Home Історія Цей день в історії 18 липня

18 липня

1297
0
SHARE

1648 – З початком Української національної революції 1648-1676 років проти Речі Посполитої Бердичівщина опинилась у вирі її подій: повстанці захоплювали маєтки, вбивали польську шляхту, спустошували католицькі храми. Цього дня повстанці під проводом соратника Богдана Хмельницького Максима Кривоноса штурмом захопили бердичівську фортецю, яку обороняли війська власника Бердичева та навколишніх земель Януша Тишкевича,  і майже повністю її зруйнували.

Загалом же у червні війська під керівництвом Максима Кривоноса, які направлялись на місто Зборів, нанесли цілу низку ударів польським військам Яреми Вишневецького, у числі яких були тисячі солдат Тишкевича з Бердичівського гарнізону, і звільнили ряд населених пунктів Житомирщини: Бердичів, Бистрик, П’ятку, Чуднів та інші.

Януш Тишкевич покинув свої маєтності та разом із польськими військами відступив на захід. Покинули Бердичів і ченці, які забрали з собою ікону Матері Божої та вивезли її до Львова. Втрата маєтків і поразки в боях, вірогідно, прискорили смерть Януша Тишкевича, який помер у Любліні наступного 1649 року. Тут його й поховали у костелі Отців Кармелітів Босих.


1920 – Цього дня пожежа знищила машинну станцію, яка забезпечувала роботу водопостачання міста. Дерев’яна будівля згоріла дотла, а машини і насоси сильно постраждали. Водопостачання міста повністю зупинилось.


1927 – Цього дня в Бердичеві відбулось урочисте відкриття окружного стадіону, який розмістився на території колишнього саду «Ельдорадо» (літній клуб радслужбовців). На стадіоні влаштували площадки для футболу, гандболу та ін., а також тир.

Напередодні урочистого відкриття на стадіоні відбулась гра між командами футболістів Бердичева та Шепетівки. З рахунком 6:1 перемогли господарі поля. У складі переможців відзначились гравці Самарін (кавалерійська дивізія), Лейбзон, Павчій, Бабель (1-й шкірзавод) та ін.

Джерело: Футбольный матч Бердичев-Шепетовка // «Ді вох», №30, 23 липня 1927 р.


1985 – У Харкові помер Соломон Овсійович Файнтух (1899-1985) – український композитор та диригент, що народився у Бердичеві, провів тут дитячі та юнацькі роки.

Соломон Файнтух став одним із авторів Державного гімну УРСР (авторський колектив під керівництвом композитора А.Д. Лебединця, гімн затверджений у 1949 р.). У своїй творчості композитор звертався до різних музичних жанрів: романсів, сюїт, обробки народних пісень, музики до драматичних вистав, оперети.


2008 – Президент України Віктор Ющенко здійснив щорічне традиційне сходження на Говерлу – найвищу вершину Карпат. По завершенні сходження на вершині гори відбулась церемонія відкриття й освячення скульптурної композиції “Тризуб” – символу соборності України.

“Трезуб” мав висоту більш як три метри, вагу – 700 кг. Пам’ятник складався зі стели та плити з написом: “На Говерлі зібрані землі Твої, Україно!”, “Ми перемогли! Наш Президент – Віктор Ющенко. Ми підемо з ним у майбутнє! Прочитайте наше звернення у 2015 році”.

Віктор Ющенко в основу композиції заклав металеві капсули з землею, привезеною з різних регіонів України. Серед них була капсула і з Житомирщини: рішенням губернатора землю для неї взяли в Бердичеві на території кляштору Босих Кармелітів.

Президент України Віктор Ющенко закладає центральну капсулу.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here