Home Історія Цей день в історії 25 грудня

25 грудня

1962
0
SHARE

1904 – У селі Вородьково нині Кричевського району Могильовської області Білорусі в селянській родині народився Йосип Іраклійович Гусаковський (1904-1995) – радянський воєначальник, двічі Герой Радянського Союзу.

gusakovskiy
Йосип Іраклійович Гусаковський
(1904-1995).

У січні 1944 року Йосип Гусаковський командував 44-ю гвардійською танковою бригадою, яка брала участь у звільненні Бердичева від німецьких загарбників. По звільненні міста наказом ВГК 44-й гвардійській танковій бригаді полковника Йосипа Гусаковського присвоєно найменування “Бердичівська”.

Після війни Йосип Іраклійович у 1948 році закінчив Військову академію Генерального штабу, командував військами Прибалтійського військового округу, у 1963-1970 рр. – начальник Головного управління кадрів Міністерства оборони СРСР. У 1968 році Йосипу Гусаковському присвоєно військове звання “генерал армії”.

Постановою бюро міськкому Компартії України і виконкому міської Ради міста Бердичева від 13 грудня 1984 року №33 на ознаменування 40-річчя Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні, за участь у визволенні міста Бердичева Йосипу Гусаковському присвоєно звання “Почесний громадянин міста Бердичева”.


1993 – Бердичівською редакцією міськрайонного радіомовлення започатковано польськомовну передачу, розраховану на слухачів Бердичева та району, які володіють польською мовою.

На цей час передачі міськрайонного радіомовлення транслюються по мережі проводового мовлення, яка охоплює Бердичів та всі населені пункти Бердичівського району і нараховує біля 22-х тисяч абонентів.


muz_progres_01
Експозиція музею історії ВАТ “Бердичівський завод “Прогрес”, 2006 р.

1997 – За значні успіхи по збиранню, експонуванню і збереженню пам’яток духовної і матеріальної культури та високий рівень дослідницької, пропагандистської і культурно-виховної роботи громадському музею історії ВАТ “Бердичівський машинобудівний завод “Прогрес” присвоєно звання “Народний”.

На цей час музей займає приміщення на третьому поверсі міського Палацу культури по вулиці Карла Лібкнехта, 116 (нині площа Мистецька, 1). Очолює музей Ніна Климова. В експозиції музею представлено матеріали з історії народження, становлення та розвитку підприємства, розповіді про його працівників.


kostel_bosyh_karmelitiv_03
Микола Дегліс, який допоміг у пошуках окладу ікони Матері Божої Бердичівської.

1999 – Під час святкової Служби Божої з нагоди Різдва Христового в костелі Босих Кармелітів відбулась визначна подія: міський голова Бердичева Олексій Хилюк та житель міста Житомира Микола Васильович Дегліс передали католицькому храму знайдене оздоблення (оклад) чудотворної ікони Матері Божої Бердичівської, яке вважалось безнадійно втраченим.

Старовинна ікона Матері Божої Бердичівської, яку у 1642 році передав костелу Непорочного Зачаття Святої Марії Діви магнат та власник Бердичева та навколишніх земель Януш Тишкевич, вважається зниклою на початку липня 1941 року під час пожежі, яка охопила будівлі монастирського комплексу у час передокупаційного хаосу та безпорадності. У 1991 році виготовили нову правдиву копію ікони, призначену для культу. Автором її стала художниця-живописець і реставратор Божена Муха-Совінська (Краків, Польща).

На жаль, подальші дослідження переданого храму окладу показали, що він не є оригінальним, а прикрашав одну з копій ікони Матері Божої Бердичівської. Нині старовинний оклад зберігається у храмі поряд із іконою Матері Божої Бердичівської.

kostel_bosyh_karmelitiv_02
Оклад ікони Матері Божої Бердичівської.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here