Home Історія Цей день в історії 2 березня

2 березня

583
0
SHARE

1634 – Єпископ Київський Андрій Щолдський заклав у Бердичеві перший камінь у фундамент костелу, що дістав назву “Костел Непорочного Зачаття Святої Марії Діви, Святого Іоана Хрестителя, Архистратига Михаїла і Святого Іоана Євангеліста”.

В урочистостях із цієї нагоди взяли участь власник містечка Януш Тишкевич з  дружиною Ядвігою (уроджена Бельзецька), їх численна родина та навколишні сусіди-магнати.

Під час будівництва храму використали частину мурів і приміщень старого замку, засновником та власником якого був ще прадід Януша Тишкевича – Василь Тишкевич, воєвода Підляський та Смоленський, староста Мінський.

Комплекс споруд кляштору Босих кармелітів, 2006 р.

Нині костел Матері Божої Бердичівської є всеукраїнським національним Санктуарієм, у річницю коронації чудотворної ікони Матері Божої Бердичівської сюди приходять тисячі паломників з багатьох куточків України та світу.


Шолом-Алейхем (Рабинович Шолом Нохумович)
(1859-1916).

1859 – У місті Переяславі (тепер Переяслав-Хмельницький Київської області) у родині дрібного крамаря народився Шолом-Алейхем (їдиш שלום־עליכם, у перекладі — “мир вам”, справжнє прізвище, ім’я та по батькові — Рабинович Шолом Нохумович, 1859-1916) – український єврейський письменник, який писав мовою ідиш.

Шолом-Алейхем за життя написав десять романів, двадцять п’єс, сотні повістей та оповідань, багато статей. Письменник часто бував у Бердичеві, де проживав його брат. На вулицях міста він цілковито занурювався в народний побут, уважно прислухався до розмов бердичівлян, окремі специфічні вирази заносив у свій блокнот. Згодом Шолом-Алейхем відобразив побут і звичаї бердичівлян у фейлетоні “Картини Бердичівської вулиці”, жартівливо називаючи місто “єврейським Парижем”.

Помер Шолом-Алейхем 13 травня 1916 року у Нью-Йорку. Поховали письменника на бруклінському кладовищі Маунт-Небо в Сайпрес-Хілз.


Фрідріх Наумович Горенштейн
(1932-2002).

2002 – У Берліні після важкої хвороби помер Фрідріх Наумович Горенштейн (1932-2002) – російський письменник-сценарист, що тривалий час проживав у Бердичеві.

Фрідріх Горенштейн закінчив Вищі курси сценаристів і режисерів у Москві, написав сімнадцять кіносценаріїв, п’ять з яких були екранізовані. Серед них “Солярис” (режисер А. Тарковський) та “Раба любви” (режисер М. Михалков). У п’єсі Горенштейна “Бердичів” показано життя одного бердичівського двору з 1945-го по 1975-й рік, вона увібрала в себе особливу мову – російську мову радянських євреїв, вихідців із невеликих містечок. Ця п’єса нині з успіхом йде на сцені театру ім. В. Маяковського в Москві. З 1980 року Фрідріх Горенштейн проживав у Берліні (Німеччина).

Похований Фрідріх Горенштейн на кладовищі Weissensee – найстарішому єврейському кладовищі Берліна.


Олега Іоновича Онишка
(1940-2008).

2010 – Розпорядженням Кабінету Міністрів України №343-р від 2 березня 2010 року Мирославській загальноосвітній школі I-III ступеня присвоєно ім’я Олега Іоновича Онишка (1940-2008) – педагога, незмінного директора Мирославської школи на протязі тридцяти трьох років.

За час керівництва школою вона стала для Олега Онишка другим домом, без якого він не мислив ні хвилину свого життя. За його керівництва було збудовано окреме шкільне приміщення на 4 класи (1970), тоді ж ліквідовано двозмінність навчання в школі. У 1981 році побудоване нове двоповерхове шкільне приміщення, встановлено перший у Бердичівському районі комп’ютерний клас.

Високий авторитет педагога та його колег сприяв потягу шкільної молоді до вчительської роботи – 69 випускників школи обрали професію вчителя. У жодній іншій школі Бердичівського району немає такої кількості випускників, які б обрали професію педагога.

Указом Президента України №31/2006 від 20.01.2006 р. Олегу Іоновичу Онишку присвоєно почесне звання “Заслужений вчитель України”. Помер Онишко Олег Іонович 11 червня 2008 року. Похований у селі Мирославка в центральній частині сільського кладовища.

Мирославська загальноосвітня школа, 2011 р.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here