Хрещення Господнє — хрещення Іваном Хрестителем Ісуса Христа на річці Йордані, а також велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке православні та греко-католицькі християни відзначають 19 січня, тому збігається зі святом Богоявлення, однак ці свята слід розрізняти. Народні назви свята — Йордана (або Ордана), Водохреща.
Вірування та обряди
Вважається, що на Водохреща, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби.
У цей день у всіх містах і селах, де є церкви, святять воду. Віддавна в народі освячену на Водохреще воду вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують храми, домівки і тварин. Залишається загадкою той факт, що вода з Водохреща не псується, не має запаху і може зберігатися протягом року. Дехто схильний вважати, що цьому сприяє срібло від хреста, який священик занурює в воду під час обряду. Проте ця думка є помилковою, оскільки не завжди у воду занурюють срібний хрест, а використовують дерев’яний чи з будь-якого металу, а вода все одно роками не псується.
За давньою традицією, церемонія освячення води відбувалася просто неба, на берегах річок, струмків, озер. Ще напередодні Йордана, з льоду вирубували великий хрест (“йордан”) і ставили його поруч з ополонкою. Скульптурне зображення хреста встановлювали вертикально і нерідко обливали буряковим квасом, від чого воно набирало червоного кольору. Було прийнято також прикрашати хрест барвінком і гілками сосни.
До радянських часів у день водосвяття у селах і містах влаштовувались багатолюдні хресні ходи до річки. Крім ікон і церковних хоругв учасники цих процесій несли запалені “трійці” — три свічки, перевиті зіллям волошок, чебрецю та інших квіток. Акт водосвяття в багатьох місцевостях супроводжувався стріляниною з рушниць порожніми набоями. Традиція хресних ходів відновилась у пострадянський період.
Свято Хрещення Господнього у Бердичеві та районі
Традиційно 19 січня до річки Гнилоп’ять на міський пляж приходить багато людей, щоб прийняти саме у цей день “хрещення” крижаною водою, що підіймає тонус, надає нових сил та, як ніщо інше, заряджає бадьорістю.
У Свято-Миколаївському соборі Української Православної Церкви (Московський Патріархат) відбувається урочиста Служба Божа. По її завершенні здійснюється Хресний хід вулицями Бердичева до Гнилоп’яті, де відбувається обряд освячення води через занурення хрестів у її води.
19 січня 2011 року з нагоди свята Хрещення Господнього у Бердичеві вперше відбулася Хресна хода віруючих, що є прихожанами Української Православної Церкви Київського Патріархату. Святкова процесія вирушила від каплиці Хресто-Воздвиженської церкви та пройшла через місто до річки Гнилоп’ять на міський пляж. Хресний хід очолювали священики чотирьох міських храмів УПЦ КП, ініціатором цього дійства став священик Церкви Преображення Господнього отець Євгеній. Священики всіх чотирьох храмів Київського Патріархату по черзі освятили воду Гнилоп’яті через занурення хрестів у її води. Після цього всі охочі могли очиститись – сміливців скупатись у річці виявилось зо два десятки.
У селах Бердичівського району також проходять святкові служби, де обряди здійснюються на численних притоках Гнилоп’яті.
Хрещення Господнє у Бердичівському районі