Home Історія Свята та визначні події 28 червня. День Конституції України

28 червня. День Конституції України

2408
0
SHARE

Constitution_of_UkraineДень Конституції України — державне свято України. Святкується щорічно 28 червня на честь прийняття Конституції України того ж дня в 1996 році. День Конституції України — єдине державне свято, закріплене в самій Конституції.

Історія свята

У червні 1996-го депутати Верховної Ради України ухвалили Конституцію. Це сталося на п’ятий рік після проголошення незалежності. Народні обранці працювали усю ніч з 27 на 28 червня — загалом безперервно 23 години. Під час голосування “ЗА” висловилися 315 парламентарів.

Україна стала останньою з колишніх радянських республік, яка прийняла нову Конституцію.

Протокол №1 засідання міського громадського комітету на підтримку нової Конституції України, 29 квітня 1996 р. З архіву О. Побережного.

Приклали свою руку до прийняття Конституції України й бердичівляни. 29 квітня 1996 року в Бердичеві був створений міський громадський комітет на підтримку нової Конституції України, розробка якої саме тривала. До складу комітету ввійшли представники від НРУ, Конгресу Українських Націоналістів, Спілки офіцерів України, товариства “Просвіта”, Спілки поляків України та міськрайонної газети “Земля Бердичівська”, усього 7 осіб. Головою комітету обрали головного спеціаліста бердичівського Центру соціальних служб для молоді Валерія Дорошенка.

Члени комітету регулярно збиралися на засідання, де звітували про результати збору підписів населення під відозвою про підтримку проекту Конституції, про виступи перед трудовими колективами по роз’ясненню основних положень проекту Конституції, про підготовку газетних публікацій по проекту Конституції та інших заходах плану роботи комітету по підтримці прийняття нової Конституції.

Серед бердичівлян активну участь в роботі комітету брали Юрій Лукуц, Павло Передрій, Петро Костюк, Анатолій Кашпірук, Михайло Пасічник, Володимир Мариняк, Анатолій Кондратюк, Фелікс Пашківський, Олександр Доманський, Богдан Степанюк, Валентина Білецька.

Після прийняття Конституції України 28 червня 1996 року міський комітет не припинив діяльність, а спрямував свою роботу на роз’яснення положень нового Основного Закону серед населення, виявлення порушень Конституції владними структурами.

Відзначення у Бердичеві

Уперше День Конституції України в Бердичеві відзначили 28 червня 1997 року. З цієї нагоди напередодні свята в міськрайонній газеті “Земля Бердичівська” з’являється низка статей роз’яснювально-публіцистичного характеру (автори Анатолій Кондратюк, Петро Костюк, Михайло Пасічник та ін.), а в святковому номері на першій сторінці розміщується звернення голови Бердичівської районної державної адміністрації Василя Сухораби з приводу першої річниці свята. Відбуваються і перші нагородження з нагоди свята. Так, за активну і послідовну роботу по роз’ясненню й пропаганді Конституції України, актуальних питань політики державотворення наказом №29-к від 05.06.1997 р. комітету інформації Житомирської обласної державної адміністрації колектив редакції газети “Земля Бердичівська” з нагоди Дня журналіста нагороджено Почесною грамотою комітету інформації.

Den_mista_2009
Програма заходів з нагоди відзначення Дня міста Бердичева, Дня Конституції та Дня молоді, 2009 р.

У наступні роки відзначення Дня Конституції України в Бердичеві набуло усталених форм. Зокрема, у закладах освіти та в міській бібліотечній системі проводяться години державності, на яких висвітлюють роль, значення, аспекти сьогодення та історичні засади Конституції України. Влаштовуються тематичні куточки, експозиції, книжково-ілюстровані підбірки літератури, тематичні бесіди, усні журнали, екскурсії до Музею історії міста Бердичева. У рамках заходів відбувається покладання квітів до пам’ятника Т.Г. Шевченку та меморіальної дошки, присвяченої В’ячеславу Чорноволу.

У 2009 році відбувся своєрідний злам усталених традицій. Саме цього року у недільний день 28 червня за ініціативи місцевої влади в місті вперше організовано відзначення відразу трьох свят: Дня Конституції (28 червня), Дня молоді (відзначається в останню неділю червня) та Дня міста Бердичева, який також вирішили відзначити цього дня. Ця нова традиція триватиме впродовж наступних років, виключенням був лише 2012 рік, коли відзначення Дня міста перенесли на 15 вересня. У 2014 році до переліку цих свят додались XV Дні польської культури та XXI Міжнародні змагання зі стрибків у висоту “XI Меморіал В.О. Лонського”.

2012_06_28_2
Читальний зал центральної міської бібліотеки, загальноміська година державності “Конституція – компас для суспільства”, 27 червня 2012 р.
2012_06_28_1
Читальний зал центральної міської бібліотеки, загальноміська година державності “Конституція – компас для суспільства”, 27 червня 2012 р.
2014_06_27_2
Актова зала міської музичної школи, загальноміська година державності “Конституція України: минуле і сьогодення”, 27 червня 2014 р.

2014_06_27_1
Актова зала міської музичної школи, загальноміська година державності “Конституція України: минуле і сьогодення”, 27 червня 2014 р.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here