Home Історія Цей день в історії 16 травня

16 травня

2027
0
SHARE

1762 – При кляшторі Босих Кармелітів засновано братство св. Яна Непомуцена.

Всього при кляшторі діяли різні братства: Святої Трійці, Святого Скапулярію, Доброї Смерті, св. Яна Непомуцена, св. Тадея Апостола, св. Теклі.


Храм Святого Миколая, вид зі сторони вулиці Білопільської. Фото початку XX ст.

1906 – Благочинний священик В’ячеслав Бичинський на засіданні Будівельного комітету по спорудженню Миколаївської церкви зачитав Указ духовної Консисторії, яким утверждается предложенный план постройки новой каменной Свято-Николаевской церкви в г. Бердичеве”… і “Его Высокопреосвященство, митрополит Киевский Фловиан дает Архипастырское свое благословление на строительство.

Також В’ячеслав Бичинський передав печатку й усі необхідні документи на діяльність Будівельного комітету, що були надіслані з губернії.

З цього моменту розпочалось активне спорудження нового кам’яного храму, яке завершилось у 1908 році. Нині Свято-Миколаївський собор є архітектурною перлиною Бердичева.


1990 – Цього дня на пустирі старого єврейського кладовища по вулиці Леніна (нині вулиця Житомирська) відбулась громадська панахида та перепоховання останків 195 осіб, які виявили під час ексгумації частини могил, проведеної 14-15 травня.

Перепоховання останків жертв репресій 1937-1938 рр.
Фото Віктора Коржука.

Як вдалося встановити експертам, поховані тут люди з Бердичева та округи за наказами НКВС у 1937-1938 рр. були розстріляні та поховані на території НКВС по вулиці Дзержинського (нині вулиця Героїв України), де нині знаходиться завод безалкогольних напоїв (колишня артіль “Харчовик”). У 1957 році їх таємно перепоховали на єврейському кладовищі.

Траурна панахида розпочалась о 17 годині – у п’яти великих, обтягнутих червоною тканиною, домовинах останки 195 осіб перепоховали. Панахиду відправив настоятель Свято-Троїцької церкви священик Михайло. Потім поминальний обряд здійснив священик римо-католицького обряду о. Амброзій Міцкевич. Представник синагоги М.Х. Вінер зачитав єврейські молитви.

У 1995 році на місці перепоховання жертв репресій встановили пам’ятний знак.


2001 – У Бердичеві розпочала свою роботу Всеукраїнська науково-краєзнавча конференція, приурочена до 100-річчя від дня народження Гаврила Григоровича Богуна (1901-1981) – уродженця Бердичівщини, педагога, краєзнавця, дослідника археології, історії та етнографії Бердичівщини.

За результатами роботи конференції організатори підготували науковий збірник “Бердичівщина: поступ у третє тисячоліття”, який умістив у собі науково-краєзнавчі матеріали, представлені учасниками конференції.

Учасники науково-краєзнавчої конференції.

2004 – У Бердичеві по вулиці Короленка, 39 (колишня територія військової частини) урочисто відкрито новий міський ринок.

На новому ринку споруджено торговельні місця та створена необхідна інфраструктура. Передбачалось, що частина приватних підприємців перейде сюди торгувати з центрального міського ринку, де через значну кількість бажаючих спостерігався брак торговельної площі.

Але сподівання власників нового ринку не виправдались – попри всі їх намагання ринок так і не запрацював на повну потужність.


Урочисте відкриття офісу Бердичівського польського товариства сприяння підприємництву.

2004 – Під час проведення V Днів польської культури у Бердичеві відбулось відкриття офісу Бердичівського польського товариства сприяння підприємництву, що розмістився в будинку по вул. Лілії Карастоянової, 22 (фірма “Чиста криниця”).

Товариство сприяння підприємництву виникло з ініціативи варшавської фундації “Допомога полякам на Сході” та завдяки трьом бізнес-форумам, що відбулись у рамках попередніх Днів польської культури у Бердичеві.

На відкритті офісу товариства були присутні керівництво міста, підприємці, журналісти, працівники фірми “Чиста криниця”.


2006 – У великому залі міського Палацу культури ім. О.А. Шабельника за сприяння управління освіти й науки, служби у справах сім’ї і молоді Бердичівського міськвиконкому відбувся фестиваль родинної творчості під назвою “Скарби Бердичева”.

Цей захід приурочили відразу до двох травневих свят: Дня матері та Міжнародного дня сім’ї.


2009 – 16 та 17 травня у місті відбулись X Дні польської культури, які цього року співпали з відзначенням Дня Європи.

До складу делегації, очолюваної Генеральним консулом Республіки Польща у Луцьку Томашем Яніком, входили поважні гості: Войцех Кудельські – Президент міста Сєдльце, Стефан Каліцькі – член товариства “Спільнота польська”, представники депутатського корпусу, виконавчої влади з міст Ченстохова та Сєдльце.

Цього дня відбулось відкрите засідання Євроклубу у спеціалізованій загальноосвітній школі №15, на якому учні презентували свої досягнення у вивченні мови, культури, традицій та звичаїв народів Європи.

Також з нагоди 5-ї річниці створення Бердичівського польського товариства сприяння підприємництву відбувся захід “Влада і підприємництво”.


В’їздний знак, споруджений у 80-х роках.
Фото Анатолія Галицького.

2013 – У Бердичеві розпочалась масштабна реконструкція в’їзних знаків – цього дня силами комунальних підприємств міста демонтовано в’їзний знак, що знаходився по вулиці Леніна (нині вулиця Житомирська) зі сторони міста Житомира.

Даний знак встановили ще на початку 80-х років минулого століття. За роки, що минули, він прийшов у непридатність. Через декілька днів – 22 травня – було скликано попереднє засідання містобудівної ради, на якому на розгляд місцевих архітекторів винесли одразу декілька ескізних пропозицій, в яких розробники показали своє бачення візитної картки міста Бердичева.

В’їздний знак після реконструкції.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here