Home Історія Свята та визначні події 15 лютого. День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

15 лютого. День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

3774
0
SHARE

Щороку 15 лютого відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. День встановлено в Україні згідно з Указом Президента України “Про День вшанування учасників бойових дій на території інших держав” від 11 лютого 2004 р. № 180/2004 “…на підтримку ініціативи громадських організацій та з метою вшанування громадян України, які виконували військовий обов’язок на території інших держав…”.

До того 15 лютого неофіційно відзначалося як річниця завершення виведення радянських військ з Афганістану в 1989 році. У Росії та Білорусі цього дня відзначається День пам’яті воїнів-інтернаціоналістів.

Війна в Афганістані

Радянські війська залишають Афганістан. Генерал 40-ї армії гeнepaл-лeйтeнaнт Бopиc Bceвoлoдoвич Громов на чолі колони батальйону розвідки 201-ї мотострілецької дивізії, яка останньою перетинає міст через ріку Термез на кордоні з Афганістаном. 15 лютого 1989 р

Війна в Афганістані (повномасштабна збройна агресія Радянського Союзу проти суверенної держави Демократична Республіка Афганістан) розпочалась у грудні 1979 році нападом спецпідрозділів КДБ СРСР на президентський палац у Кабулі і вбивством президента країни Хафізулли Аміна і його оточення та введенням у країну “обмеженого контингенту” Радянської Армії. Війна за офіційними радянськими даними тривала до виводу основної маси радянських військ 15 лютого 1989 року. У результаті цієї війни загинуло (за міжнародними даними, прийнятими також і СРСР) близько 1,5 млн. або 10% із числа тодішнього населення Афганістану. Радянські втрати, за офіційними даними СРСР, становили близько 15 тисяч військовослужбовців.

Через горнило радянсько-афганської війни пройшло більше 160 000 українців. З них 2378 загинули, у тому числі 60 вважаються зниклими безвісти або тими, що потрапили в полон. Поранення отримали більше 8 000 українців, з них 4 687 повернулися додому інвалідами. Із 72 осіб, удостоєних за роки “афганської” війни звання Герой Радянського Союзу, є 11 українців.

Військовослужбовці 513-го авіаційного полку, що приймали участь у бойових діях на території Афганістану.

Впродовж 1950-1980-х років Бердичів був містом, що мав потужний військовий гарнізон. Загальна кількість військовослужбовців сягала 12-15 тис. чоловік. На Червоній (Лисій) горі та Білопільській вулиці дислокувалось понад 20 військових частин, серед яких: 117-а гвардійська Бердичівська ордена Богдана Хмельницького учбова танкова дивізія; мотострілецькі, танкові, артилерійські полки; окремий батальйон зв’язку; медико-санітарний та інженерно-саперний батальйони; автомобільний батальйон, медичне депо, база зберігання зброї та техніки; школа прапорщиків, рота хімічного захисту та інші. Неподалік від села Радянське (нині Романівка) на військовому аеродромі з 1979 року дислокувався 513-й авіаційний полк (укомплектований вертольотами Мі-8 та Мі-24), поряд для сімей військовослужбовців виросло житлове військове містечко (ВМ №63). Цей полк брав активну участь у бойових діях у Демократичній Республіці Афганістан, де вертолітники здійснили 265 тисяч бойових вильотів, після яких 350 офіцерів і прапорщиків (майже весь особовий склад) отримали урядові нагороди.

Нині у Бердичеві та районі проживає біля 1000 воїнів-афганців. З цієї війни до Бердичева не повернулось 25 воїнів-бердичівлян та ще п’ятеро мешканців Бердичівського району. 28 земляків на все життя залишились інвалідами.

Відзначення свята в Бердичеві та районі

Пам’ятний знак загиблим воїнам-афганцям у місті Бердичеві.

День вшанування учасників бойових дій на території інших держав в Бердичеві та районі відзначається широко: в навчальних закладах проходять тематичні заходи, зустрічі з воїнами-афганцями.

