Home Історія Цей день в історії 24 жовтня

24 жовтня

1845
0
SHARE

1905 – У Бердичеві цього дня відбулись установчі збори духівництва.

1907_mykol_cerkva
Дерев’яна Свято-Миколаївська церква.

Мета зборів – створення Будівельного комітету по спорудженню в місті нової кам’яної Миколаївської церкви взамін дерев’яної (нині це Свято-Миколаївський собор УПЦ МП).

Головою Будівельного комітету обрали завідувача військової мукомельні ротмістра Івана Петровича Бикова, “товарищем председателя” – священика соборної Успенської церкви Пантелеймона Мелешка, якому доручили вести всі справи по комітету. Казначеєм обрано старосту Миколаївської церкви Володимира Іванова.

Новий кам’яний православний храм з’явився у листопаді 1908 року та став архітектурною окрасою Бердичева.


gelman_polina
Поліна Володимирівна Гельман
(1919-2005).

1919 – У Бердичеві в сім’ї робітника народилась Поліна Володимирівна Гельман (1919-2005) – штурман літака, начальник зв’язку авіаційної ескадрильї 46-го гвардійського нічного бомбардувального авіаційного полку 325-ї нічної бомбардувальної авіаційної дивізії 4-ї повітряної армії 2-го Білоруського фронту, гвардії старший лейтенант.

Під час німецько-радянської війни Поліна Гельман до травня 1945 року, як штурман літака ПО-2, здійснила 860 бойових вильотів. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 15 травня 1946 року за зразкове виконання бойових завдань командування і виявлений при цьому героїзм та мужність гвардії старшому лейтенанту Поліні Володимирівні Гельман присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі “Золота Зірка” (№8962).

Поліна Гельман стала єдиною жінкою-єврейкою, що була удостоєна цього високого звання.


1920 – У Бердичеві відбулась зустріч представників Червоної Армії і польських військ для уточнення умов перемир’я, яке підписали ворогуючі сторони 12 жовтня в Ризі. Делегацію зі сторони більшовиків очолював колишній член РВР 12-ї армії Семен Іванович Аралов. До її складу входили начальник штабу Південно-Західного фронту Микола Миколайович Петін та інші.

На зустрічі обговорювалися питання відводу польських військ за кордони, затверджені умовами Ризької угоди та про те, чи армія УНР виконає умови перемир’я та чи залишається вона союзницькою щодо Польщі. Робота комісії просувалася повільно, тому радянська сторона після цієї зустрічі зробила висновок, що польське командування спеціально затягувало переговори для надання можливості армії УНР перегрупуватися. Та все ж справа йшла, і відвід польських військ завершився на початку грудня.

Згодом завідуючий організаційним відділом повітового комітету партії згадував: “Мы тогда переживали большие экономические трудности. Мне стоило больших трудов, чтобы оборудовать гостиницу постельными принадлежностями, натопить ее для представителей белопольской армии”.

Засідання Російсько-Польської мирної делегації в Бердичеві у листопаді 1920 р.

1938 – Цього дня у Бердичеві розпочався Жовтневий передсвятковий базар. А в будинку №9 по вул. Шмідта (колишня вулиця Купечівська, що в районі Яток) запрацював магазин дрібного опту, у якому продовольчі товари продавали як за готівку, так і по перерахунку (безготівковому розрахунку). Основними покупцями цього магазину мали стати організації, установи, підприємства, школи, лікарні та дитячі садки.


1990 – У місті Євпаторія (Крим) помер Сікорський Микола Онуфрійович (1920-1990) – уродженець села Чехи (нині село Дубівка Бердичівського району), Герой Радянського Союзу.

sikorsky_mykola_01
Сікорський Микола Онуфрійович
(1920-1990).

Микола Сікорський – червонофлотець, учасник німецько-радянської війни. Воював під Ленінградом, Сталінградом, на Дніпрі у складі річкових флотилій і на першому Білоруському фронті. Був двічі поранений. За високу військову майстерність Указом Президії Верховної Ради СРСР від 7 березня 1945 року Миколі Сікорському присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Поховали Героя у місті Євпаторія. У загальноосвітній школі села Красівка Бердичівського району в музеї Бойової і Трудової слави (нині музей не діє) знаходився бюст Героя та стенд, на якому розмістили матеріали про Миколу Онуфрійовича Сікорського.


1995 – У відповідності до рішення Бердичівської міської ради №471 «Про перейменування Радянської площі» площу Радянську міста Бердичева перейменовано на площу Соборну. Вірніше, площі Соборній повернули первісну історичну назву, оскільки таке найменування площа носила ще з XIX століття на честь Успенського собору РПЦ, який знаходився на площі (собор зруйнували у 1936 році).


razumkov_01
Олександр Васильович Разумков
(1959-1999).

2000 – Згідно рішення Ради засновників Українському центру економічних і політичних досліджень присвоєно ім’я Олександра Васильовича Разумкова (1959-1999) – уродженця Бердичева, політика, який у 1994-1995 рр. працював керівником групи помічників і референтів Президента України Леоніда Кучми, а згодом очолював Раду експертів Українського центру економічних і політичних досліджень.

Ім’я Олександра Разумкова з 2001 року також носить міський Центр позашкільної освіти (колишній Будинок дитячої творчості).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here