Home Історія Цей день в історії 25 березня

25 березня

2343
0
SHARE

1737 – У Бердичеві помер архітектор Григорій Тарнавський.

Григорій Тарнавський у 1736 році на запрошення ченців приступив до відбудови монастиря Босих Кармелітів у Бердичеві. На цей час чернеча спільнота монастиря Босих Кармелітів нараховувала семеро отців та кількох братів, а в околицях Бердичева діяло біля двадцяти костелів. Керівництво ордену дозволило ченцям тримати військову залогу, внаслідок чого бердичівський кляштор став надійною фортецею, куди під час заворушень шляхта здавала на зберігання свої дорогоцінності. Все це дозволило ченцям розпочати відбудову кляштору та фортеці.

Григорія Тарнавського поховали у Бердичеві в склепі костелу. На жаль, його поховання до сьогодні не збереглось – у другій половині XX ст. більшу частину залишків поховальних комплексів було знищено.


1926 – На хуторі Вербський Павлоградського району Дніпропетровської області народився Шабельник Олексій Андрійович (1926-2008) – директор машинобудівного заводу “Прогрес”, Почесний громадянин міста Бердичева.

Шабельник Олексій Андрійович
(1926-2008).

Шістнадцять років відпрацював Олексій Шабельник на посаді директора машинобудівного заводу, вивів його в один ряд з кращими підприємствами-виробниками складного обладнання для провідних галузей народного господарства. Саме за його керівництва заводом споруджено значну кількість об’єктів не лише промислового, а й соціального призначення: багатоповерхові житлові будинки для працівників, дитячі садочки, новий корпус 10-ї школи та ПТУ №4, спортивний зал, профілакторій у селі Кустин та інше.

За активну участь у громадсько-політичному житті міста та з нагоди 60-річчя з дня народження рішенням виконавчого комітету Бердичівської міської ради від 13 березня 1986 року №169 Шабельнику Олексію Андрійовичу присвоєно звання “Почесний громадянин міста Бердичева”. Також у 2006 році виконком Бердичівської міської ради прийняв рішенням №180, яким міському Палацу культури присвоєно ім’я Олексія Андрійовича Шабельника (1926-2008).

Помер Олексій Андрійович Шабельник 14 травня 2008 року. Похований у Бердичеві на міському кладовищі в секторі почесних поховань.


Пам‘ятки Райковецького городища. Прикраси.

1931 – Розглянувши доповідну записку директора Бердичівського краєзнавчого музею Тодоса Миколайовича Мовчанівського, бюро Українського комітету охорони пам’яток культури цього дня ухвалило рішення “Про цільове державне фінансування розкопок Райковецького городища, залучення до них провідних археологів України”.

Так розпочались археологічні дослідження комплексу давньоруських пам’яток біля села Райки Бердичівського району, які тривали у 1929-1934 та 1945-1955 рр. (розкопи Т. Мовчанівського, П. Курінного, В. Гончарова).

Райковецьке городище — городище на підвищеному лівому березі річки Гнилоп’яті на території села Райки Бердичівського району Житомирської області. Це залишки невеликого укріпленого міста Київської Русі VII — 1-ї половини XIII століття, яке 1240 року знищили монголо-татари.

Т.М. Мовчанівський (четвертий зліва) з колегами-археологами під час розкопок Райковецького городища біля села Райки.

1993 – За значні успіхи в збиранні, вивченні та збереженні пам’яток духовної та матеріальної культури, високий рівень дослідницької, пропагандистської і культурно-виховної роботи історичний музей села Терехове Бердичівського району удостоєний звання “Народний музей”.

Музей історії села Терехове, 2007 р.

Музею історії в селі Терехове відкрито 5 грудня 1987 року. Музей присвячений історії села та містить експозицію, присвячену англійському письменнику Джозефу Конраду, який вірогідно народився у селі Терехове.

На сьогодні музей містить більш як 2 тис. експонатів, кількість яких щороку зростає. У кімнатах музею експозиції розповідають про історію рідного краю з давніх-давен і понині, є багато предметів епохи неоліту, трипільської та черняхівської культур. Об’ємний розділ музею присвячений Другій світовій війні. Чимало матеріалів міститься про колишній місцевий радгосп імені Котовського, адже він був одним із кращих господарств Бердичівського району.

