Home Історія Цей день в історії 24 червня

24 червня

1953
2
SHARE

1941 – У приміщенні машинобудівного технікуму, що на цей час займав двоповерхову будівлю по вулиці Леніна (нині вулиця Житомирська), цього дня розгорнули військовий шпиталь. Сам навчальний заклад переїхав у приміщення клубу шкірзаводу ім. Ілліча.

У госпіталі проводили лікування поранених червоноармійців, які надходили з фронту.

Цього ж дня раптово, через два дні після початку німецько-радянської війни, на село Радянське (нині Романівка), поряд із яким знаходився військовий аеродром, налетіли німецькі літаки і почали його бомбити. Під час цього нападу загинуло 4 особи, троє отримало поранення. Це був перший напад німецьких військ на Бердичівщину.


1945 – У Москві на Червоній Площі відбувся парад Перемоги, під час якого штандарти переможеної Німеччини впали до підніжжя Мавзолею В.І. Леніна.

Учасниками цього параду стали й бердичівляни – Володимир Семенович Лазарєв, Микола Петрович Бульба та Анатолій Трохимович Оберемський (усі вони згодом стали працівниками машинобудівного заводу “Прогрес”), а також Віктор Іванович Томашевський (1923-1999), який по війні тривалий час очолював Бердичівське автотранспортне підприємство №2194, був обраний першим головою міської організації ветеранів, Почесний громадянин міста Бердичева (1993).


Будівля міського виконавчого комітету, 1977 р.

1977 – Цього дня відбулась перша сесія Бердичівської міської Ради депутатів трудящих, вибори до якої відбулись 19 червня 1977 року.

На сесії головою виконкому міської Ради одноголосно обрали Антоніну Василівну Міщенко, яка вже працювала на цій виборній посаді з червня 1971 року.


1992 – Цього дня, після довготривалої перерви, у костелі Святої Варвари римо-католицької громади відправили першу Службу Божу.

Хоч юридично релігійна громада стала власником костелу ще на початку січня 1990 року (у відповідності до рішення виконкому Бердичівської міської Ради народних депутатів “Про передачу у власність Бердичівської громади Римо-католицької церкви приміщення колишнього костелу святої Варвари” від 11.01.1990 р.), римо-католики не входили у приміщення, доки її займала міська дитячо-юнацька спортивна школа (для останньої мали збудувати окремий фізкультурно-оздоровчий комплекс). Спортивна школа остаточно залишила приміщення костелу наприкінці травня 1992 року.

Парафіяни отримали будівлю у значно зміненому від первісного стану вигляді: за роки перебування тут спортивної школи було замуровано головний вхід, знищено орган, хори, вівтар та окремі архітектурні прикраси. У вівтарі зроблені вхідні двері, побудовано залізобетонне перекриття центрального нефу костелу на два поверхи – для атлетичного і гімнастичного залів, розібрано дзвіницю та сигнатуру над храмом.


2001 – З 23 по 27 червня 2001 року в Україні з Апостольським візитом перебував Святіший Отець Йоан Павло ІІ. У Києві на стадіоні “Чайка” Папа взяв участь у латинській та візантійській Службах Божих, на першу з яких прибуло понад 150 тисяч католиків із України, Росії, Білорусі і вірні Православної Церкви Київського Патріархату.

Із Бердичева до Києва на месу прибула численна делегація священиків та віруючих, які привезли з собою ікону Матері Божої Бердичівської. Під час святої меси на чолі зі Святішим Отцем ікону Матері Божої Бердичівської розмістили у центральній частині вівтаря, над кріслом Йоана Павла ІІ.


Пошкоджені будинки у мікрорайоні М’ясокомбінату. Фото Віктора Коржука.

2002 – Природа знову нагадала про свою могутність: цього дня над Бердичевом та районом пронісся буревій, який завдав значної матеріальної шкоди. Так, з-за обривів ліній електропередач та ліній телефонного зв’язку у зв’язківців у першу добу після стихії зупинилось 19 сільських АТС, 5 радіотрансляційних вузлів, залишились без зв’язку 17 населених пунктів району.

У будинках, що розташовані в мікрорайоні м’ясокомбінату, пошкодило покрівлі та побило віконне скло. На вулиці Леніна (нині вулиця Житомирська) біля центрального ринку ливнева каналізація не справилась із потоком води і велика водойма, що утворилася, паралізувала дорожній рух на тривалий час.

Біля міського ринку. Фото Віктора Коржука.

2009 – Об 11 годині на території Центральної міської лікарні священики Свято-Миколаївського собору УПЦ МП встановили поклінний Хрест та освячено місце будівництва майбутнього храму ікони Пресвятої Богородиці “Цілителька”.

На цій події були присутні перші керівники міста, міської лікарні, прихожани православного приходу, численні хворі, що лікувались, та працівники лікарні.

