичне забарвлення і перетворилося на одне з небагатьох неполітичних свят. З 1966 року, відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 року, Міжнародний жіночий день став неробочим днем “в ознаменование выдающихся заслуг советских женщин в коммунистическом строительстве, в защите Родины в годы Великой Отечественной войны, их героизма и самоотверженности на фронте и в тылу, а также отмечая большой вклад женщин в укрепление дружбы между народами и борьбу за мир”.

Радянська листівка, 1932 р.

Комуністична партія і радянська влада роками говорили про свою заслугу у здійсненні повного політичного і економічного рівноправ’я радянських жінок. Говорилося про величезну роль жінки у перетворенні батьківщини з відсталої країни у могутню індустріальну державу. Це, звичайно, важко заперечити, але пропагандистські лозунги були своєрідним стимулом для подальших трудових подвигів представниць слабкої статі.

Коли у 1965 році держава зробила день 8 березня вихідним, то вважається, що саме з цього часу свято почало втрачати свій революційний дух. Демонстрації змінились на застілля, а транспаранти на букети квітів. 8 Березня стало святом жіночності, весни і краси.

З настанням незалежності України відношення до свята, як свята жіночності, весни, практично не змінилось. На законодавчому рівні воно затверджене Розпорядженням Президента України від 23.02.2000 р. К91/2000-рп.

Відзначення свята у Бердичеві

У радянський період в Бердичеві свято відзначали так, як і по всій країні: на підприємствах та в установах відбувались урочисті засідання, на яких виголошували промови щодо виробничих зобов’язань та досягнень жіночої половини трудового колективу. Так, у 1948 році, натхненна такими лозунгами та вказівками партійних органів бригадир електродної бригади машинобудівного заводу “Прогрес”, депутат міської ради Олексієнко дала зобов’язання виконати план першої повоєнної п’ятирічки не за 4 роки, як усі, а за три.

Ще в 1925 році, коли Бердичевом прокотилась хвиля перейменувань вулиць (більшість із них отримала революційні назви), у Бердичеві з’явилась і вулиця імені 8 Березня (колишній хутір Бєлобородова, розвилка залізничних доріг Бердичів-Житомир та Бердичів-Шепетівка). На неї перейменували вулицю Варварівську.

Святковий концерт у міському Палаці культури ім. О.А. Шабельника, 8 березня 2013 р.

Нині у дитячих садочках, школах організовуються свята, урочисті заходи. В організаціях, на підприємствах міста чоловіки поздоровляють жінок зі святом, здійснюються випуски тематичних стінгазет, організовуються святкові вечори. Міськрайонна газета “Радянський шлях”, а нині “Земля Бердичівська”, на своїх сторінках розміщує привітання зі святом, публікує замітки про жінок-передовиків виробництва. Працівники міського Палацу культури ім. О.А. Шабельника традиційно готують святковий концерт.

У 2008 році вперше в Бердичеві пройшов Міжобласний турнір з футзалу серед дівчат (вікова група 1990-1993 р.н.), присвячений Дню 8 Березня. Окрім господарок змагань – команди ДЮСШ під керівництвом заслуженого працівника фізичної культури та спорту Володимира Броніславовича Керносенка – у турнірі взяли участь команди з Вінницької (м. Хмільник), Хмельницької (м. Полонне) областей та ще один представник з Житомирської області – команда з смт. Любар. Переможцями турніру стала команда міста Хмільника, яка набрала 9 очок, друге місце – ДЮСШ м. Бердичів, третє місце – команда міста Полонне.


Настінна газета педагогічного колективу бердичівської школи №1 “Голос учителя”, присвячена відзначенню Міжнародного жіночого дня, 1970 р.
Учні середньої школи №17 відзначають свято 8 Березня, 1979 р.
Святковий концерт у міському Палаці культури ім. О.А. Шабельника, 8 березня 2013 р.
Святковий концерт у міському Палаці культури ім. О.А. Шабельника, 8 березня 2013 р.
Святковий концерт у міському Палаці культури ім. О.А. Шабельника, 8 березня 2013 р.
Святковий концерт у міському Палаці культури ім. О.А. Шабельника, 8 березня 2013 р.
Святковий концерт у міському Палаці культури ім. О.А. Шабельника, 8 березня 2013 р.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here