Home Історія Цей день в історії 24 жовтня

24 жовтня

1144
0
SHARE

1905 – У Бердичеві цього дня відбулись установчі збори духівництва.

1907_mykol_cerkva
Дерев’яна Свято-Миколаївська церква.

Мета зборів – створення Будівельного комітету по спорудженню у місті нової кам’яної Миколаївської церкви взамін дерев’яної (нині це Свято-Миколаївський собор УПЦ МП).

Головою Будівельного комітету обрали завідувача військової мукомельні ротмістра Івана Петровича Бикова, “товарищем председателя” – священика соборної Успенської церкви Пантелеймона Мелешко, якому доручили вести усі справи по комітету. Казначеєм обрано старосту Миколаївської церкви Володимира Іванова.

Новий кам’яний православний храм з’явиться у листопаді 1908 року та стане архітектурною окрасою Бердичева.


gelman_polina
Поліна Володимирівна Гельман
(1919-2005).

1919 – У Бердичеві в сім’ї робітника народилась Поліна Володимирівна Гельман (1919-2005) – штурман літака, начальник зв’язку авіаційної ескадрильї 46-го гвардійського нічного бомбардувального авіаційного полку 325-ї нічної бомбардувальної авіаційної дивізії 4-ї повітряної армії 2-го Білоруського фронту, гвардії старший лейтенант.

Під час німецько-радянської війни Поліна Гельман до травня 1945 року, як штурман літака ПО-2, здійснила 860 бойових вильотів. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 15 травня 1946 року за зразкове виконання бойових завдань командування і виявлений при цьому героїзм та мужність гвардії старшому лейтенанту Поліні Володимирівні Гельман присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі “Золота Зірка” (№8962).

Поліна Гельман стала єдиною жінкою-єврейкою, що була удостоєна цього високого звання.


1920 – У Бердичеві відбулась зустріч представників Червоної Армії і польських військ для уточнення умов перемир’я, яке підписали ворогуючі сторони 12 жовтня у Ризі.

Делегацію з боку більшовиків очолював колишній член РВР 12-ї армії Семен Іванович Аралов. До її складу входили начальник штабу Південно-Західного фронту Микола Миколайович Петін та інші. Згодом завідуючий організаційним відділом повітового комітету партії згадував: “Мы тогда переживали большие экономические трудности. Мне стоило больших трудов, чтобы оборудовать гостиницу постельными принадлежностями, натопить ее для представителей белопольской армии”.


1938 – Цього дня у Бердичеві розпочався Жовтневий передсвятковий базар. А в будинку №9 по вул. Шмідта (колишня вулиця Купечівська, що в районі Яток) запрацював магазин дрібного опту, у якому продовольчі товари продавали як за готівку, так і по перерахунку (безготівковому розрахунку). Основними покупцями цього магазину мали стати організації, установи, підприємства, школи, лікарні та дитячі садки.


sikorsky_mykola_01
Сікорський Микола Онуфрійович
(1920-1990).

1990 – У місті Євпаторія (Крим) помер Сікорський Микола Онуфрійович (1920-1990) – уродженець села Чехи (нині село Дубівка Бердичівського району), Герой Радянського Союзу.

Микола Сікорський – червонофлотець, учасник німецько-радянської війни. Воював під Ленінградом, Сталінградом, на Дніпрі у складі річкових флотилій і на першому Білоруському фронті. Був двічі поранений. За високу військову майстерність Указом Президії Верховної Ради СРСР від 7 березня 1945 року Миколі Сікорському присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Поховали Героя у місті Євпаторія. У загальноосвітній школі села Красівка Бердичівського району в музеї Бойової і Трудової слави (нині тимчасово не діє) представлено стенд, на якому розміщено матеріали про Миколу Онуфрійовича Сікорського та бюст Героя.


1995 – У відповідності до рішення Бердичівського міського виконавчого комітету площу Радянську перейменовано на площу Соборну. Вірніше, їй повернено історичну первісну назву, оскільки таку назву площа носила ще з XIX століття на честь побудованого тут Успенського собору РПЦ (собор зруйнували у 1936 році).


razumkov_01
Олександр Васильович Разумков
(1959-1999).

2000 – Згідно рішення Ради засновників Українському центру економічних і політичних досліджень присвоєно ім’я Олександра Васильовича Разумкова (1959-1999) – уродженця Бердичева, політика, який у 1994-1995 рр. працював керівником групи помічників і референтів Президента України Леоніда Кучми, а згодом очолював Раду експертів Українського центру економічних і політичних досліджень.

Ім’я Олександра Разумкова з 2001 року також носить міський Центр позашкільної освіти (колишній Будинок дитячої творчості).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here