Home Історія Цей день в історії 18 січня

18 січня

1517
0
SHARE

1905 – Цього дня у Бердичеві страйкувало біля 2 тис. працівників на знак протесту проти кривавої розправи, яку вчинили царські війська з мирними демонстрантами у Петербурзі 9 січня.

Ще вранці в Бердичеві почалися антиурядові демонстрації, під час яких розповсюджувалися листівки. Поліції вдалося розігнати демонстрантів, вони заарештували 50 осіб.


1919 – Своїм декретом Директорія УНР засудила єврейські погроми, що відбулись у Бердичеві 5 січня цього ж року, та виділила 1 млн. гривень постраждалим від погрому єврейським сім’ям.

Згідно постанови Ради Міністрів було створено спеціальну комісію під керівництвом П. Ященка з розслідування єврейських погромів у Бердичеві. За декілька днів до цього у зверненні Директорії до козаків і євреїв від 14 січня 1919 р. Симон Петлюра писав: “По деяких місцях України окремими групами козаків вчинялися насильства над євреями. За перевіреними відомостями козаків вербували провокатори гетьманці, добровольці й ті, хто називали себе “большевиками“. Вони робили це, щоб осоромити Українську республіканську армію, викликати проти українського козацтва ненависть населення, внести в край безладдя та безчинство і такими способами вернути старе панування поміщиків та буржуїв. Деяких з таких провокаторів і погромників уже спіймано і розстріляно”.

Та як згадував пізніше голова Директорії Володимир Винниченко, нікого з причетних до цих злочинів до відповідальності так і не було притягнуто.


1944 – Після тривалого простою, викликаного розрухою під час окупації Бердичева німецькими військами, запрацював шкірзавод ім. Ілліча.

Напередодні та у період німецької окупації шкірзавод зазнав великої руйнації — згорів чотириповерховий хромовий корпус, центральна лабораторія. Обладнання та машини стали непридатними для роботи. Після звільнення міста від німецьких загарбників Державна комісія визначила загальний збиток, нанесений заводу окупацією: він становив біля 36 млн. крб.


2019 – У Музеї історії міста Бердичева відбулась презентація книги “Бердичівське єврейство в іменах. Біографічні нариси”. Авторами її стали одинадцятикласниці загальноосвітніх шкіл №5 та №11 Ангеліна Кулачок і Наталія Кропивницька у співавторстві з директором Музею Павлом Скавронським.

Книга складається з коротких біографічних нарисів представників єврейської громади міста Бердичева, які розкривають як розвиток єврейської культури взагалі, так й історію Бердичева зокрема у контексті загальносвітового розвитку. Загалом, це 191 нарис. Серед них є письменники, композитори, музиканти, державні і релігійні діячі, багато репресованих євреїв. Наприкінці збірки представлено декілька віршованих та прозових творів, які розкривають історію міста.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here