Перший пам’ятний знак загиблим воїнам-афганцям у Бердичеві з’явився у 1996 році на вулиці Будьонного поряд із гарнізонним Будинком офіцерів. Кошти на його спорудження збирали “афганці”, також один мільярд карбованців виділив міський виконавчий комітет. На відкриття пам’ятного знаку, яке відбулось 15 лютого об 11 годині, прибули високі посадові особи, воїни-афганці, воїни місцевого гарнізону, представники громадськості, учні навчальних закладів. Мітинг відкрив мер міста Олексій Хилюк. Право відкрити пам’ятний знак було надано учасникам бойових дій в Афганістані, кавалерам бойових орденів підполковникам Олександру Кіму та Василю Стасюку. З цього часу щороку 15 лютого біля пам’ятного знаку воїнам-афганцям відбуваються мітинги з нагоди річниці виведення радянських військ з Афганістану.

Хрест на місці спорудження каплиці, 2010 р.

У 1999 року воїни-афганці виступили з ініціативою спорудження каплиці мученика Іоанна Воїна в честь убієнних на ратній службі. З цією метою на перехресті вулиць Лілії Карастоянової та Карла Лібкнехта (нині відповідно Дзозефа Конрада та Європейська) у сквері поряд із будинком №16/7 на місці спорудження каплиці 15 лютого 1999 року встановили дерев’яний Хрест. На жаль, будівництво каплиці так і не розпочалося. Того ж року 19 грудня поряд з Хрестом Українська Православна Церква (Московський Патріархат) встановила пам’ятний знак на честь 2000-ліття Різдва Христового, виготовлений із граніту. З часом дерев’яний хрест прийшов у непридатність і в 2012 році його демонтували. 11 жовтня 2013 року на цьому місці встановили новий Хрест. Питання спорудження каплиці до сьогодні залишається відкритим.

Пам’ятний знак на честь воїнів-афганців у селі Швайківка Бердичівського району.

У Бердичівському районі також проводиться робота з вшанування загиблих воїнів. Так, 8 травня 2003 року в приміщенні загальноосвітньої школи села Швайківка відкрито музейну кімнату воїнів-інтернаціоналістів. Ініціатором створення музею стала районна організація ветеранів афганської війни та зокрема В.М. Жиганов. Підтримали цю ініціативу та забезпечили організацію музею у школі директор Ірина Степанівна Трохимчук та весь педагогічний і учнівський колективи. Через декілька місяців – 1 вересня того ж року – поряд зі входом до Швайківської школи відкрито пам’ятний знак на честь воїнів-афганців. Ініціатором його відкриття став керівник сільгосппідприємства села Швайківка, воїн-інтернаціоналіст Михайло Плисківський. Пам’ятний знак увіковічує жителів сіл Райки та Швайківка, воїнів-афганців, що загинули в Республіці Афганістан: Патея Анатолія Івановича (1966-1985), Живуна Сергія Олександровича (1966-1985), Чумака Петра Миколайовича (1964-1983). Сергій Живун, Анатолій Патей та Петро Чумак були випускниками Швайківської загальноосвітньої школи.

Урочисте відкриття музею воїнів-інтернаціоналістів, 13 лютого 2010 р.

Ідея створення музею, присвяченого війні в Афганістані, виникла і в керівництва Бердичівської Спілки ветеранів воїнів-афганців. Відкрили музей воїнів-інтернаціоналістів 13 лютого 2010 року, музей розмістився в окремій кімнаті Музею історії міста Бердичева, що розташований на території монастиря Босих Кармелітів. На відкриття музею прибули гості з Києва та Житомира: голова Української спілки ветеранів Афганістану, генерал-майор Сергій Васильович Червонописький, депутат Житомирської обласної ради, голова Житомирської обласної спілки ветеранів афганської війни Павло Валентинович Ментов. Також перед присутніми виступили міський голова Василь Костянтинович Мазур, депутат міської ради і учасник бойових дій в Афганістані Віктор Колісниченко, голова Бердичівської Спілки ветеранів воїнів-афганців Микола Іванович Вдовиченко та Микола Михайлович Кравчук, який був командиром роти однієї з військових частин, що в числі перших у 1979 році увійшли на територію Афганістану.

Меморіальний комплекс на честь воїнів, що загинули під час бойових дій в Республіці Афганістан. Бердичів, вул. Садова, 14.

