Home Історія Цей день в історії 29 червня

29 червня

1784
0
SHARE

1896 – Російський імператор Микола II цього дня затвердив проект уставу “Товарищества машиностроительного завода “Прогресс”, і на його основі в Бердичеві створили “Общество машиностроительного завода “Прогресс” з основним капіталом 350 тис. руб. Випущено пакет акцій у кількості 1400 штук номіналом 350 руб. кожна.

Перетворення заводу «Прогрес» на нову форма організації підприємницької діяльності, що ґрунтується на об’єднанні (зазвичай пайовому) майна різних власників, дозволило власникам заводу залучити додаткові кошти та значно розширити виробничу діяльність підприємства. Як результат, підприємство стало зростати, зріс і його чистий прибуток.


1905 – Великий страйк охопив завод “Прогрес”: вранці працівники заводу полишили свої робочі місця і зібрались на прилеглій до заводу площі, де відбувся мітинг.

Страйкарі направили дирекції заводу наступні вимоги: встановлення 8-годинного робочого дня; підвищення заробітної плати на 30%; відміна позаурочних робіт; забезпечення медичного обслуговування працівників та членів їх родин. Також страйкарі вимагали встановлення поденної оплати праці з розрахунку: чорноробочим — не менше 1 карбованця, учням після двох років навчання — не менше 50 коп.


Валентин Михайлович Шевирін.

1945 – Указом Президії Верховної Ради СРСР за мужність, відвагу і героїзм, проявлені у боротьбі з німецько-фашистськими завойовниками, старшому лейтенанту Валентину Михайловичу Шевиріну присвоєно звання Герой Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі “Золота Зірка”.

У роки війни Валентин Шевирін громив ворога у небі над Донбасом, Правобережною Україною, Молдавією, Румунією, Болгарією, Югославією, Угорщиною, Австрією, Чехословаччиною. На кінець війни він здійснив 409 бойових вильотів, у 92-х повітряних боях збив 19 літаків ворога та 6 у складі групи. Під час штурмових ударів знищив 24 автомашини, 30 повозок із військовими вантажами, радіостанцію, 5 залізничних вагонів. У нагородному листі також відмічалось: “… водил на боевые задания по 4-12 самолетов, умело руководил работой звена… В воздушных боях смел, храбр. Отличный воздушный стрелок…”.

З 1954 року в званні капітана Валентин Михайлович вийшов у запас. Проживав у Бердичеві, працював оператором у виробничому управлінні магістральних газопроводів.

Помер Валентин Шевирін 15 травня 1994 року, похований на військовій ділянці міського кладовища.


Художня школа, 2017 р.

1979 – Виконком Бердичівської міської Ради народних депутатів прийняв рішення №417 про відкриття в Бердичеві дитячої художньої школи.

Директором Бердичівської художньої школи призначили педагога школи №15 Миколу Софроновича Яцюка. Він став незмінним керівником школи на більш як тридцять років.

У перші роки заняття в новій школі проводились у двох орендованих кімнатах дитячої музичної школи в фортечному комплексі монастиря Босих Кармелітів. Одночасно Київською міжобласною спеціальною науково-реставраційною виробничою майстернею Держбуду УРСР проводились роботи по ремонту та здачі в експлуатацію майбутніх класів художньої школи, за рахунок чого чисельність навчальних кімнат згодом зросла.


2009 – У Бердичеві в міському Палаці культури ім. О.А. Шабельника розпочався XI Міжнародний турнір із боксу серед молоді на призи олімпійського чемпіона Володимира Кличка.

Змагання відбулись у статусі турніру категорії “А”, їх внесли до офіційного календаря Європейської Асоціації Аматорського Боксу. Кілька днів 79 спортсменів із 9-ти країн світу виборювали право потрапити на чемпіонат Європи, який має відбутись у Польщі. Вперше бої відбулись на ринзі, що його у 2008-у подарували Бердичеву брати Клички.


2012 – Архієпископ Житомирський і Новоград-Волинський Високопреосвященніший Никодим звершив чин закладення наріжного каменю під забудову нового Божого храму на честь Святої Трійці у селі Райки Бердичівського району.

Попередній православний храм був збудований у 1754 році. Велика п’ятибанна дерев’яна церква була прикрасою села, але в часи радянської влади у 1930-х роках її спершу закрили та перетворили на сільський клуб, а в 1960-х роках спалили.

Новий храм також запланували спорудити дерев’яним, його зведення завершилось у березні 2013 року.


2013 – У Бердичеві впродовж 29 та 30 червня відбулись XIV Дні польської культури.

Цього року святкування чотирнадцятих Днів польської культури співпало з відзначенням Дня міста Бердичева. До Бердичева завітали делегації з польського міста Ченстохова, міст-побратимів Явора та Сєдльце. Театр танцю “Caro dance”, оркестр “Teatr ES” (м. Сєдльце), “Kadance-studio” (м. Явор) прикрасили свято своєю творчістю, а польські красуні взяли участь у конкурсі “Слов’янська краса-2013”.

У рамках проведення XIV Днів польської культури відбулось відкриття монастиря Ордену Сестер Непорочного Серця Марії Житомирської дієцезії Римо-католицької Церкви. О 13 годині міський голова Василь Мазур, народний депутат України Анжеліка Лабунська та представники делегацій з польських міст Сєдльце, Явора і Ченстохови перерізали стрічку перед входом до монастиря, який розмістився поряд з костелом Святої Варвари. На відкриття монастиря з Польщі приїхала також Генеральна настоятелька ордену Малих Сестер Непорочного Серця Марії. Освятив монастир Ордену Сестер Непорочного Серця Марії єпископ Житомирської дієцезії Віталій Скомаровський.

Також в рамках Днів у Бердичеві відбулось відкриття площі Сєдлєцької.

Урочисте перерізання символічної стрічки на новій площі.

Площа Сєдлєцька з’явилась на місці площі Будівельників – площі, до якої сходяться вулиці Леніна (нині Житомирська), Генерала Ватутіна, вулиця та провулок Житниченка (колишня вулиця Макаренка) та провулок 10-ї П’ятирічки (нині провулок Олександра Пителя). Нове ім’я їй надали на честь польського міста-побратима Сєдльце, з яким з 2005 року Бердичів підтримує дружні зв’язки. На оновленій площі встановлено знак із присвятним написом. Міський голова Василь Мазур, президент міста Сєдльце Войцех Кудельські та Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Кшиштоф Свідерек перерізали стрічку, після чого на автобусі разом із іншими гостями першими проїхали через нову площу.

Новий знак при в’їзді до міста.

Одночасно з відкриттям площі жителі міста могли побачити і новий в’їзний знак зі сторони Житомира, який встановили взамін старого, що прийшов у непридатність.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here