Home Історія Цей день в історії 30 травня

30 травня

1149
0
SHARE

1834 – У Бердичеві згідно отриманого дозволу від Університету Святого Володимира (нині це Київський національний університет імені Тараса Шевченка) відкрито пансіон для дівчаток.

Пансіон утримувала настоятелька монастиря сестер Маріавіток. У цьому освітньому закладі навчалось у різний час від 17 до 22 учениць.


1899 – У недільний день у літньому театрі Загера з нагоди 100-річчя від дня народження великого російського поета Олександра Сергійовича Пушкіна (1799-1837) влаштовано безкоштовний “пушкінський ранок”: “Начиналось утро народным пением, затем д-р Шперлинг прочёл характеристику и биографию А.С. Пушкина. Зрители посмотрели пьесу поэта “Станционный смотритель” и в конце праздника были бесплатно розданы книги и портреты А. Пушкина“.


Григорій Іванович Шелушков
(1899-1943).

1943 – Цього дня після жорстоких тортур у катівнях гестапо було розстріляно Григорія Івановича Шелушкова (1899-1943) – одного з організаторів та керівників підпільного і партизанського руху на Житомирщині.

Григорій Шелушков народився в селі Рудня-Бронська Рогачівського району Гомельської області Білорусії в селянській сім’ї. Тривалий час проживав у Бердичеві, був секретарем парткому машинобудівного заводу “Прогрес”, згодом – інструктором Бердичівського райкому партії.

Із початком німецько-радянської війни штаб партизанського руху на чолі з Григорієм Шелушковим фактично виконував функції підпільного обкому партії. Наприкінці 1942 року за радянськими даними на Житомирщині вже діяло близько 75 підпільних організацій і груп (у тому числі 12 райкомів), які об’єднували майже 2,5 тисячі осіб. Але 25 травня 1943 року провокатори видали керівників штабу ворогові.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 року за особливі заслуги в організації і керівництві Житомирським підпільним обкомом партії, мужність і героїзм, проявлені в боротьбі проти німецько-фашистських загарбників у період Великої Вітчизняної війни секретарю Житомирського підпільного обкому КП(б)У Шелушкову Григорію Івановичу присвоєно звання Герой Радянського Союзу (посмертно).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here