Home Історія Цей день в історії 25 червня

25 червня

1659
0
SHARE
Великий князь Володимир Олександрович

1900 – До Бердичева з урочистим візитом прибув Його Імператорська Високість Великий Князь Володимир Олександрович (1847-1909), син імператора Олександра ІІ та рідний дядько діючого монарха Російської імперії Миколи ІІ. Великий Князь Володимир Олександрович зі своєю свитою пройшовся пішою ходою Білопільською вулицею при «восторженных и несмолкаемых кликах народа» (або по простому – при виставленій місцевою владою масовці). Цього дня Великий князь побував також у кафедральному соборі, кармелітанському кляшторі, на Соборній площі, Махнівській та Поперечній вулицях.

Згодом міський голова Бердичева Гліб Ліновський пропонував місцевій думі перейменувати вулицю Білопільську (нині вулиця Європейська) на вулицю «Князя Володимира». Але ця пропозиція швидко забулась.


2004 – У виставковій залі Музею історії міста Бердичева відкрилась персональна виставка відомого бердичівського художника Григорія Федоровича Положевця.

Митець, який ось уже більш як 50 років проживає та творить у Бердичеві, представив на суд бердичівлян 44 своїх полотна, серед яких портрети, пейзажі та натюрморти.

Григорій Положевець у власній майстерні, 2010 р.

Голова Бердичівської районної ради Юрій Михальчук вручає відзнаки Почесним громадянам Бердичівського району.

2009 – У місті відбулись урочистості з нагоди 70-ї річниці з дня утворення Бердичівського району.

Перед міським Палацом культури ім. О.А. Шабельника була розгорнута виставка робіт та досягнень працівників та жителів Бердичівщини, документальна експозиція “Бердичівський район: віхи становлення”.

Головні ж урочистості відбулись у актовій залі Палацу. Спеціально до 70-річчя Бердичівщини районною радою започатковано почесне звання “Заслужений громадянин Бердичівського району”. На урочистостях це звання отримали п’ятеро видатних постатей району: Клавдія Філіпова, Василь Бабійчук, Микола Дупляк, Володимир Пархомчук та Володимир Жабко.


Говенко Ярослав Володимирович
(1948-2014).

2009 – Рішенням виконавчого комітету Бердичівської міської ради від 25 червня 2009 р. №348, затвердженого постановою Бердичівської міської ради від 01.07.2009 р. №711, за багаторічну сумлінну працю, значний особистий внесок у розвиток системи охорони здоров’я міста, наставницьку діяльність, відданість справі та активну участь у громадському житті міста хірургу Центральної міської лікарні Говенку Ярославу Володимировичу присвоєно звання “Почесний громадянин міста Бердичева”. Нагородження відбулось 28 червня 2009 року під час урочистих заходів з нагоди Дня міста Бердичева, Дня Конституції та Дня молоді.

Ярослав Говенко проживав у Бердичеві з 1973 року, працював у міській лікарні – з 1990 по 1995 рр. очолював хірургічне відділення, з 1995 по 1997 рр. операційне відділення, з 1997 до 2009 рр. працював заступником головного лікаря з лікувальної роботи. За роки праці на ниві лікувальної справи Ярослав Говенко став лікарем вищої категорії з хірургії, першої категорії по організації охорони здоров’я.


2015 – Цього дня силами комунальних підприємств демонтовано пам’ятний знак на честь 25-річчя Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні, який знаходився в Бердичеві на розі вулиць Житомирської та Петровського. Підставою для демонтажу стало прийняття Верховною Радою 9 квітня 2015 року пакету законів про декомунізацію в Україні.

Сам пам’ятний знак встановили у 1965 році з нагоди 20-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Пам’ятний знак виготовили з залізобетону, він зображав стилізований серп та молот – головну державну емблему Радянського Союзу, союзних і автономних республік СРСР. На момент відкриття на молоті було прикріплено великі цифри “20” (згодом – цифри “25”), увінчані орденом “Перемога” – вищим військовим орденом СРСР. Нижче напис: “20 лет Победы”.


2015 – Рішенням Бердичівської міської ради №1124 “Про внесення змін до рішення міської ради від 18.03.09 №637 “Про затвердження переліку назв площ, вулиць і провулків м. Бердичева” перейменували низку вулиць міста Бердичева.

