Home Історія Цей день в історії 4 грудня

4 грудня

1730
0
SHARE

radzivill_varvara_011774 – Напередодні дня пам’яті Великомучениці Варвари у дерев’яній православній Миколаївській церкві (нині на її місці знаходиться Свято-Миколаївський собор УПЦ Московського Патріархату) в її честь освячено малий престол.

Ініціатором утворення в церкві малого престолу став Матвій Радзивілл – власник Бердичева, син Варвари Радзивілл, яка й збудувала Миколаївську церкву у 1751 році на спомин душі свого померлого чоловіка Миколи Фаустіна Радзивілла (1688-1746).

Княгиня Варвара померла у 1770 році, заповівши навечно молиться о дедичах оныя церкве Николае и Варваре”.


1941 – Бердичівське Міське Управління видало постанову №56 “Про перейменування вулиць м. Бердичева”. Згідно постанови “в зв’язку з тим, що бувші назви вулиць міста не відповідають сучасному менту і обставинам, більша половина яких мають прикрі совєтські назви”, Міське Управління надало вулицям міста нові назви.

nova_doba_04_12_1941_00004
Газета “Нова доба” №49 від 05.12.1941 р.

Враховуючи педантичність та точність німців, назви майже 65 вулиць та провулків були змінені на колишні назви, які відносились або до напряму шляхів, або належність до населених пунктів та певних об’єктів, або ж з політичних міркувань. Наприклад: вул. КІМа було перейменовано на вул. Іванковецьку; вул. Мостова (за річкою) – на вул. Львівську; вул. Шолом Алейхема – на вул. Маложитомирську; Красноармійська (Красна) – на вул. Київську; вул. К. Цеткін – на Романівський провулок; вул. Свердлова – на вул. Махновську; вул. Р. Люксембург – на вул. Кладовищенську; вул. Ворошилова – на вул. Присутствєнну; вул. Папаніна – на вул. Бургомістерську; пров. Металістів – на пров. Мокрий; Радянська площа була перейменована на Українську площу тощо.


1991 – Римо-католицькій громаді Бердичева передано нижній костел (крипту) Босих Кармелітів, який за радянських часів перетворили на гімнастичний зал.

Ключі від костелу передали представникам громади і відразу ж розпочалося розбирання спортивних знарядь та наведення порядку у релігійній святині.


1993 – Цього дня у Бердичеві утворилась громада Української Греко-католицької Церкви.

Громада прибрала собі ім’я Святого Йосафата Кунцевича (у світі Іван Кунцевич, 1580-1623) – єдиного українського святого, якого визнає весь світ. Першу Службу Божу 9 жовтня 1994 року відслужив отець Василь Гринишин у квартирі, яку надала одна з родин – членів релігійної громади. Згодом до Бердичева прибув новий священик – отець Петро Дутчак. Він також служив Службу Божу на квартирі, а потім разом з римо-католицькими священиками брав участь у висвячені ксьондза Петра та служив Святу Месу у римо-католицькому костелі Святої Варвари.


2001 – У Бердичеві помер Микита Васильович Фенін (1912-2001) – учасник Другої світової війни, Почесний громадянин міста Бердичева.

fenin_01
Микита Васильович Фенін
(1912-2001).

На фронтах німецько-радянської війни Микита Фенін перебував із січня 1943 року по травень 1945 року. Воював сигнальником у складі 524-ї стрілецької дивізії, отримав поранення. За участь у бойових діях нагороджений орденом Вітчизняної війни І ст., медаллю “За відвагу”.

По звільненні в запас Микита Фенін проживав у Бердичеві, брав активну участь у роботі ветеранської організації міста. Рішенням Бердичівського міськвиконкому за №270 від 25 квітня 2000 року Феніну Микиті Васильовичу було присвоєно звання «Почесний громадянин міста Бердичева».

Похований Микита Васильович Фенін у Бердичеві на загальноміському кладовищі по вулиці Войкова (нині вулиця Бистрицька).


2008_12_04_1
Леон Ліпецький отримує з рук о. Яна Пурвінського Апостольську благословенну Грамоту.

2008 – Почесному громадянину міста Бердичева, керівнику Бердичівського пивзаводу Леону Ліпецькому за постійну підтримку та допомогу римо-католицької парафії Святої Варвари Папа Римський Бенедикт XVI у день престольного свята бердичівського храму передав Апостольську благословенну Грамоту.

Доручення Святійшого Отця вручити її виконав єпископ-ординарій Києво-Житомирської дієцезії Ян Пурвінський.

Саме у костелі Святої Варвари Леона Ліпецького свого часу охрестили, вперше сповідали, він приймав причастя.


2020 – Цього дня з нагоди відзначення Дня Збройних Сил України відбулось відкриття оновленого музею у 26-й артилерійській бригаді ім. генерал-хорунжого Романа Дашкевича.

Урочисте шикування військовослужбовців бригади розпочалось із виконання Гімну України. Командир артбригади Андраник Гаспарян та міський голова Сергій Орлюк привітали присутніх військових та гостей заходу зі святом українського війська. Також із нагоди свята командир дивізії вручив відзнаки 26-ї артбригади та Почесні грамоти тим військовослужбовцям, волонтерам та активістам-історикам, праця яких лягла в основу нової експозиції.

Урочисту стрічку перед входом до музею перерізали Андраник Гаспарян, Сергій Орлюк та активний учасник творення експозицій, історик з Жовкви Віктор Заславський.

Матеріали експозиції висвітлюють формування артилерійських військ УНР, розповідають про патрона української артилерії генерал-хорунжого Романа Дашкевича, показують роль Житомирщини та м. Бердичева у контексті Визвольних Змагань 1918-1921 рр.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here