У 2012 році в Бердичеві з’явився другий за ліком меморіальний комплекс на честь воїнів, що загинули під час бойових дій в Республіці Афганістан. Він розмістився біля приміщення спілки ветеранів-афганців, що по вулиці Садовій, 14. Меморіальний комплекс складається зі стели та пам’ятного знаку у вигляді розгорнутої книги, які встановлено по обидва боки від входу до приміщення спілки. Напис на стелі: “Бердичівська спілка ветеранів Афганської війни (воїнів-інтернаціоналістів)”. Напис на пам’ятному знаку: “И боль, и бессмертие – Афганистан”. На сторінках стилізованої книги нанесено імена 28-и загиблих воїнів-інтернаціоналістів. Автор проекту меморіалу – Олена Іванівна Сінельнікова, військовослужбовець однієї з військових частин міста. Роботи з виготовлення меморіального комплексу виконали колишні воїни-афганці Ігор Анатолійович Деребон та Ярослав Юрійович Алексєєв.

Цей меморіальний комплекс відкрито 29 серпня 2012 року. На відкритті окрім ветеранів-афганців були присутні також ті, хто надавав дієву допомогу у спорудженні меморіалу. Це депутат обласної ради Олександр Ревега, Народний депутат України Анжеліка Лабунська, голова правління ПАТ “Бердичівська фабрика одягу” Григорій Лінчик, підприємець Віктор Колісниченко, Валерій В’юшков та інші.

Пам’ятний знак, присвячений воїнам-інтернаціоналістам. Місто Бердичів, вул. Молодогвардійська, 2-А.

У 2013 році в Бердичеві з’явився ще один пам’ятний знак, присвячений воїнам-інтернаціоналістам. Але з уточненням – усіх локальних воєн. Це пам’ятний знак, що встановлений на території бердичівського коледжу промисловості, економіки та права (перед головним входом) по вулиці Молодогвардійській. Пам’ятний знак виготовлено з полірованого граніту, на прямокутній основі встановлено стелу з присвятним написом та емблемою “Бойове братство”. Напис на стелі: “Воїнам-інтернаціоналістам всіх локальних війн присвячується…”. Відкриття пам’ятного знаку відбулось 30 квітня 2013 року. Покривало з пам’ятного знаку зняли міський голова Василь Костянтинович Мазур, голова Бердичівської спілки воїнів-інтернаціоналістів Чехословацьких подій Микола Іванович Вахніцький та депутат Житомирської обласної ради Анатолій Васильович Остапюк. Ініціатором встановлення пам’ятного знаку стала спілка ветеранів Чехословацьких подій, яка таким чином відмітила 45-річчя з Дня Чехословацьких подій та операції “Дунай” (події увійшли в історію як “Празька весна”).

Відкрили воїни-інтернаціоналісти і власну музейну кімнату, присвячену Чехословацьким подіям. Ініціаторами створення музейної кімнати виступила Бердичівська спілка воїнів-інтернаціоналістів “Бойове братство”. Музейну кімнату відкрито 17 серпня 2013 року з нагоди 45-ї річниці Чехословацьких подій. Червону стрічку перед входом до приміщення перерізали голова Бердичівської спілки воїнів-інтернаціоналістів “Бойове братство” Микола Вахніцький та учасник чехословацьких подій, депутат обласної ради Анатолій Остап’юк.


Бердичівський альбом

Пам’ятний знак загиблим воїнам-афганцям в місті Бердичеві.
Фотографія Анатолія Галецького.
Пам’ятний знак загиблим воїнам-афганцям в місті Бердичев.
Воїни-афганці перед пам’ятним знаком загиблим воїнам.
Відзначення 25-ї річниці з дня виведення радянських військ з Афганістану, 15 лютого 2014 р.
Воїни-афганці перед приміщенням Бердичівської спілки ветеранів Афганістану, вул. Садова, 14.
Меморіальний комплекс на честь воїнів, що загинули під час бойових дій в Республіці Афганістан.
Воїни-афганці перед пам’ятним знаком загиблим воїнам-афганцям.
с. Швайківка Бердичівського району.

Афганський альбом

В центрі – Микола Михайлович Кравчук.
Олег Коріненко.
Бердичівські вертолітники.
Євген Абрамов та Валерій В’юшков після виконання бойового завдання. Джелалабад, весна 1988 р.
Бердичівські вертолітники.
Бердичівські вертолітники.
Бердичівські вертолітники.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here