Home Історія Цей день в історії 2 жовтня

2 жовтня

1718
0
SHARE

1921 – У Бердичеві вийшов перший номер нової газети під назвою “Экономическая мысль” – органу повітової економічної наради. Газета присвячена економічному життю Бердичева та Бердичівського повіту.


1923 – Цього дня бердичівському технікуму і профшколі надано ім’я наркома освіти Анатолія Васильовича Луначарського (1875-1933), якого також обрали почесним студентом цього технікуму.


jelezniak_00
Железняк Сергій Сергійович.

1930 – У місті Горлівка Сталінської (нині Донецької) області в робітничій сім’ї народився Железняк Сергій Сергійович.

Сергій Железняк у 1949 році закінчив Житомирське військове училище військ ППО, тривалий час служив тут на посадах командира взводу, викладача тактики, начальника штабу, заступника командира частини.

У 1977 році Сергій Железняк звільнився з лав Збройних Сил, у 1980 році переїхав до Бердичева на постійне місце проживання. Тут він обіймав посаду голови правління міської організації товариства “Знання”, згодом пристав до ветеранської громади – його обрали членом ради, а з 2007 року Сергій Железняк був обраний головою Бердичівської міської ради ветеранів України (він став першим головою ради ветеранів, який не брав участі у боях під час Другої світової війни).

За вагомий внесок у вирішення соціально-економічних проблем територіальної громади міста, активну громадську позицію рішенням Виконавчого комітету Бердичівської міської ради від 23 червня 2011 року №352 Сергію Сергійовичу Железняку присвоєно звання “Почесний громадянин міста Бердичева”.


1940 – Згідно Указу Президії Верховної Ради СРСР бердичівське фабрично-заводське училище перейменовано на ремісниче училище №2. Сьогодні це Бердичівське професійно-технічне училище №4, що розташоване по вулиці Семенівській, 37.


1991 – У прес-центрі редакції міськрайонної газети “Радянський шлях”, що знаходиться по вулиці Карла Маркса, 20 (нині вулиця Михайла Грушевського), відбулась зустріч її творчого колективу з громадськістю міста і району з нагоди заснування дискусійного клубу “Незалежність”.

yaciuk_petro_01
Петро Яцюк (у центрі) на засіданні в редакції газети.

Ініціатива створення такого клубу належала головному редактору газети Петрові Сидоровичу Яцюку. Цього дня у клубі зібралися люди різних політичних поглядів, різні за віком, професією і вподобаннями, які енергійно, часом на підвищених тонах, обговорювали шляхи становлення та зміцнення молодої української держави, дискутували з питань політичного та економічного розвитку міста, області, країни.

Виношував головний редактор “Радянського шляху” і задум змінити багаторічну назву очолюваного ним друкованого видання. Однак втілити все заплановане у життя Петро Яцюк не встиг. Наступного після засідання дискусійного клубу дня його серце зупинилося…


2002 – Розпорядженням міського голови Василя Мазура №284 у Бердичеві створено Службу інформації та допомоги населенню.

Служба створена на базі чергово-диспетчерської служби міськвиконкому з телефоном 0-05 (нині 15-05) з метою надання можливості населенню в повному обсязі отримувати інформацію та практичну допомогу аварійних служб, забезпечити його захист від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Служба закликана координувати дії аварійних і комунальних служб та підприємств міста при виникненні та загрозі виникнення аварій.

У 2006 році службу обладнали електронною системою реєстрації, яка дозволила вести облік та запис усіх телефонних звернень громадян з подальшим їх аналізом та архівацією.


2010_10_02_01_mar
Архієпископ Житомирський та Новоград-Волинський Високопреосвященнійший Гурій (у центрі) у селі Маркуші.

2010 – До Бердичева з робочим візитом завітав керуючий Житомирською єпархією Архієпископ Житомирський та Новоград-Волинський Високопреосвященнійший Гурій.

У супроводі Благочинного Бердичівського округу, настоятеля Свято-Миколаївського собору протоієрея Віталія Бойкова та протоієрея Романа Бойкова Архієпископ Гурій відвідав ряд православних храмів Бердичівського району. Зокрема, побував у селі Маркуші, де разом із настоятелем Чудо-Михайлівської церкви ієромонахом Мануїлом Владика ознайомився з ходом будівництва нової Чудо-Михайлівської церкви, а також оглянув сільську загальноосвітню школу та каплицю на її території, яка згодом отримала ім’я прп. Нестора Літописця.


2013 – У читальному залі Центральної міської бібліотеки відбулась презентація книги “Еврейские святыни Бердичева. Экскурс в прошлое, рассказ о настоящем”, автором якої став бердичівський краєзнавець Анатолій Горобчук.

2013_10_02_01
Анатолій Горобчук зі своєю книгою.

На захід зібрались вчителі-історики міських навчальних закладів, краєзнавці, представники міської влади та єврейської громади міста. Книга містить розповідь про історію бердичівського єврейства від часів їх появи у цьому містечку на Волині та до сьогодення.

Перші письмові згадки, утворення кагалу, відомі особистості, злети та падіння в історії єврейської громади міста – все це знайшло своє відображення на її сторінках. Матеріали, зібрані з численних історичних джерел, розкривають широкому колу зацікавлених читачів історію “Волинського Єрусалиму”, міста, що без перебільшення відоме сьогодні на весь світ.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here