Home Історія Цей день в історії 22 січня

22 січня

1202
0
SHARE

1920 – О третій годині дня в приміщенні Першого радянського театру Бердичівської організації Комуністичної партії (таку назву мав на той час міський театр) проведено концерт-мітинг на тему “Історія Комуністичної партії і робітничий клас”.

На мітингу виступили представники міського партійного комітету, по його закінченні проводився запис робітників, селян і червоноармійців до лав Комуністичної партії (більшовиків).


1921 – Цього дня у Бердичеві з нагоди чергової річниці відбувся парад-маніфестація пам’яті розстріляних 9 січня 1905 року в Петрограді робітників.

Маніфестанти зібрались об 11.30 год. на Радянській площі (нині площа Соборна) та направились по вулиці Карла Лібкнехта (нині Європейська) до будинку Ревкому. Тут відбувся короткий мітинг-привітання, після чого маніфестанти пройшли до вулиці Свердлова (нині Вінницька), звідки повернулись знову на Радянську площу.


Володимир Завадський.

1943 – Цього дня німецькі окупанти розстріляли 12 членів міської антигітлерівської підпільної організації, якою на цей час керували Володимир Завадський та Іван Левицький, а організатором був Антон Рафаїлович Яворський (1911-1943) – воїн Червоної Армії, який на початку війни потрапив в оточення й опинився на окупованій території.

Під Новий 1943 рік бердичівські підпільники планували провести ряд диверсійних актів. Зокрема, було вирішено підірвати склад із боєприпасами на рафінадному заводі, нафтобазу на Елінгу та приміщення карного батальйону СД. Але здійснити заплановане підпільникам не вдалось – впродовж 25-27 грудня 1942 року підпільників заарештували та після тривалих катувань 22 січня розстріляли на території бердичівської тюрми, після чого тіла скинули в колодязь.

Вже по звільненні Бердичева від німецьких окупантів розстріляних підпільників перепоховали в братській могилі на загальноміському кладовищі по вулиці Пушкіна.

Братська могила підпільників на загальноміському кладовищі по вулиці Пушкіна, 2007 р.

1944 – З часу звільнення Бердичева від німецьких загарбників у місті вийшов перший номер міськрайонної газети “Радянський шлях” (нині газета “Земля Бердичівська”). Цей номер присвятили 20-й річниці з дня смерті вождя Жовтневої революції Володимира Леніна та трудовим героїчним будням бердичівлян по відновленню зруйнованого війною міста.

Газета виходила на папері низької якості, з використанням техніки друкарень військових редакцій, у двополосному варіанті.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here