Home Історія Цей день в історії 18 травня

18 травня

1639
0
SHARE

1768 – До Бердичева підійшло восьмитисячне російське військо на чолі з генерал-майором Петром Микитовичем Кречетніковим, яке взяло в облогу бердичівську кармелітську фортецю.

Облога монастиря Босих Кармелітів.
Гравюра Теодора Раковецького.

У фортеці під керівництвом генерала Казимира Пуласького (Kazimierz Michal Waclaw Wiktor Pulaski, 1746-1779) схоронився загін барських конфедератів – членів військово-політичного об’єднання польської шляхти, яке було спрямоване проти короля Станіслава Августа Понятовського і Російської імперії.

Петро Кречетніков наказав встановити гарматні батареї і розпочати безперервний обстріл кляштору. Генерал-майор Кречетніков був відомий тим, що проводив занадто великі побори в тих місцевостях, де проходило його військо.


1844 – За розпорядженням Волинської духовної консисторії закрито друкарню, що діяла в Бердичеві при кляшторі Босих кармелітів. В указі причини закриття друкарні пояснювалися таким чином: “…для большей правильности в печатании духовных книг, и для отвращения могущих вкрастся в оныя ошибок и злоупотреблений, Государь Император за благо признать изволил Высочайше повелеть… типографию закрыть и продать с публичного торга.

Але справжня причина полягала у тому, що уряд мав намір покінчити з польсько-католицьким культурним впливом в Україні. Кармеліти звернулись із проханням дозволити їм друкувати хоча б славнозвісні бердичівські календарі, але і в цьому їм було відмовлено.


1924 – У селі Маркуші Бердичівського району недільного дня відбулось відкриття клубу хати-читальні, яку розмістили у колишньому помешканні місцевого священника. На цю урочистість зібрались представники міської цукроварні, окрпарткому, незаможники та багато по святковому вбраних місцевих селян.

Під час урочистостей з промовами виступили гості та пояснили присутнім значення та завдання нового вогнища освіти селянства – хати читальні. Ухвалено іменувати хату-читальню хатою-читальнею імені т. Петровського – тогочасного голови Всеукраїнського ЦВК. Також одноголосно приймається постанова про те, що т. Петровський зараховується першим почесним членом клубу, про що йому надсилається телеграма.

У справі відкриття клубу велику активність виявили самі селяни. З метою скорішого пристосувати помешкання дівчата влаштували «недільник», який пройшов дуже успішно, не дивлячись на протести й незадоволення жителів старшого покоління, що дівчата працюють у неділю.


1927 – Бердичів відвідали нарком військових та флотських справ СРСР Клим Єфремович Ворошилов та “командувач України і Криму” Йона Еммануїлович Якір – радянський військовий діяч, один з головних військових у боротьбі за встановлення радянської влади в Україні.


1999 – З нагоди 200-річчя з дня народження французького письменника Оноре де Бальзака на будинку римо-католицького храму Святої Варвари відкрито відповідну меморіальну дошку з присвятним написом. Напис на дошці: “В костьолі Святої Варвари 2 березня 1850 року вінчався Оноре де Бальзак та графиня Евеліна Ганська”.

Покривало з дошки зняв міський голова Олексій Хилюк. Відкриття меморіальної дошки благословив єпископ-ординарій Києво-Житомирської дієцезії Ян Пурвінський.

Це не перша меморіальна дошка, присвячена Оноре де Бальзаку, яку встановили на стіні храму Святої Варвари – у 1966 році з’явилась меморіальна дошка, яка, з огляду на ідеологічну політику радянської влади того часу, мала напис дещо іншого змісту: “Цей будинок в 1850 році відвідав видатний французький письменник Оноре де Бальзак”.


1999 – У Бердичеві розпочала свою роботу Міжнародна науково-краєзнавча конференція, присвячена 200-річчю від дня народження видатного французького письменника Оноре де Бальзака (1799-1850).

По результатам роботи конференції вийшов друком науковий збірник “Бердичівська земля в контексті історії України”, що вмістить у собі науково-краєзнавчі матеріали, представлені учасниками конференції.


Відзнаку “Почесний громадянин міста Бердичева” Михайлу Ковалку вручає міський голова Олексій Хилюк.

2000 – Рішенням виконкому міської Ради №291 за вагомий внесок у вирішенні соціально-економічних проблем територіальної громади міста Бердичева народному депутату України від територіального виборчого округу №65 Ковалку Михайлу Петровичу присвоєно звання “Почесний громадянин міста Бердичева”.

Михайло Ковалко у 1998 році був обраний Народним депутатом України від виборчого округу, до якого входить і Бердичів. Впродовж наступних років депутат допомагав місту вирішувати численні соціально-економічні проблеми.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here