Home Історія Цей день в історії 5 вересня

5 вересня

535
0
SHARE

1922 – Бердичівський Повітовий виконавчий комітет видав наказ, яким зобов’язав встановити у місті смітники. До цього часу у Бердичеві жителі для видалення з осель сміття використовували спеціально вириті ями та ретиради (відхожі місця).


sviatyni_11
Пам’ятний знак на місці масового розстрілу євреїв.

1941 – Зранку на північну околицю села Хажин каральний загін окупантів почав звозити машинами, а також гнати пішим ходом під охороною німецьких солдат великі партії людей, переважно молодих чоловіків і жінок єврейської національності, які знаходились у бердичівському гетто. Їх забирали з гетто нібито для відправлення на збір урожаю. У дійсності всіх їх цього дня було страчено. Раніше ніж розстріляти, у приречених відбиралися одяг і цінності, які здавалися німецькому офіцерові. Потім їх партіями у 10-15 осіб підводили до ям і розстрілювали. Дітей і поранених кидали до ям живими.

Могили мали схил до яру, і тому наступного ранку в ньому утворилося ціле озеро людської крові. Всього впродовж дня окупантами було страчено 10 656 осіб, яких поховали у 24 могилах поряд з селом Хажин у районі Глинок (неподалік від полотна вузькоколійної залізниці Бердичів – Бродецьке – Холоневська). В одній із могил поверх інших трупів згодом були виявлені останки молодих жінок із зав’язаними ротами, певно, зґвалтованих перед смертю.

У 1944 році останки загиблих перепоховали у двох великих могилах, над якими виріс земельний насип. У 1983 році біля могил встановили пам’ятний знак – сіру гранітну стелу (1,4×1,2 м) з меморіальним написом. Напис: “Советским гражданам, павшим от рук фашистских палачей. 1941-1944”.


1950 – У зв’язку з розвитком промисловості та необхідністю забезпечення її оперативним телефонним зв’язком у Бердичівській конторі зв’язку введено у дію нову напівавтоматичну ручну телефонну станцію типу ЦБ×3×480 ємністю 480 номерів (два комутатори по 240 номерів) виробництва Ризького заводу ВЕФ. Виклик абонента станція забезпечувала автоматично при вставлянні телефоністкою штекера у гніздо.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here