Home Історія Цей день в історії 31 жовтня

31 жовтня

1175
0
SHARE

sviatyni_031837 – Цього дня у Бердичеві відбулась довгоочікувана подія – після завершення довготривалого будівництва нова кам’яна церква Успіння Пресвятої Богородиці, яку збудували на місці старої дерев’яної, “соборне, по чиноположению освящена”.

Успенська церква, згодом собор, стала справжньою архітектурною прикрасою Бердичева. Вона зображена на численних малюнках та фотографіях. Від Успенського собору отримала назву і площа, де знаходився храм – Соборна, яка і сьогодні має таку назву. Площа перед Успенським собором стала місцем, де відбувались зібрання громадськості, мітинги, урочисті заходи (власне, так відбувається й нині).


1921 – Цього дня бердичівську Миколаївську церкву радянська влада передана для здійснення богослужінь єпископу Липовецькому та Бердичівському Олександру (Чекановському).

Єпископ Олександр через декілька років приєднався до обновленського руху в церковному житті та став одним із його лідерів – членом Всеукраїнського вищого церковного управління.

Обновленський рух зіграв негативну роль в історії Православ’я. У 1937 році, під час репресій, з метою обґрунтованого знищення обновленства, спецслужби сфабрикували карні справи, за якими значну кількість обновленських кліриків звинуватили у приналежності до фашистських організацій та розстріляли. Така ж доля спіткала й митрополита Олександра (Чекановського) – його розстріляли 10 грудня 1937 року.


1990 – У Бердичеві в Палаці культури і техніки виробничого об’єднання “Прогрес” відбувся відкритий міжнародний турнір із шахів “Бердичів-90”.

Для участі у турнірі до нашого міста прибуло 146 шахістів із різних куточків СРСР (Москва, Іжевськ, Чебоксари, Ленінград, Мінськ, Єреван, Рига, Київ, Дніпропетровськ), та країн зарубіжжя (Болгарія, Польща, Монголія, Туніс). Серед учасників турніру було 10 майстрів міжнародного класу. Призовий фонд становив 23 тисячі карбованців. За перше місце передбачалось виплатити 5 тисяч карбованців, за друге – 4 і третє – 3 тисячі карбованців. Головним спонсором міжнародного турніру стало виробниче об’єднання “Прогрес”, не відмовили у допомозі міськком комсомолу, міськпобуткомбінат, шкірсировинний завод, підприємство обчислювальної техніки та інформатики, взуттєва, рукавична і швейна фабрики, молокозавод та ін.

Турнір проходив за швейцарською системою, у дев’ять турів. Переможцем став майстер міжнародного класу з Челябінська Семен Двойріс (7,5 очок). Місця з другого по четверте з однаковою кількістю очок зайняли шахісти Максим Сорокін (Іжевськ), Григорій Серпер (Ташкент) і Андрій Мочалов (Мінськ). 11 шахістів із однаковою кількістю набраних у 6,5 очок розділили місця з 5 по 15. Бердичівські шахісти Ігор Мамут, Юрій Коденський і Олександр Вінарчук показали однаковий результат, набравши по 4 очка.


kovalko_012001 – У Будинку дитячої творчості ім. О. Разумкова відбулась презентація поетичної збірки “Дивлюсь на світ безмежний”, автором якої став народний депутат України Михайло Ковалко.

На презентації були присутні міський голова Олексій Хилюк, представники духовенства, директори шкіл, бібліотечні працівники та ін. Слова вітань та побажань автору висловили письменник Володимир Забаштанський, директор видавництва “Криниця” Леонід Андрієвський, поетеса Лариса Колос, член національної спілки письменників України Тетяна Майданович та упорядник збірки Валентина Рівна.


stadnichuk_01
Іван Якович Стаднічук, 1960 р.

2002 – У виставковій залі Музею історії міста Бердичева вперше відбулась виставка робіт Івана Яковича Стаднічука (1913-2000) – художника, графіка, члена Спілки художників СРСР, який тривалий час проживав та навчався у Бердичеві, згодом проживав у Казахстані.

Іван Стаднічук працював у всіх жанрах станкового мистецтва та акварелі, значна кількість його картин присвячені українській тематиці, зокрема Тарасу Шевченку, Миколі Гоголю, рідній Житомирщині, батькам. Ці картини і були представлені для огляду відвідувачам виставки.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here