Home Історія Цей день в історії 15 травня

15 травня

1703
0
SHARE

1842 – Російська держава, посилюючи репресії проти католицизму, відібрала у бердичівських монахів нерухоме майно у Бердичеві, а також села Скраглівку (нині село Бердичівського району) і Скоморохи (нині село Житомирського району), фактично позбавивши монахів коштів для існування.

Із наступного року Скраглівка стала казенним селом, увійшовши до складу селений, состоящих в ведении государственных имуществ”. Селяни отримали самоуправління та можливість вирішувати власні справи в рамках сільської общини. Однак, вони залишились прикріпленими до землі.


1868 – У Бердичеві створено Товариство взаємної допомоги прикажчиків та комерційних службовців із числа євреїв.

Товариство створене з метою “приискания места своим членам, выдачи нуждающимся из числа их, заимообразно или безвозвратно, денежных пособий до поступлення на место и доставления ими медицинских и иных пособий во время болезни“.


1916 – У селі Велика П’ятигірка нині Бердичівського району в селянській родині народилася Михайлюк Олександра Тимофіївна (1916-1989) – доярка колгоспу “Маяк”.

Михайлюк Олександра Тимофіївна
(1916-1989).

Трудову діяльність Олександра Михайлюк розпочала в 16-річному віці в місцевому колгоспі “Маяк”. Це господарство спеціалізувалося на виробництві м’ясо-молочної продукції. 1947 року перейшла на молочнотоварну ферму, першою почала застосовувати в роботі доїльні апарати, надоювала по чотири тисячі кілограмів молока від корови.

У 1970 році Олександра Тимофіївна досягла п’ятитисячного надою молока і здобула першість в обласному змаганні доярок. За виробничі успіхи протягом 1965-1970 рр. цього ж року їй було присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці та нагороджено орденом Леніна.

Померла Олександра Тимофіївна Михайлюк 24 липня 1989 року. Похована в селі Велика П’ятигірка на західній околиці села, у південно-східній частині сільського кладовища.


Поліна Гельман.

1946 – Указом Президії Верховної Ради СРСР від 15 травня 1946 року начальнику зв’язку ескадрильї, штурману 46-го гвардійського жіночого авіаполку гвардії старшому лейтенанту Поліні Гельман за зразкове виконання бойових завдань командування і виявлений при цьому героїзм та мужність присвоєно звання Герой Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі “Золота Зірка” (№8962).

Поліна Гельман народилась у Бердичеві у 1919 році. Від початку німецько-радянської війни Поліна Володимирівна отримала направлення у жіночу авіачастину, закінчила курси штурманів. Як штурман літака ПО-2, здійснила 860 бойових вильотів. Вона стала єдиною жінкою-єврейкою, що була удостоєна високого звання Герой Радянського Союзу.


1975 – На відзначення 30-ї річниці Перемоги над Німеччиною виконком бердичівської міської ради прийняв рішення №304 щодо перейменування дев’яти вулиць міста і створення нової площі, обмеженої вул. Молодогвардійською та фортечним муром кармелітанського монастиря, яку було названо “Площею Перемоги”.

Цим рішенням вул. Муромську перейменовано у вул. 30-річчя Перемоги, вул. Фільтрову – у вул. генерала Ватутіна, вул. Прорізну – у вул. Ковпака, вул. Глуху – у вул. Сабурова, вул. Лугову – у вул. генерала Леселідзе, вул. Семенівську – у вул. Героя Радянського Союзу Шелушкова, вул. Верхню – у вул. Героя Радянського Союзу Семака, вул. Середню – у вул. Ніни Сосніної, вул. Нижню – у вул. Героя Радянського Союзу Аширбекова.


Шевирін Валентин Михайлович
(1922-1994).

1994 – У Бердичеві помер Шевирін Валентин Михайлович (1922-1994) – учасник Другої світової війни, Герой Радянського Союзу.

Валентин Шевирін народився у місті Перм (РРФСР). Валентин Шевирін на фронті з 1943 року, на кінець війни здійснив 409 бойових вильотів, у 92-х повітряних боях збив 19 літаків ворога. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 29 червня 1945 року за мужність, відвагу і героїзм йому присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

З 1954 року в званні капітана Валентин Михайлович вийшов у запас. Проживав у Бердичеві, працював оператором у виробничому управлінні магістральних газопроводів.

Похований Валентин Михайлович Шевирін в Бердичеві на загальноміському кладовищі по вулиці Бистрицькій.


2002 – З 15 по 18 травня у місті відбувся IV Міжнародний турнір із боксу серед юніорів на призи Олімпійського чемпіона Володимира Кличка.


2005 – У місті відбулась перша конференція-презентація Громадського-культурного товариства старообрядців міста Бердичева. Тема конференції – “Старообрядництво України та Росії: минуле і своєчасність”.

На конференції були присутні 63 учасника, виголошено 3 доповіді, прийнято декларацію товариства.


2005 – У рамках проведення VI Днів польської культури у Бердичеві на будинку по вулиці Карла Лібкнехта, 25 (нині вулиця Європейська), урочисто відкрито польську бібліотеку.

Бібліотеці надали ім’я видатного польського письменника, лауреата Нобелівської премії (1924) Владислава Реймонта. На честь цього на стіні встановили пам’ятну дошку. Напис на польській мові: “Польська міська бібліотека ім. Владислава Реймонта. Бердичів 2005”.

Через декілька років у зв’язку з проведенням ремонтних робіт дошку демонтували, вона тривалий час зберігалась у приміщенні загальноосвітньої школи №3.


2013 – У Бердичеві в приміщенні ГО “Французький альянс” (ТЦ “Оноре де Бальзак”) відбулась презентація нового глянцевого журналу, що отримав назву “Бердичівська Панянка”.

Концепція журналу нічим не відрізняється від більшості середньої руки глянцевих видань цього часу – краса, мода, косметика, поради стилістів та ін. Але є те, що відрізняє журнал від решти – фотосесії з місцевими юнаками і дівчатами, що на думку видавців мало гарантувати беззаперечне лідерство серед молоді.

Об’єм журналу “Бердичівська панянка” становить 113 сторінок, більш як третину його займають рекламні матеріали.


2015 – Цього дня у Бердичеві по вулиці Садовій, 14, відбулось урочисте відкриття пам’ятника-символу вірності військовому обов’язку воїнами-інтернаціоналістами.

Цю подію приурочили до 27-ї річниці початку виведення радянських військ із Афганістану, із відкриттям пам’ятника-символу завершилось створення меморіального комплексу воїнам-афганцям, яке розпочалось ще у 2012 році.

Освятив пам’ятник-символ та сам комплекс настоятель Свято-Михайлівського храму УПЦ МП (с. Хажин) протоієрей Владислав Асафов.

Освячення пам’ятного знаку.

2019 – У Бердичівській районній бібліотеці для дітей (смт. Гришківці) відбулася презентація першої книжки поетеси-землячки Валентини Козачук “Час радіти життю”.

На презентацію до Бердичівської районної бібліотеки для дітей завітали не лише учні Гришковецької гімназії. Серед присутніх – друзі, колеги, добрі знайомі, яких за останній час, коли творчий талант Валентини Козачук набув заслуженої уваги, значно побільшало. Під час презентації з вуст поетеси та учнів гімназії прозвучав весь спектр поетичних уподобань автора – від любовної лірики до повсякденної, дитячої та навіть релігійної.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here