Home Історія Цей день в історії 19 травня

19 травня

1209
0
SHARE

1899 – У селі Рудня-Бронська нині Рогачівського району Гомельської області Білорусії в селянській сім’ї народився Шелушков Григорій Іванович (1899-1943) – партійний функціонер, що тривалий час проживав у Бердичеві.

Шелушков Григорій Іванович
(1899-1943).

Григорій Шелушков працював секретарем парткому машинобудівного заводу “Прогрес”, згодом – інструктором Бердичівського райкому партії. З початком німецько-радянської війни Григорій Шелушков став одним із організаторів та керівників підпільного та партизанського руху на Житомирщині.

Створений штаб партизанського руху на чолі з Григорієм Шелушковим фактично виконував функції підпільного обкому партії. Наприкінці 1942 року за даними партійних органів на Житомирщині вже діяло близько 75 підпільних організацій і груп (у тому числі 12 райкомів), які об’єднували майже 2,5 тисячі осіб. Але 25 травня 1943 року провокатори видали керівників штабу ворогові. Був заарештований і Григорій Шелушков. 30 травня 1943 після жорстоких тортур у катівнях гестапо Григорія Івановича Шелушкова розстріляли. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 року за особливі заслуги в організації і керівництві Житомирським підпільним обкомом партії, мужність і героїзм, проявлені в боротьбі проти німецько-фашистських загарбників у період Великої Вітчизняної війни секретарю Житомирського підпільного обкому КП(б)У Шелушкову Григорію Івановичу присвоєно звання Герой Радянського Союзу (посмертно).

Меморіальна дошка, яка знаходилась на будинку по вулиці Шелушкова (нині вулиця Семенівська).

У Бердичеві одна з вулиць носила ім’я Героя. Назву вулиці присвоєно на відзнаку 30-річчя Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні 15 травня 1975 року рішенням виконкому №304 (у 2016 році вулиці повернули попередню назву – Семенівська). На стіні багатоповерхового житлового будинку №3 знаходилась меморіальна дошка на честь Героя Радянського Союзу Григорія Івановича Шелушкова. На стіні центральної прохідної машинобудівного заводу “Прогрес” також була встановлена меморіальна дошка (обидві дошки демонтували у 2016 році). У музеї історії машинобудівного заводу “Прогрес” розміщено історичні матеріали, які описують життєвих шлях Григорія Шелушкова та розміщено його бюст.


1933 – У Бердичеві та районі в цей час спостерігається збільшення кількості померлих у результаті голоду. Так, у доповіді голови Бердичівської міськради, в адміністративному підпорядкуванні якої знаходяться села району, відзначається, що в районі за чотири місяці 1933 року померло 2396 чоловік проти 698 у 1932 році. У спецдонесенні Державного політичного управління (ДПУ) вказано, що у першому кварталі серед померлих у районі більшість були діти віком до 4 років.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here