Home Історія Цей день в історії 27 квітня

27 квітня

898
0
SHARE

1920 – Цього дня у Бердичів увійшли польські війська. Це стало результатом дії укладеного договору між головою Української Народної Республіки, Головним отаманом Симоном Петлюрою та керівником Польської держави маршалом Юзефом Пілсудським. Підписана разом із угодою військова конвенція визначала умови спільного проведення антибільшовицьких воєнних дій в Україні.

Польські війська на Соборній площі, квітень 1920 р.

Слід вказати, що за час перебування Бердичева в руках польських військ, вони встигли вивезти з промислових підприємств, зокрема з заводу “Прогрес”, чимало цінного обладнання, матеріалів та інструментів.

Входження польських військ у Бердичів отримало своє відображення в літературі – радянський письменник, уродженець Бердичева Василь Гроссмана у 1935 році написав оповідання “Четыре дня”, в якому описав події тих днів (хоча назва міста в оповіданні і не вказується):

Ночью польская кавалерия ворвалась в город. Очевидно, галицийские части открыли фронт. Красных в городе было мало, один лишь батальон ЧОН (часть особого назначения). Чоновцы разбежались, и город сдался полякам тихо, без пулеметного визга и хлопанья похожих на пасхальные яички английских гранат…

…Армия входила в город. Могуче рокотали колеса восьмидюймовых орудий, скрежещущие по камням подковы лошадей выбивали искры, и казалось, что ноги коней громадны, как колонны, обросшие густой страшной шерстью. С жестяным криком проехал броневик, его прожектор осветил мрачно шагавшую пехоту, блеск сотен штыков. Броневик проехал, и штыки погасли, исчезли в темноте, но солдаты все шли и шли – был слышен гул их шагов”.


1942 – У місті продовжилось винищення осіб єврейської національності – цього дня окупанти розстріляли зареєстрованих єврейських жінок, які проживали у Бердичеві та перебували в шлюбі з росіянами, а також дітей, народжених від змішаних шлюбів. Їх виявилось біля 70 осіб.


Герасимчук Давид Іванович
(1916-1978).

1978 – У Бердичеві помер Герасимчук Давид Іванович (1916-1978) – гвардії підполковник, командир 88-го стрілецького полку 33-ї гвардійської стрілецької дивізії, Герой Радянського Союзу.

Давид Герасимчук народився 15 травня 1916 року в селі Великий Острожок, нині Хмільницького району Вінницької області.

Давид Іванович у діючій армії з червня 1941 року. Був командиром взводу, розвідувальної роти, помічником начальника штабу, начальником штабу і командиром стрілецького полку. Відзначився Давид Герасимчук у квітні 1945 року, коли полк під його командуванням першим у 33-й гвардійській стрілецькій дивізії прорвав оборону на зовнішньому обводі ворожих укріплень, вийшов на околиці міста Кенігсберг (нині Калінінград). Відбивши усі контратаки противника, 88-й гвардійський полк до 9 квітня оволодів у вуличних боях 20-ма кварталами міста. Командир особисто знищив декількох солдатів і офіцерів. Звання Героя Радянського Союзу Давиду Герасимчуку присвоєно 29 червня 1945 року.

Похований Герасимчук Давид Іванович у Бердичеві у військовому секторі загальноміського кладовища по вулиці Войкова (нині вулиця Бистрицька).


Народний аматорський ансамбль танцю “Явір”.

2002 – У приміщенні міського Палацу культури відбувся звітний концерт, присвячений 10-річчю бердичівського Зразкового аматорського ансамблю танцю “Яворочок” та 15-річчю Народного аматорського ансамблю танцю “Явір”.

Дитячий ансамбль “Явір” утворився в 1987-му році на базі тодішнього Палацу культури машинобудівного заводу “Прогрес”. Його засновниками стало подружжя Миколи та Ольги Москаленків. До “Явора” увійшли учні старших класів, а молодші школярі у 1992-му році отримали змогу танцювати у колективі “Яворочок”, що відтоді став постійним супутником та невід’ємною частиною першого ансамблю.

Родина “яворят” налічує близько 250 учасників віком 4-18 років. З 2002-го колективи очолюють Ірина Назаренко і Жанна Кабанчук.

Зразковий дитячий танцювальний колектив “Яворочок”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here