Home Історія Цей день в історії 27 березня

27 березня

1146
0
SHARE

1794 – Власник містечка Бердичева князь Матвій Радзивілл, посилаючись на те, що рабини судять бідних несправедливо і намагаються отримати від них лише грошову вигоду, видав розпорядження про обрання самими євреями більшістю голосів на три роки чотирьох суддів та одного писаря, на яких покладався обов’язок вирішувати всі справи кагалу.

Сторонам було надано право приносити скарги на рішення цього суду по “світським справам” на розгляд князя (більша частина грамоти зайнята визначенням устрою і діловодства нового суду).


1866 – У Бердичеві в єврейській родині купця Вольфа Соскіса і його дружини Басі Ліби Соскіс народився Соскіс Давид Володимирович (1866-1941) – російський революціонер, журналіст.

Соскіс Давид Володимирович
(1866-1941).

Давид Соскіс отримав чудову юридичну освіту. Під час навчання приєднався до революціонерів, декілька разів заарештовувався. Перебуваючи в еміграції, плідно працював у періодичних виданнях: під псевдонімами співпрацював у газетах “Столичная почта”, “Товариш” і журналах “Начало”, “Жизнь”; працював у фонді вільної російської преси.

Влітку 1917 року Давид Соскіс прибув до Росії. Він став особистим секретарем голови Тимчасового уряду Олександра Керенського. Також працював кореспондентом газети “The Manchester Guardian”.

Під час Жовтневого перевороту Давид Соскіс перебував у Зимовому палаці, після перевороту остаточно виїхав із Росії.

Помер Давид Володимирович Соскіс 28 червня 1941 року в графстві Суррей (Англія).


1926 – Цього дня вийшов перший номер тижневика «Ді вох» («Тиждень») – щотижневого додатку до бердичівської газети «Радянський шлях».

Тижневик «Ді вох» друкувався на ідиш – мові бердичівського єврейства, і як і газета «Радянський шлях» був органом Окружного комітету КПб(У), Окружного виконавчого комітету та Окружної професійної спілки. Редакція тижневика знаходилась у будинку по вулиці Білопільській, 31.

Обсяг тижневика становив 4 сторінки, тираж 2000-2500 екземплярів. Окрім містян, підписниками тижневика були євреї, що проживали в сусідніх містечках. Але на переконання редакції, для 70 тисяч євреїв Бердичівської округи цього було недостатньо.


2002 – За вагомий внесок у вирішенні розвитку житлово-комунального господарства, благоустрою та озелененню міста та враховуючи клопотання відділу житлово-комунального господарства, рішенням виконкому Бердичівської міської ради №227 від 27 березня 2002 року директору комунального підприємства “Озеленювач” Марії Едуардівні Мончинській присвоєно звання “Почесний громадянин міста Бердичева”.

Марія Едуардівна Мончинська

Марія Мончинська все трудове життя присвятила праці в комунальних підприємствах Бердичева – майстром лісництва, агрономом Бердичівської контори благоустрою, майстром ділянки зеленого будівництва Житомирського РСУ зеленого будівництва, а з 1991 року очолювала новостворене мале підприємство “Озеленювач”.

За роки її праці та керівництва благоустроєм Бердичів перетворився на зелене квітуче місто, яке мало значні площі лісових насаджень як на центральних вулицях, так і на окраїнах.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here