Зокрема, іменами бердичівлян, захисників України, які віддали своє життя за збереження єдності і цілісності української держави під час проведення антитерористичної операції у східних областях, враховуючи рішення комісії з перейменування вулиць, провулків, площ міста від 17.06.2015 р. та від 25.06.2015 р., названо наступні вулиці та провулки міста: вулицю Енгельса та провулок Енгельса на вулицю та провулок Віталія Дульчика; вулицю 60-річчя СРСР на вулицю Романа Абрамова; вулицю Будьонного та провулок Будьонного на вулицю та провулок Євгена Старікова; вулицю Рози Люксембург на вулицю Олега Реготуна; вулицю Димитрова на вулицю Сергія Сідлецького; вулицю 10-ї П’ятирічки та провулок 10-ї П’ятирічки на вулицю та провулок Олександра Пителя; III провулок Шелушкова на вулицю Олександра Венгера; вулицю Урицького на вулицю Сергія Ковтуна; вулицю 25-го Жовтня на вулицю Юрія Панасюка; вулицю Наркоматівську та провулок Наркоматівський на вулицю та провулок Олександра Ковальчука.


2017 – У Бердичеві відбулись XVIII Днів польської культури.

На урочистості з нагоди Днів до міста завітала польська делегація – представники міст-побратимів. Це делегація із Сєдльце на чолі з його Президентом Войцехом Кудельські, до складу якої увійшли голова міського підприємства транспорту м. Сєдльце Кшиштоф Денбінський, голова Сєдльцького Товариства Соціального будівництва Мирослав Симановіч, голова закладу утилізації відходів Маріуш Груда та реставратор історичних пам’яток Станіслав Федорчук. Почесними і надзвичайно талановитими гостями став і хор міста Сєдльце з його диригентом Юстиною Ковиню-Романовською. З міста Явора до Бердичева завітали голова Комісії публічного порядку міської ради Марчін Янковський, начальник відділу промоції і закордонної співпраці Явора Лєшек Шьвятковский та інспектор міської ради Томаш Кошчюв.

У міському Палаці культури ім. О.А. Шабельника з нагоди Днів відбувся показ фільму про нашого земляка, священика і блаженного Владислава Буковинського, а також концерт артистів Бердичева та представників польських міст-побратимів.


2020 – Цього дня депутати Житомирської обласної ради прийняли рішення №1948 “Про зміну назви та затвердження у новій редакції Статуту Бердичівського ліцею-інтернату спортивного профілю Житомирської обласної ради”, яким перетворили комунальний навчальний заклад “Бердичівська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів” Житомирської обласної ради на Бердичівський ліцей-інтернат спортивного профілю Житомирської обласної ради.

Відтепер на базі колишнього інтернату, який знаходиться на вулиці Героїв України, 79, вчитимуться учні, які закінчили 7, 8, 9, 10 класи загальноосвітнього навчального закладу та мають непересічні спортивні здібності у п’яти видах спорту: футбол, легка атлетика, хокей на траві, волейбол та гімнастика. Конкурсний відбір здійснюється на безоплатній основі, переможці обласних, всеукраїнських спортивних змагань, також особи, які дійсно належать до основного складу збірної команди України, кандидатів та резервного складу збірної команди України з відповідних видів спорту зараховуються поза конкурсу.


2021 – На стіні будинку Гуманітарної гімназії №2, що по вулиці Джозефа Конрада, 3, урочисто відкрито меморіальну дошку, присвячену Фрідріху Горенштейну (1932-2002) – відомому російськомовному письменнику, який тривалий час проживав у місті Бердичеві, навчався в середніх школах №4 та №2.

Ім’я всесвітньовідомого письменника, сценариста, драматурга Фрідріха Горенштейна тісно пов’язане з історією нашого міста: його батьки родом із Бердичева, у повоєнний час Фрідріх мешкав у будинку на Театральній (колишня Маяковського), навчався спочатку у восьмирічній школі №4, що знаходилась у будинку по вулиці Урицького (нині Сергія Ковтуна), потім у середній школі №2 (нині міська Гуманітарна гімназія №2). З Бердичева Горенштейн пішов у великий світ, наповнивши його власними неповторними та яскравими прозовими творами.

Меморіальна дошка містить барельєф письменника та присвятний напис. Автором барельєфу став викладач Бердичівської художньої школи Валерій Ковальчук, барельєф виготовили у ливарному цеху машинобудівного заводу «Прогрес». Напис на дошці: «У цій школі навчався всесвітньовідомий письменник, драматург, сценарист Фрідріх Наумович Горенштейн, 18.03.1932 – 02.03.2002».

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here