Home Новини 25 червня 2021 року. У Бердичеві відкрили меморіальну дошку Фрідріху Горенштейну

25 червня 2021 року. У Бердичеві відкрили меморіальну дошку Фрідріху Горенштейну

1248
0
SHARE

Ця подія, на яку очікували більш ніж рік, таки відбулась – у Бердичеві на стіні будинку гуманітарної гімназії №2 відкрили меморіальну дошку, присвячену видатному письменнику Фрідріху Горенштейну.

Ще чотири роки тому ініціативна група бердичівлян на чолі з відомим краєзнавцем Володимиром Сінчуком направила звернення до міської влади щодо встановлення у нашому місті пам’ятної дошки, присвяченої письменнику Фрідріху Горенштейну. Він хоч і народився у Києві, але більшу частину свого дитинства та юності провів саме у нашому місті. І Бердичів, з його національним колоритом та історичною самобутністю, залишив свій неповторний слід як у душі письменника, так і на сторінках його творів. Навіть більше – цілу гаму емоцій та свою любов до єврейського містечка Горенштейн висловить у відомій п’єсі «Бердичів» – масштабній історичній панорамі життя тривалістю у понад 30 років.

Ім’я всесвітньовідомого письменника, сценариста, драматурга Горенштейна тісно переплетене з історією міста: із Бердичева родом його батьки, у повоєнний час Фрідріх ходив спочатку до 4-ї школи, а потім до 2-ї, родина мешкала у будинку на Театральній (колишній Маяковського). Звідси Горенштейн пішов у великий світ, наповнивши його власними неповторними та яскравими прозовими творами.

17 сценаріїв до фільмів (8 із них – екранізованих), низка оповідань, повістей, романів, визнання у Німеччині й Франції. Світове визнання, і, на жаль, суцільне несприйняття у себе на Батьківщині. По закінченні сценарних курсів Фрідріх Наумович багато писав, але у титри фільмів чомусь не потрапляв: ясність викладу, глибина думки, бездоганне відчуття мови на пару з героями творів були чужими тодішній владі. А переїзд до Німеччини ще більше поглибив це нерозуміння та остаточно відірвав автора від своїх читачів. На жаль, лише після смерті письменника його твори отримали доступ до його батьківщини, відкриваючи нам чарівний світ слова цього видатного Майстра.

Меморіальну дошку встановили на стіні будинку гуманітарної гімназії №2, яку свого часу закінчив Фрідріх Горенштейн. Те, що Бердичів без Горенштейна – не Бердичів, відчувалося у словах працівників Публічної бібліотеки, співробітників Музею історії міста Бердичева, краєзнавців, молоді, у мелодіях юних музикантів. На імпровізованому стенді поряд із меморіальною дошкою – твори письменника. І кожен, хто підходив до мікрофону, відмічав внесок письменника у поширення знань світом про наше місто. Бердичівлянам не можна розгубити духовність та стати безпам’ятними, зазначив у своєму виступі міський голова Сергій Орлюк. Відкриття меморіальної дошки Фрідріху Горенштейну, вважає він, здатне стати початком більш тісного знайомства із Майстром слова не лише жителям нашого міста. Творчість Горенштейна здатна робити людей більш сердечними, людяними, милосердними, мудрими, толерантними. А це ніколи не запізно.

Анатолій Горобчук.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here