Home Історія Цей день в історії 25 лютого

25 лютого

1581
0
SHARE

1917 – У місті Валки Харківської губернії (нині районний центр Харківської області) у селянській родині народився Бреславець Григорій Іванович (1917-2001) – учасник німецько-радянської війни, Почесний громадянин міста Бердичева.

Бреславець Григорій Іванович
(1917-2001)

У грудні 1943 року – січні 1944 року Григорій Бреславець у складі 44-ї гвардійської танкової бригади брав участь у звільненні Бердичева від німецьких загарбників. Зокрема, він очолював танкову групу, яка 31 грудня підтримувала вогнем бойові дії танкових батальйонів майора Петра Орєхова та капітана Олексія Карабанова. Григорію Бреславцю було доручено прорватися до оточених батальйонів, але дві спроби виявилися невдалими – було втрачено декілька танків.

По війні Григорій Бреславець проходив військову службу у 52-у Окремому учбовому танковому полку, що дислокувався у Бердичеві, по звільненні в запас тривалий час працював у Бердичівському міському військкоматі.

Рішенням виконавчого комітету міської ради народних депутатів від 24 грудня 1998 року за особисту мужність і героїзм, проявлені при звільненні міста Бердичева від фашистських загарбників, трудовий внесок у відбудову зруйнованого війною господарства, велику військово-патріотичну роботу, безпосередню участь у вихованні дітей та молоді та з нагоди 55-ї річниці визволення міста від фашистських загарбників Бреславцю Григорію Івановичу присвоєно звання “Почесний громадянин міста Бердичева”.

Помер Григорій Іванович Бреславець у Бердичеві 20 жовтня 2001 року. Похований у селі Чернещина Краснокутського району Харківської області.


1942 – Гебітскомісар Бердичівського округу Шмідт цього дня видав наказ-розпорядження, згідно якого всі євреї, які ще переховувались від окупаційної влади у Бердичеві, повинні були в недільний термін переселитись у табір СД (служби безпеки) на Лисій горі. У цьому наказі було також вказано, що кожен єврей, якого виявлять 2 березня і в подальші дні після вказаного терміну поза межами табору СД, буде розстріляний на місці.

Після видання цього наказу всі євреї-ремісники, що ще залишились живими, були зібрані в барак №1 табору СД на Лисій горі – на території колишніх казарм 14-го кавалерійського полку Червоної Армії.


Картковий таксофон

2003 – З вулиць Бердичева, з телефонної мережі міста знято останній монетний таксофон, за допомогою якого оплата за місцеві телефонні розмови проводилась монетами номіналом 10 копійок.

З цього часу послуги таксофонного зв’язку надавались лише за допомогою карткових таксофонів, вартість таксофонних карток становила від 9 до 24 гривен у залежності від ємності картки. Такі таксофони дозволили розширити спектр послуг, які зв’язківці пропонували населенню – таксофони дозволяли скористатись не лише місцевим телефонний зв’язком, але й міжміський та міжнародний телефонний зв’язок. Таксофони реалізовували й нову послугу – вхідний зв’язок на таксофон із будь-якої точки України та світу.


2017 – У Бердичеві у приміщенні молодіжного центру “М-Формація” Центральної бібліотечної системи відбувся III Всеукраїнський турнір зі швидких шахів пам’яті Заслуженого тренера СРСР Володимира Зака.

Організаторами змагань стали Бердичівський міський центр фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх” і Федерація шахів Житомирської області. Шахісти змагалися за швейцарською системою (контроль часу 15 хвилин кожному учаснику до завершення партії). У турнірі змагалося 34 спортсмени, які представляли Черкаську, Житомирську, Вінницьку, Чернівецьку області, а також Київ. Серед учасників були міжнародні майстри: Володимир Ревуцький (Житомирська область) та Віктор Гудок (Вінницька область).

Переможцем турніру став бердичівлянин Денис Крошняков із результатом 7 очок з 9-ти можливих. ІІ місце посів Георгій Мінтенко (Чернівці), ІІІ – Артем Лудішев (Житомир). До сімки кращих також потрапили: Олександр Винарчук, Сергій Охрименко (усі – Житомирська область), Юрій Воронов (Черкаська область)  та Артем Сачук (Житомирська область) – по 6.

Переможці та учасники турніру

Наша довідка: Володимир Зак (11 лютого 1913, Бердичів – 25 листопада 1994, Павловськ) – шахіст і шаховий літератор, кандидат в майстри спорту СРСР (1938), заслужений тренер СРСР (1958).

Тренер шахової школи Ленінградського палацу піонерів (1946-1986). Серед вихованців – Борис Спаський, Віктор Корчний, Гата Камський, Лариса Вольперт, Валерій Салов, Олександр Кочієв і 20 майстрів спорту СРСР.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here