Home Історія Цей день в історії 6 вересня

6 вересня

1615
0
SHARE

1923 – Вечірня робітнича школа, що діяла у Бердичеві, була реорганізована в робітничих факультет, на якому могли навчатись одночасно 160 робітників заводів та установ міста.


1941 – У газеті “Нова Доба”, яка виходить в окупованому Бердичеві, німецька влада опублікувала вимоги до оформлення шкіл Бердичівського гебіту (Житомирський округ).

Так, чільна сторона приміщення школи оформлялася за поданим зразком – у центрі мав знаходитися портрет Гітлера. Центральне місце правої стіни займала група з трьох портретів: 1) Св. Володимира Великого (посередині), 2) Святослава Хороброго (праворуч), 3) короля Данила Галицького (ліворуч). Над портретами вміщували гасло: “В своїй хаті своя правда і сила, і воля” (Т. Шевченко), під портретами – образ “Святослав у Болгарії”, праворуч від портретів – образ “Олег в Царгороді”, над ними гасло – “Нема квіту краснішого над маківочку, нема роду ріднішого над матіночку” (слова з народної пісні), під ними гасло – “Батькова-материна молитва з дна моря виносить” (народна пісня). Ліворуч від портретів мав розташовуватися образ “Лев під Краковом”, над ним гасло – “Мені помози Господи”, під ними – “Укрипіте серця ваші”. У центрі лівої стіни розміщували три портрети: 1) Гетьмана Дорошенка (всередині), 2) Б. Хмельницького (праворуч), 3) гетьмана І. Мазепи (ліворуч). Над ними розміщувалося гасло: “Свою Україну любіть, любіть її во время люте” (Т. Шевченко), під портретами – образи: “Здобуття Кафи”, праворуч портретів – образ “В’їзд Хмельницького до Києва”, над ним – гасло “Того же древа єсть вітви і храбрих воїнів синовіє” (Б. Хмельницький), під ним – “Нехай вічна буде слава, же през шаблі маєм права” (І. Мазепа). Ліворуч від портретів мав бути образ “Виговський під Конотопом”, над ним гасло – “Слава не вмре, не поляже” (народна дума), під ним – “Ми поляжемо, щоб славу і волю, і честь, Рідний краю, здобути тобі” (І. Франко). На задній стіні рекомендувалося кріпити наступні три портрети 1) І. Франка (посередині), 2) Т. Шевченка (праворуч), 3) Л. Українки (ліворуч), над портретами гасло – “Учітеся, брати мої, думайте, читайте” (Т. Шевченко).

У випадку, коли в школі не було належного місця чи репрезентативного класу, весь матеріал групами розподіляли по окремих класах.

Оформлення шкільних приміщень мало на меті впливати на молоде покоління образно-емоційними засобами, за допомогою яких у його свідомості закріплювалось позитивне сприйняття героїчного минулого українського народу в його багатовіковій боротьбі за незалежність.


1988 – У вересні цього року закінчено реставраційні роботи і здано в експлуатацію приміщення міської художньої школи, що розташувалась на території архітектурного комплексу костелу Босих Кармелітів. Керівником міської художньої школи працює Микола Софронович Яцюк – незмінний її директор на протязі більш як 30 років.


2007_09_06_00
Петро Симоненко виступає на головній площі Бердичева, 6 вересня 2007 р.

2007 – У рамках туру містами України в ході виборчої кампанії до Верховної Ради України до Бердичева прибув лідер українських комуністів Петро Симоненко. Зустріч з бердичівлянами відбулась на Жовтневій площі (нині площа Центральна), поряд із пам’ятником В.І. Леніну. Біля сотні бердичівлян, переважно похилого віку, прослухали промову головного комуніста країни, ознайомились із програмою партії, яка на виборах, що відбулись 15 жовтня, набрала трохи більше 5% голосів виборців країни.


2014 – У Всеукраїнському Санктуарії Матері Божої Святого Скапулярію відбулось Перше Всеукраїнське паломництво подяки за жнива (Обжинки).

Фото Юрія Мельника.

У рамках паломництва відбулось представлення та привітання парафій, конференція, Служба Божа та євхаристійна процесія зі снопами вулицями Бердичева. У паломництві взяли участь віряни з шести парафії Києво-Житомирської дієцезії. У рамках паломництва конференцію виголосив отець Лаврентій Ян Жезінський OSPPE, вікарій парафії Матері Божої Неустанної допомоги у Броварах Київської області. Урочисту Службу Божу очолив Єпископ Віталій Скомаровський, ординарій Луцької дієцезії.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here