Історія спорудження дерев’яного храму на території лікарні розпочалась у 2003 році зі створення проектної документації. Але тривалий час до спорудження храму не приступали у зв’язку з відсутністю необхідних коштів. Ситуація змінилась лише у 2009 році – після встановлення Хреста у листопаді того ж року відбулось освячення кімнати-часовні на території ЦМЛ, яку влаштували в цокольному приміщенні одного з корпусів ЦМЛ. Ще через півроку – 17 квітня 2010 року відбулось закладення наріжного каменя на місці будівництва храму. Відкриття новозбудованого храму на честь ікони Матері Божої “Цілителька” відбулось 28 вересня 2011 року.


Будівля Центру позашкільної освіти ім. О. Разумкова, фото 2007 р.

2009 – На позачерговому пленарному засідання міської ради прийнято рішення про реорганізацію міських дитячих позашкільних закладів – Будинку дитячої та юнацької творчості ім. О. Разумкова, Центру науково-технічної творчості та Екологічного центру. Відтепер вони об’єднані в один заклад – Центр позашкільної освіти ім. О. Разумкова з центральним приміщенням на вулиці Свердлова, 21 (нині вулиця Вінницька).


2017 – У Бердичеві відбулась Всеукраїнська науково-краєзнавча конференція “Бердичів крізь призму століть”, присвячена 160-й річниці від дня народження Джозефа Конрада (03.12.1857 р.).

Конференція проходила у стінах Зали святої Терези Санктуарію Бердичівської Божої Матері (більш відомої як “дольний” храм) і відбулась у рамках Дня міста, Дня молоді та ХVIII Днів польської культури у Бердичеві. Краєзнавці та науковці з Бердичева й усієї Житомирщини, їхні колеги з Києва, Вінниці, Збаража, Черкас, Чигирина, Шостки, Бережан, Любека (ФРН) дізнавались та доповідали на теми, що стосувалися як самого Джозефа Конрада – видатного англійського письменника, який народився на Бердичівщині, так і інших постатей – святого Владислава Буковинського, братів Міцкевичів, династії Радзивіллів тощо.

Перед початком конференції гостей міста на урочистому відкритті привітав міський голова Василь Мазур. Також свої вітання учасникам форуму озвучили гості з польських міст-побратимів Бердичева – Сєдльце та Явора. Очільник Сєдльце Войцех Кудельскі та представник Явора Марчин Янковскі щирими словами вітали гостей Бердичева.


Переможний стрибок Віктора Лонського.

2017 – У Бердичеві на Центральній площі відбулися XXIV Міжнародні змагання зі стрибків у висоту “XIV Меморіал В.О. Лонського”.

Незважаючи на дощову погоду, атлетам вдалося продемонструвати результати доволі високого рівня. У жіночій висоті перемогу здобула 16-річна дніпрянка Ярослава Магучіх з результатом 1 м 89 см. Другою стала представниця Миколаївщини Юлія Чумаченко – 1,86, третьою, поступившись Юлії за спробами, харків’янка Катерина Табачник.

У чоловіків до трійки призерів увійшли ізраїльтянин Дмитро Кройтер, чемпіону світу-2005 Юрію Крімаренку та онук Віталія Олексійовича Лонського – Віктор. Усі троє – представники бердичівської школи висотників Віталія Лонського. У підсумку 2,25 подолав лише Лонський-молодший. 21-річний бердичівлянин намагався взяти і 2,30 – це норматив на чемпіонат світу та його особистий рекорд. Проте, поки що ця гросмейстерська позначка Віктору не підкорилась.

2 COMMENTS

  1. В начале 1972 года, во время прохождения мною воинской службы, я получил телеграмму, подписанную врачом, о тяжелом состоянии моей матери. Она перенесла инсульт. Мне предоставили отпуск на 10 дней, и я приехал в Бердичев. Родители жили в старой квартире без воды и канализации. Мама лежала в коме, отец выбивался из сил, ухаживая за ней. Я напросился на приём к зампредседателя горисполкома Мищенко, надеясь, что женщина быстрее мужчины поймет безвыходность положения моих родителей и поможет быстрее получить квартиру с удобствами (отец стоял в очереди полтора десятка лет ). Мищенко ответила : “Ишь, чего захотели, квартиру с удобствами! Больше вам ничего не надо?!”, и велела мне уходить…

  2. В этот день, 24.06.1941, мой отец оказался свидетелем налёта немецкой авиации на военный аэродром. Отца 23 июня вызвали в горвоенкомат и перевели на казарменное положение рядом с аэродромом. Ему было велено вести учёт транспорта, который реквизировался милицией у частных владельцев и складировался на открытой площадке около аэродрома. Немцы бомбили даже замаскированные сверху ангары с самолётами, видимо хорошо знали, где что находится…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here