Home Новини 25 червня 2021 року. 26-а артбригада ім. генерал-хорунжого Романа Дашкевича отримала репліку...

25 червня 2021 року. 26-а артбригада ім. генерал-хорунжого Романа Дашкевича отримала репліку (копію) Бойового Прапору 6-ї Січової стрілецької дивізії

1475
0
SHARE

Пам’ять про історичні події, в яких брали участь наші діди та прадіди та які тривалий час замовчувались або перекручувались, повертається до нас. Прикладом такого повернення став захід, що відбувся цієї п’ятниці у 26-й артбригаді імені генерал-хорунжого Романа Дашкевича – цій військовій частині передали репліку (копію) Бойового Прапору 6-ї Січової стрілецької дивізії.

Більш як 101 рік тому, а саме 5 травня, на території, яку нині займає артбригада, відбулась знакова для українського війська подія – 6-а Січова стрілецька дивізія з рук Головного отамана Української Народної Республіки Симона Петлюри отримала свій Бойовий Прапор. Його освячення та передача відбулись за участі українського духовенства, представників союзної Польщі та громади міста. І саме з цим прапором січовики відзначилась у боях з ворогом на Київщині, Поліссі, Волині, а 9 травня 1920-го вони разом із польськими союзниками взяли участь у військовому параді у звільненому від більшовиків Києва, столиці Української республіки.

На жаль, в подальші роки автентичний прапор було втрачено. Тому спершу виник задум, а 2 травня цього року реконструкторами була представлена його повноцінна репліка, яку виконали на основі старих дивізійних фотографій, а також описів учасників тих подій.

Нині до 26-ї артилерійської бригади прибули почесні гості з Республіки Польщі, з Вінниці та представники міської влади: Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Дам’ян Цярцінський, аташе з консульських питань Генерального консульства Республіки Польща у Вінниці Адріян Броварчик, голова Сейму Підкарпатського воєводства Єжи Боч, голова Комітету зв’язків з полякам за кордоном Сеймику Підкарпатського воєводства Яцек Магдонь, Комендант Південно-Східного округу стрілецької спілки «Стшелець» Марек Матула, директор Південно-Східного наукового інституту в Перемишлі Станіслав Стемпень, голова Християнсько-демократичної спілки поляків Вінниці Юрій Войціцький, представники з Центру історії Вінниці, представники міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті Богдан Галайко та Олексій Серветнік, голова Бердичівської громади Сергій Орлюк.

Відкриття урочистого заходу відбулося під виконання Державного Гімну України бригадним оркестром та постріли з гірської гармата системи Дангліза-Шнейдера (76,2 мм, зразка 1909 року), які здійснили реконструктори з Центру історії Вінниці.

Лейтмотивом виступів гостей було визнання історичної необхідності цього заходу у контексті відновлення суверенності та незалежності Української держави під час російсько-української війни. Робився також наголос на передачі українських мілітарних традицій від поколінь попередників до поколінь наступників, щоб історія була присутня у житті суспільства, як дієвий чинник державотворення, а не просто сухі строки в підручниках. Також мають міцнішати та набувати розвитку відношення між Польщею та Україною у військовій сфері задля спільної безпеки дружніх європейських держав, що мають агресивного сусіда, який полюбляє брязкати зброєю.

Практично на тому ж місці, як і 101 рік тому, командир 26-ї артилерійської бригади полковник Андраник Гаспарян перед особовим складом із числа офіцерів та сержантів частини отримав із рук реконструктора у формі часів УНР на почесне зберігання Бойовий Прапор Шостої Січової Стрілецької дивізії Армії Української Народної Республіки. За мить прапороносна група підійшла до командира бригади та прийняла Бойовий Прапор. Урочисте проходження маршем завершило це історичне для наших артилеристів дійство. І як століття тому звучить відоме всім гасло: За Вашу і Нашу Свободу! Za wolność naszą i waszą!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here