Home Історія Цей день в історії 16 листопада

16 листопада

1622
0
SHARE

1770 – У Бердичеві в розпал епідемії чуми на 104-у році життя помер Лібер Еліезер Великий – рабин-проповідник, що проживав у Бердичеві в ХVIII столітті в часи зародження хасидизму.

Лібер Еліезер проповідував кабалу та користувався великою повагою серед місцевих євреїв. Єврейський народ дивився на Лібера, як на святого угодника, якому Бог, наблизивши його до себе, відкрив свої шляхи.

Єврейське кладовище. Фото 1913 р. На передньому плані – древня груша, що була символом кладовища. Під грушею – могила рабина Лібера. Фотографія Соломона Борисовича Юдовіна (1892-1954), фотоархів експедиції С.Я. Ан-ського.

Померлих під час чуми було стільки, що їх ховали у великих братських могилах. За переказами, рабин Лібер, відчуваючи наближення смерті, покликав до себе чотирьох євреїв та пообіцяв їм місце у загробному світі (“Olam haBa”) за те, що вони проведуть його поховання за всіма канонами в індивідуальній могилі, а не кинуть до загальної могили. Лібер помер, і, за переказами, відразу після його смерті епідемія чуми вщухла.

Могила рабина Лібера. Територія парку відпочинку, 2016 р.

Рабина поховали на єврейському кладовищі, на місці якого нині знаходиться парк культури і відпочинку ім. Т.Г. Шевченка.

Могила Лібера, яку відновили на початку 1990-х років, стала одним із двох індивідуальних святих поховань у Бердичеві (другою є могила рабина Леві Іцхака Бен Меїр Бердичівського).


ilja_jefimowitsch_repin_007
Ілля Рєпін. Портрет композитора А.Г.Рубінштейна, 1881.

1829 – У селі Вихватинці Подільської губернії (нині Рибницький район Молдови) народився Антон Григорович Рубінштейн (1829-1894) – видатний російський піаніст, композитор, музичний педагог, засновник першої російської консерваторії в Петербурзі, автор чотирнадцяти опер та багатьох музичних творів.

Життя Антона Григоровича Рубінштейна тісно пов’язане з Бердичевом – тут малолітній Абрам, син Григорія і Калерії, членів великої єврейської родини купців Рубінштейнів, деякий час проживав з батьками. Саме у Бердичеві він, як і вся його родина, у 1831 році прийняв православне хрещення у Свято-Миколаївській церкві (нині на її місці знаходиться кам’яний Свято-Миколаївський собор), під час якого отримав православне ім’я Антоній (Антон).

Після хрещення на родину Рубінштейнів вже не розповсюджувалися закони смуги осілості, які забороняли євреям селитись поза встановлених російською державою меж, і через рік після хрещення (за іншими даними – у 1834 році) родина Рубінштейнів оселилась у Москві, де батько майбутнього музиканта відкрив невелику фабрику.


1921 – У Бердичеві розпочало свою роботу відділення Державного банку РРФСР. 17 листопада 1921 р. у міській газеті “Голос Труда” (нині ця газета має назву “Земля Бердичівська”) з’явилась стаття, в якій повідомлялось про відкриття Бердичівського відділення державного банку. Читачі дізналися, що “…отделение будет помещаться по улице Шевченка (бывшей Никольской) в доме №4 (бывшем Шеренциса), где прежде находился Банк Купеческого Общества Взаимного Кредита“.

Нині приміщення, у якому діяло відділення банку, займає Бердичівський медичний коледж.


1978 – Цього дня жителі міста могли спостерігати над Бердичевом невпізнаний літаючий об’єкт (НЛО): над Загребеллям майже півтори години висіла велика вогняна куля, яка потім зникла у південному напрямі.

Цікаво, що цю кулю спостерігали на екранах своїх радарів і військові, аеродром яких знаходився біля села Радянське (нині село Романівка Бердичівського району). Військові навіть готували до вильоту екіпаж із метою візуальної ідентифікації об’єкту. Але будь-які відомості про НЛО відразу були засекречені.


1991 – У день пам’яті Матері Божої Остробрамської, на другий день після передачі храму віруючим, римо-католицькими священниками у верхньому храмі комплексу Босих Кармелітів відправлено Євхаристію, або Святе Причастя – одне з головних християнських Таїнств.


pam_myroslavka_goriachiy_01
Відкриття бюсту Сергія Євгеновича Горячого, 16 листопада 2012 р.

2012 – У Бердичівському районі відбулися урочистості з нагоди Дня працівників сільського господарства. У рамках цього свята в селі Мирославка відкрито бюст Сергія Євгеновича Горячого (1937-2004) – орденоносця, колишнього керівника місцевого колгоспу ім. Леніна. Відкрили бюст голова облдержадміністрації Сергій Рижук, голова Бердичівської райдержадміністрації Володимир Збаражський та Народний депутат України Анжеліка Лабунська. Бюст виготовлено з армованого склобетону, його встановили на постаменті, який залишився від пам’ятника В.І. Леніну, що знаходився тут з грудня 1980 року до середини 1990-х років.

Сергій Горячий очолював місцевий колгосп більш як три десятиліття. За часи його головування, які припали на 1970-1990-і роки, колгосп перетворився на потужне сільськогосподарське підприємство, що мало мільйонні обороти. Крім господарства розвивав колгосп і соціальну сферу: у Мирославці, центральній садибі колгоспу, побудовано магазин, адміністративний корпус, Будинок культури (1985), танцювальний майданчик, більше 20-и будинків для молодих спеціалістів, оздоровчий комплекс “Березовий гай”, триповерхову лікарню (1987), поліклініку, які існують і нині.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here