Home Історія Цей день в історії 4 жовтня

4 жовтня

1787
0
SHARE

1917 – Згідно дозволу, наданого командувачем Південно-Західним фронтом генерал-лейтенантом Миколою Володченком спільно з комісаром фронту (наказ №1016 від 26 вересня 1917 року), в Бердичеві цього дня відкрився український військовий з’їзд Південно-Західного фронту.

З’їзд проходив з 4 по 10 жовтня, для участі в ньому прибули делегати від військових частин, управлінь, установ, в яких проходять військову службу українці. Програма з’їзду включала: вибори до Установчих зборів, культурно-просвітницькі питання, знайомлення з українським рухом та доповіді з місць, підняття боєздатності армії.

Участь у з’їзді серед інших взяв і генеральний секретар військових справ Симон Петлюра.

З’їзд поставив завдання створити українські військові ради на всіх рівнях: ротні, полкові, корпусні, армійські, гарнізонні, фронтові. Це рішення, на думку істориків, мало далекоглядні наслідки – воно відкривало шлях для створення українських вертикальних військових структур, навколо яких ставало можливим формування регулярної національної армії.

Ухвали, прийняті з’їздом, явили собою програму національного військового будівництва на найближчу перспективу.


1925 – З 4 по 15 жовтня з метою допомоги у розвитку місцевої промисловості у Бердичеві проводиться окружна сільськогосподарська виставка.

У виставці взяли участь підприємства місцевої промисловості, кооперація, кустарі, Цукротрест, установи окрвиконкому тощо. Що стосується Цукротресту, то він на виставці був представлений Бердичівським, Червонським, Андрушівським, Коровинецьким, Янушпільським, Юзефо-Миколаївським, Бродецьким комбінатами та Северинівським насіннєвим господарством Подільського відділення, а також Погребищенським, Сішчинецьким і Скоморошським комбінатами Уманського відділення. Серед експонатів Бердичівського комбінату виділялась його основна продукція: білий та жовтий цукор-пісок, цукрова голова вагою в 5 пудів (біля 80 кг), різні сорти рафінаду, патока, утфель, жом, гашене та негашене вапно і т.п. Також на виставці були представлені різні плакати та діаграми, технічні пристрої (газоаналізатори, ручний пульверизатор), зразки вирощуваних культур, гербарії місцевої флори та бур’янів, найважливіші інсектициди та гербіциди, а також добірні лошата.

Варто відзначити, що експонати Бердичівського цукрового комбінату викликали велике зацікавлення як у гостей виставки, так і в членів експертної комісії. Свідченням цього були дві великі золоті медалі, отримані комбінатом за “високу якість продукції рафінадного заводу, експонати пісково-цукрового заводу і продуктивність праці” та за “представлену групу молодих лошат”, а також велика срібна медаль за “енергійну постановку роботи у справі відродження рільництва”.


Перший супутник Землі.

1957 – Цього дня в Радянському Союзі здійснили запуск на орбіту першого штучного супутника Землі. Кодове позначення супутника — ПС-1 (Простий Супутник-1).

Запуск здійснювався з 5-го науково-дослідного полігону міністерства оборони СРСР “Тюра-Там” (що отримав згодом відкрите найменування космодром Байконур), за допомогою ракети-носія “Супутник” (сімейства Р-7).

Викладач бердичівського педагогічного інституту І.М. Добжанський читає лекцію про штучні супутники Землі, жовтень 1957 р.

Запуск штучного супутника мав велике політичне значення для СРСР, також викликав значний інтерес до освоєння космосу серед пересічних громадян, у тому числі і бердичівлян. Так, для популяризації цієї теми викладач бердичівського педагогічного інституту І.М. Добжанський через декілька днів після запуску організував низку лекцій про штучні супутники Землі.

Супутник літав 92 дні, до 4 січня 1958 року, зробивши 1440 обертів навколо Землі (близько 60 млн км), а його радіопередавачі працювали протягом двох тижнів після старту.


1981 – У Бердичеві відбувся перший республіканський масовий легкоатлетичний пробіг, присвячений річниці Жовтневої революції 1917 року.

Аналогічні легкоатлетичні пробіги відбулись в усіх містах та селах України, всього участь у пробігах по країні взяли біля 2-х мільйонів осіб, у Бердичеві – біля двох тисяч осіб.

У подальшому цей легкоатлетичний пробіг став традиційним і припинив своє існування у 1990 році.

У радянську добу осінь завжди була порою легкоатлетичних кросів. Так, наприкінці вересня того ж 1981 року в Бердичеві на алеї парку шкіроб’єднання ім. Ілліча вийшли на старт понад 500 спортсменів загальноосвітніх шкіл та спеціальних учбових закладів міста. Тут змагались дівчата на дистанції 500 м та юнаки на дистанції 1000 м. А легкоатлетична естафета, приурочена Дню народження Ленінського комсомолу, зібрала понад 700 спортсменів з 26 жіночих та 29 чоловічих команд підприємств, середніх спеціальних навчальних закладів та шкіл міста.

На старті першого етапу.
Щорічна естафета на приз газети “Радянський шлях”, 1956 р.

Цікаво, що вперше легкоатлетичні змагання з нагоди річниці Жовтневої революції у Бердичеві відбулись у 1948 році. Це була естафета на приз міськрайонної газети “Радянський шлях”, яка стала щорічною. Призом був перехідний Червоний прапор. Три роки підряд почесне звання переможця здобували спортсмени машинобудівного технікуму, і за умовами змагання цьому колективу, як переможцю трьох змагань, перехідний приз – Червоний прапор – був залишений назавжди. У наступні роки першість здобували спортсмени середньої школи №1, педінституту, середніх шкіл №2 та №3.


gimnaziya-2_01
Гуманітарна гімназія №2, 2006 р.

2002 – Цього дня міська загальноосвітня школа №2, що розташована по вулиці Лілії Карастоянової (нині вулиця Джозефа Конрада), реорганізована у міську гуманітарну гімназію №2, яка має суспільно-гуманітарний та економіко-правовий профіль навчання.

На цей час в гімназії працює понад 60 педагогів, очолює навчальний заклад Марія Василівна Борисюк.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here