Експозиція народного музею у селі Терехове.

2002 – Бердичів під час перебування на Житомирщині відвідав прем’єр-міністр України Анатолій Кінах.

Зліва на право: голова Житомирської облдержадміністрації Микола Рудченко, народний депутат України Михайло Ковалко, прем’єр-міністр України Анатолій Кінах, міський голова Олексій Хилюк, генеральний директор ВАТ “Прогрес” Михайло Юр’єв.

Зустріч громадськості та керівників міста з прем’єр-міністром відбулась у приміщенні міського Палацу культури. Анатолій Кінах, виступаючи та відповідаючи на запитання, вів живий діалог із залом. Зокрема, він визнав, що головна проблема України, від якої йдуть всі інші, – бідність.

Після зустрічі Анатолій Кінах відвідав машинобудівний завод “Прогрес”, де ознайомився зі станом виробництва та поклав квіти до пам’ятного знаку працівникам заводу, які загинули в роки Другої світової війни.

Прем’єр-міністра України Анатолій Кінах покладає квіти до пам’ятника працівникам заводу “Прогрес”, що загинули в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.

На церемонії нагородження переможців фестивалю.

2016 – У Бердичеві впродовж 25-27 березня проходив II Бердичівський кінофестиваль ім. Ф. Горенштейна “Зоряне містечко”.

Подія відбулась у міському Палаці культури ім. О.А. Шабельника, організатором фестивалю виступила голова ГО “Зоряне містечко” Алла Міщук.

Протягом 25-27 березня у рамках кінофестивалю глядачі мали можливість переглянути близько сімдесяти робіт, представлених режисерами з усіх куточків України, а також із Росії та Білорусі. Усі роботи розділені на категорії: “Анімація”, “Музичне відео”, “Документальне” та “Експериментальне”. Для фільмів, знятих бердичівлянами, створено номінацію “Таки Бердичів” – у ній взяло участь десять робіт режисерів-початківців міста Бердичева. У цій номінації перемогу отримали дві стрічки: “10 спроб сучасного Бальзака” (А. Островський, К. Доманська) та “Мрій. Дій. Перемагай” (А. Голубничий).

Також цього дня у рамках кінофестивалю відбувся прем’єрний показ уривку п’єси “Бердичев” Фрідріха Горенштейна (авантюрна постановка, як зазначив автор постановки), зокрема картини 6-ї. Режисер-постановник Алла Міщук, артистами виступили місцеві любителі творчості Горенштейна. Ця постановка мала успіх серед глядачів та запам’яталась багатьом, хто її бачив. Відеоверсію постановки нині можна переглянути в мережі Інтернет.


Приміщення міської дитячо-юнацької спортивної школи ім. В.О. Лонського.

2016 – У Бердичеві офіційно відкрили нове приміщення міської дитячо-юнацької спортивної школи ім. В.О.Лонського. Спортивна школа розмістилась у приміщенні колишнього кінотеатру ім. Фрунзе, ремонт якого тривав із 2014 року.

На заході буди присутні тренери ДЮСШ, чиновники, освітяни, депутати міської ради. Не оминув увагою даний захід голова Житомирської обласної державної адміністрації Сергій Машковський, був присутній також депутат Верховної ради Олександр Ревега. Останні, а також міський голова Василь Мазур перерізали стрічку перед входом до школи.

Олександр Ревега, Сергій Машковський та Василь Мазур перерізають стрічку перед входом до школи.

2024 – Указом від 25 березня №174/2024 Президент України Володимир Зеленський «за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народові» присвоїв звання Героя України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» полковнику Андрію Приймаченку (посмертно).

Андрій Васильович Приймаченко – уродженець Бердичева, полковник Національної гвардії України, командир 1-го окремого штурмового загону спецпризначення «Омега» Центру спеціального призначення НГУ. Відзначився у ході російського вторгнення в Україну. Загинув 12 жовтня 2023 року під час виконання бойового завдання.

Андрій Приймаченко став першим бердичівлянином, якому в ході російсько-української війни присвоїли найвищу державну нагороду країни – звання Герой України.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here