Home Історія Цей день в історії 3 березня

3 березня

1622
0
SHARE

1732 – Власниця Бердичева Варвара Радзивілл (уроджена Завіша), дружина мінського воєводи Миколи Фаустина Радзивілла, надала єврейському кравецькому цеховому братству, яке щойно утворилось, привілей, яким звільняла цех від кагальної залежності.

Варвара Радзивілл.

Рабин, не маючи права вмішуватись у справи цеху, повинен був судити його членів в їх тяжбах, причому євреям надавалось право оскаржити рішення цехового і кагального суду перед власницею міста.

Кагал був формою общинного самоуправління в Польщі XVI-XVIII століть, а пізніше і в Російській імперії між 1772 і 1844 роками. Фактично кагал був посередником між єврейською общиною та світською владою.


1960 – Біля головного входу до міського скверу, що розташований на вулиці Шевченка, відкрито пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку – великому українському поету, художнику.

Пам’ятник Т.Г. Шевченку при вході до парку відпочинку.
Фото 1970-х років.

Пам’ятник відкрили досить скромно, у єдиній на цей час міській газеті “Радянський шлях” про цю подію не було подано жодної інформації. Автором скульптури став уродженець Бердичева, член Спілки художників СРСР Петро Криворуцький.

У 1968 році рішенням Бердичівської ради народних депутатів міському скверу надано статус парку культури та відпочинку ім. Т.Г. Шевченка.


Микола Юхимович Шепелюк
(1919-2007).

2007 – У селі Завітне Вільшанського району Кіровоградської області помер Микола Юхимович Шепелюк (1919-2007) – педагог та краєзнавець.

Микола Шепелюк народився в селі Сазонівка Оржицького району Полтавської області, з 1952 року проживав на Бердичівщині, працював у школах району – викладав українську літературу та мову.

З початку 1980-х років, фактично перебуваючи вже на пенсії, присвятив себе створенню музею історії села Терехове та англійського письменника, уродженця Терехового, Джозефа Конрада. Шепелюком зібрана низка матеріалів, створено експозиції нового музею, який відкрив свої двері 5 грудня 1987 року. Микола Шепелюк став першим директором цього закладу, доклав багато зусиль для налагодження зв’язків з вченими-конрадознавцями Росії, Польщі, Великої Британії, США, Франції. Діяльність музею високо оцінена як в Україні, так і за кордоном – у 1993 році йому присвоєно звання “Народний”, а Микола Шепелюк отримав звання “Заслужений працівник культури і мистецтв” Республіки Польщі.

Похований у селі Завітне Вільшанського району, де проживала його дочка.

Микола Шепелюк ознайомлює з експозиціями терехівського музею делегацію Тарнувського воєводства Польської Народної Республіки на чолі з першим секретарем воєводського комітету ПОРП Владиславом Плевняком, листопад 1988 р.

2008 – Бердичів сколихнула звістка про акт вандалізму, який виявили на єврейському кладовищі по вулиці Леніна (нині вулиця Житомирська): невідомі зловмисники намалювали нацистську символіку на дверях усипальні рабина Леві Іцхака Бердичівського та на пам’ятному знаку загиблим у роки Другої світової війни євреям, зруйнували паркан навколо усипальні, пошкодили декілька могил.

Незабаром бердичівські міліціонери розшукали зловмисників, якими виявились троє молодих хлопців. Одного з них – 21-річного юнака – притягли до кримінальної відповідальності.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here