Home Історія Цей день в історії 20 березня

20 березня

1592
0
SHARE

1905 – У Бердичеві (за деякими даними – у Києві) в українській робітничій сім’ї народився Олексій Миколайович Граціанський (1905-1987) – відомий у Радянському Союзі льотчик-випробувач, кандидат географічних наук.

Олексій Миколайович Граціанський (1905-1987).

Олексій Граціанський отримав фах інженера-механіка з літакобудування, без відриву від виробництва закінчив Харківську авіаційну школу.

Брав участь у проектуванні літаків та їх випробуванні.

За час льотної роботи Олексій Граціанський освоїв 49 типів літаків. За багаторічну багатогранну льотно-випробувальну роботу, а також за активну участь в освоєнні Арктики Олексію Миколайовичу Граціанському в 1957 році було присвоєно почесне звання Герой Радянського Союзу.

Помер Олексій Граціанський 20 січня 1987 року, похований у Києві на Байковому кладовищі.


1907 – У Бердичеві зареєстровано безпопівську Покровську старообрядницьку общину.

Поштовхом до цього став царський маніфест від 17 жовтня 1905 року, яким проголошено свободу совісті, слова, зборів та союзів. Після цього маніфесту в Росії розпочалась повсюдна реєстрація старообрядницьких общин, які до цього мали фактично напівлегальний статус.


Братська могила учасників громадянської війни, 2006 р.

1919 – Напередодні більшовицькі війська під командуванням Миколи Щорса оволоділи Бердичевом.

Цього ж дня, після закінчення боїв за місто, у його центрі (навпроти Миколаївської церкви) виросла велика братська могила. Тут поховали бійців більшовицького війська, а також загиблих жителів міста. Серед них Пепа і Броня Сломницькі, Мендель Ейдельман, Будник, пізніше Хлібопрос, Підгаєцький та інші. Але кількість та імена всіх похованих у цій могилі невідомі (загиблих бійців УНР поховали пізніше в іншому місці).

У 1927 році, до 10-ї річниці Жовтневої революції, на цій братській могилі встановлено гранітний обеліск сірого кольору (висотою 2,5 м) з меморіальним написом. Для обеліска використали постамент з-під погруддя Олександра II, зруйнованого у лютому 1917 року. Цей обеліск зберігся до нині.

Вигляд пам’ятника у 60-х роках XX ст.

У 1929 році в нарисі “Бердичев не в шутку, а всерьез” видатний письменник Василь Гроссман писав: “У Бердичеві є великий пам’ятник — правда, як твір мистецтва він коштує небагато: простий сірий граніт, лежить на невеликому, обгородженому решіткою просторі міської площі: під цим гранітом братська могила червоноармійців, які загинули при здобутті міста, там лежать бердичівські робітники, добровольці: поляки, євреї, українці, червоноармійці інтернаціонального полку: латиші, мадяри, китайці, лежать там і кавалери 3-го кавалерійського полку; тульські, брянські і калузькі селяни. Це великий пам’ятник інтернаціоналу…”.


1930 – Директором Бердичівського соціально-історичного та економічного музею ім. Ф.Е. Дзержинського і Всеукраїнського історико-культурного музею-заповідника призначено В. Височанського – викладача суспільствознавства в школі містечка Чуднів.

Попередній директор музею Тодос Мовчанівський перейшов на посаду заступника директора цього ж музею з наукової роботи.


1944 – У Бердичеві після звільнення міста від німецьких загарбників відновила свою роботу міська бібліотека.

Із метою поповнення бібліотечних фондів працівники бібліотеки провели у населення Бердичева збір книжок, які “збереглися від німецьких звірів”.


Загальноосвітня школа №6 ім. І.В. Житниченка, 2012 р.

2002 – Цього дня рішенням Бердичівської міської ради №190 міській загальноосвітній школі №6, яка знаходиться на північній околиці міста, присвоєно ім’я Івана Васильовича Житниченка (1890-1937) – вихованця місцевої гімназії, учасника Першої світової війни, що народився та проживав поряд із цією школою.

Цього ж року вулицю імені Макаренка, яка є фактично границею між містом Бердичевом та селищем Гришківці Бердичівського району, перейменували на вулицю імені Івана Житниченка.

На початку 2000 років нащадок Івана Житниченка – Андрій Георгійович Іщук виявив ініціативу щодо відновлення будівлі колишньої земської школи, а нині міської загальноосвітньої школи №6, яка знаходилась в аварійному стані. Все фінансування, пов’язане з цим, він узяв на себе. Відкриття реконструйованої школи відбулось 24 серпня 2008 року в рамках святкування Дня міста Бердичева.


2002 – У Бердичеві по вулиці Леніна, 23 (нині вулиця Житомирська), розпочало свою діяльність відділення акціонерного комерційного банку “Укрсоцбанк”.

Укрсоцбанк – один з найбільших універсальних банків України, що працює на локальному ринку з 1990 року та пропонує повний спектр фінансових послуг як фізичним, так і юридичним особам.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here