Home Історія Цей день в історії 5 червня

5 червня

1733
0
SHARE

1920 – У Бердичеві в багатодітній єврейській родині народився Петро Мойсейович Криворуцький (1920-1987) – скульптор, член Спілки художників СРСР (1952).

Петро Мойсейович Криворуцький
(1920-1987).

Петро Криворуцький працював у жанрах монументальної, станкової та камерної скульптури, перевагу віддавав скульптурному художньому портрету, для якого характерна індивідуальність та пластична виразність. За своє життя Петро Мойсейович створив понад 800 скульптур, з яких майже 70 композицій та скульптурних портретів експонуються в різних музеях країн колишнього Радянського Союзу. Відомі його скульптурні портрети: бюсти Т.Г. Шевченка (1954 р.), Д.І. Менделєєва (1957 р.), М.О. Горького (1958 р.), К.Е. Ціолковського (1985 р.), С.П. Корольова (1985 р.).

Скульптор прагнув у кожному портреті не лише життєво, переконливо передати всю неповторність пластики людського обличчя, але й щонайперше пластикою портрету передати напругу думки, хвилювання почуттів, нашарування прожитих років.

Майстри. Скульптор Петро Криворуцький та тренер Віталій Лонський.
Фотографія Віктора Коржука.

Майже весь творчий спадок, багато кращих своїх робіт П.М. Криворуцький передав у подарунок місту, в якому народився. Понад 300 праць скульптора знаходяться в Бердичівській дитячій художній школі, в Музеї історії міста Бердичева, в міському Палаці культури ім. О.А. Шабельника.

Помер Петро Криворуцький 11 січня 1987 року в свій останній приїзд до Бердичева, у творчій майстерні при Палаці культури машинобудівного заводу “Прогрес” (нині Палац культури міста Бердичева ім. О.А. Шабельника). Похований Петро Мойсейович в Бердичеві на загальноміському кладовищі по вулиці Бистрицькій.


1997 – Наказом №29-к від 05.06.1997 р. комітету інформації Житомирської обласної державної адміністрації з нагоди Дня журналіста колектив редакції міськрайонної газети “Земля Бердичівська” за активну і послідовну роботу по роз’ясненню й пропаганді Конституції України, актуальних питань політики державотворення нагороджено Почесною грамотою комітету інформації ЖОДА.


2006 – У Бердичеві відбулася презентація щорічного мистецького конкурсу, присвяченого Дню журналістики, на приз Імені Віктора Коржука, ініціаторами якого стали громадська молодіжна організація “Фенікс”, колективним членом якої є Асоціація молодих журналістів та Школа журналістики.

Мета конкурсу – єднання усіх ЗМІ міста Бердичева у прагненні увіковічити ім’я видатного журналіста, фотокореспондента та письменника – нашого земляка Віктора Коржука. Усі бажаючі віком від 14 до 35 років, що хочуть самореалізуватися у журналістиці, можуть стати учасниками конкурсу та випробувати свої сили у наступних номінаціях: фотоконкурс “Мій Бердичів”; стаття “І це моє місто…”; літературний твір “Бердичів – перехрестя чотирьох культур”.

На жаль, попри проголошені плани, конкурс проводився лише декілька років, після чого припинив існування.


Автор книги “Ваше слово, товариш маузер: Міліція Бердичівщини у 20-х роках XX ст. (історичний екскурс)” Мілада Мартинюк.

2009 – У приміщенні Бердичівського міського відділу внутрішніх справ до Дня журналіста відбулась прес-конференція, метою якої стала організація взаємодії Бердичівського міськвідділу з громадськістю та засобами масової інформації, ознайомлення громадськості з основними пріоритетними діяльності органів внутрішніх справ у 2009 році, направленими на активізацію протидії злочинним проявам, забезпеченню громадського порядку та безпеки громадян.

На прес-конференції була презентована нова книга про Бердичівську міліцію 20-х років, автором якої стала краєзнавець, вчитель-методист Бердичівської гуманітарної гімназії №2 Мілада Вікторівна Мартинюк. Назва книги – “Ваше слово, товариш маузер: Міліція Бердичівщини у 20-х роках XX ст. (історичний екскурс)”. Автор дослідження мовою фактів, документів і цифр розповіла про нелегку боротьбу молодої служби карного розшуку з бандитизмом на Бердичівщині. У виданні вперше опубліковані маловідомі факти у найменш вивчений період діяльності органів внутрішніх справ краю 1920-х років.

Книга вийшла за сприяння заступника голови ветеранської спілки Бердичівського МВ Віталія Євгеновича Ніколаєнка.


2013 – Із благословення Високопреосвященнішого Никодима, Архієпископа Житомирського і Новоград-Волинського, благочинний Бердичівського округу, настоятель Свято-Миколаївського собору протоієрей Віталій Бойков цього дня звершив молебень на початок доброї справи та чин освячення накупольного хреста майбутньої каплиці в ім’я Святого Великомученика Георгія Побідоносця, що облаштовується в одному з приміщень на території 26-ої артилерійської бригади.

Після освячення накупольний хрест встановили на каплиці.


2017 – Цього дня з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, у Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі відбувся гала-концерт VІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу духовної музики “Пентикостія”. В урочистому заході взяли участь більше 20 колективів з усієї України.

Цьогоріч головний приз конкурсу виборов колектив хору Свято-Миколаївського собору (м. Бердичів), регент хору протоієрей Віктор Сватула. Приз – писана ікона Святої Трійці – переможці отримали з рук регента хору кафедрального собору Тернополя на честь святих мучениць Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії.

За традицією конкурсу головний приз (писана ікона Святої Трійці) колектив, який здобув гран-прі, зберігає у своєму храмі протягом року – до наступного конкурсу, а потім передає наступному переможцю.

Фестиваль-конкурс “Пентикостія” був започаткований у 2011 році з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира (Сабодана, +2014). Назва “Пентикостія” (у перекладі з грецької – “П’ятидесятниця”) була обрана не випадково, адже конкурс відбувається на свято П’ятидесятниці – День Святої Трійці.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here