Home Історія Цей день в історії 2 березня

2 березня

1563
0
SHARE

1634 – Єпископ Київський Андрій Щолдський заклав у Бердичеві перший камінь у фундамент костелу, що дістав назву “Костел Непорочного Зачаття Святої Марії Діви, Святого Іоана Хрестителя, Архистратига Михаїла і Святого Іоана Євангеліста”.

В урочистостях із цієї нагоди взяли участь власник містечка Януш Тишкевич з  дружиною Ядвігою (уроджена Бельзецька), їх численна родина та навколишні сусіди-магнати.

Під час будівництва храму використали частину мурів і приміщень старого замку, засновником та власником якого був ще прадід Януша Тишкевича – Василь Тишкевич, воєвода Підляський та Смоленський, староста Мінський.

Комплекс споруд кляштору Босих кармелітів, 2006 р.

Нині костел Матері Божої Бердичівської є всеукраїнським національним Санктуарієм, у річницю коронації чудотворної ікони Матері Божої Бердичівської сюди приходять тисячі паломників з багатьох куточків України та світу.


Шолом-Алейхем (Рабинович Шолом Нохумович)
(1859-1916).

1859 – У місті Переяславі (тепер Переяслав-Хмельницький Київської області) у родині дрібного крамаря народився Шолом-Алейхем (їдиш שלום־עליכם, у перекладі — “мир вам”, справжнє прізвище, ім’я та по батькові — Рабинович Шолом Нохумович, 1859-1916) – український єврейський письменник, який писав мовою ідиш.

Шолом-Алейхем за життя написав десять романів, двадцять п’єс, сотні повістей та оповідань, багато статей. Письменник часто бував у Бердичеві, де проживав його брат. На вулицях міста він цілковито занурювався в народний побут, уважно прислухався до розмов бердичівлян, окремі специфічні вирази заносив у свій блокнот. Згодом Шолом-Алейхем відобразив побут і звичаї бердичівлян у фейлетоні “Картини Бердичівської вулиці”, жартівливо називаючи місто “єврейським Парижем”.

Помер Шолом-Алейхем 13 травня 1916 року у Нью-Йорку. Поховали письменника на бруклінському кладовищі Маунт-Небо в Сайпрес-Хілз.


2002 – У Берліні після важкої хвороби помер Фрідріх Наумович Горенштейн (1932-2002) – російський письменник-сценарист, що тривалий час проживав у Бердичеві.

Фрідріх Наумович Горенштейн
(1932-2002).

Фрідріх Горенштейн закінчив Вищі курси сценаристів і режисерів у Москві, написав сімнадцять кіносценаріїв, п’ять з яких були екранізовані. Серед них “Солярис” (режисер А. Тарковський) та “Раба любви” (режисер М. Михалков). У п’єсі Горенштейна “Бердичів” показано життя одного бердичівського двору з 1945-го по 1975-й рік, вона увібрала в себе особливу мову – російську мову радянських євреїв, вихідців із невеликих містечок. Ця п’єса нині з успіхом йде на сцені театру ім. В. Маяковського в Москві. З 1980 року Фрідріх Горенштейн проживав у Берліні (Німеччина).

Похований Фрідріх Горенштейн на кладовищі Weissensee – найстарішому єврейському кладовищі Берліна.


2010 – Розпорядженням Кабінету Міністрів України №343-р від 2 березня 2010 року Мирославській загальноосвітній школі I-III ступеня присвоєно ім’я Олега Іоновича Онишка (1940-2008) – педагога, незмінного директора Мирославської школи на протязі тридцяти трьох років.

Олега Іоновича Онишка
(1940-2008).

За час керівництва школою вона стала для Олега Онишка другим домом, без якого він не мислив ні хвилину свого життя. За його керівництва було збудовано окреме шкільне приміщення на 4 класи (1970), тоді ж ліквідовано двозмінність навчання в школі. У 1981 році побудоване нове двоповерхове шкільне приміщення, встановлено перший у Бердичівському районі комп’ютерний клас.

Високий авторитет педагога та його колег сприяв потягу шкільної молоді до вчительської роботи – 69 випускників школи обрали професію вчителя. У жодній іншій школі Бердичівського району немає такої кількості випускників, які б обрали професію педагога.

Указом Президента України №31/2006 від 20.01.2006 р. Олегу Іоновичу Онишку присвоєно почесне звання “Заслужений вчитель України”. Помер Онишко Олег Іонович 11 червня 2008 року. Похований у селі Мирославка в центральній частині сільського кладовища.

Мирославська загальноосвітня школа, 2011 р.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here