Home Новини 15 липня 2023 року. Відкриття меморіальної дошки

15 липня 2023 року. Відкриття меморіальної дошки

793
0
SHARE

Рівно в полудень на залізничній станції Бердичева розпочались урочистості з нагоди відкриття меморіальної дошки, присвяченої події, яка відбулась на цьому місці більш як 100 років тому – 5 травня 1920 року в Бердичеві зустрілись голова Української Народної Республіки, Головний отаман Симон Петлюра та керівник Польської держави маршал Юзеф Пілсудський.

Ідея встановлення такої дошки з’явилась ще на початку 2020 року. Але відсутність політичного консенсусу та суперечки, які розгорілись в середовищі місцевих депутатів та чиновників, на протязі наступних трьох років не дозволяли реалізувати цю ідею. І ось лише нині, в ході війни, ця меморіальна дошка таки з’явилась на стіні будівлі залізничного вокзалу.

На відкриття дошки прибули посол Республіки Польща Бартош Ціхоцькі, Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Дамян Цірцінскі, заступник президента міста Ченстохова Ришард Стефаняк, керівник відділу освіти Рафал Пьотровські, директор автомобільного комплексу шкіл Яцек Гжегожевксі. Також були присутні партнери з Литовського міста Алітус Сауліюс Івочка та з української Золотоноші (Черкащина).

Промови представників місцевої влади та численних гостей чергувались одна за одною, яскраве сонце, перебуваючи в зеніті, своїми спекотними променями немов очистило пасажирські платформи. І лише вантажний поїзд, слідуючи своєму графіку проїхав залізничною колією, гуркотом своїх колес призупинивши урочистість. І саме цей момент можливо навіяв багатьом присутнім, що ось, цієї самої миті з цих вагонів вискочить юрба солдатів з гвинтівками, які оточать перон, на який трохи згодом вийдуть офіцери штабу маршала Юзефа Пілсудського, а на зустріч їм з будівлі вокзалу вийде сам Симон Петлюра, приязно простягаючи руку для дружнього потиску…

Немає вже того вокзалу, стіни якого пам’ятали цю історичну зустріч. Немає й людей, що пам’ятали перипетії тих перемовин між керівниками обох держав. Але дружній потиск рук Симона Петлюри та Юзефа Пілсудського відчувається і нині – у дружній співпраці між країнами, у допомозі в боротьбі з ворогом, який і через сто з гаком років так само намагається знищити незалежну Україну.

Про це в своїй промові зазначив і офіцер 26-ї артбригади Віталій Матвійчук, один із ініціаторів встановлення меморіальної дошки. З його рук посол Республіки Польща Бартош Ціхоцькі отримав макет самохідної гаубиці КРАБ, яка нині перебуває на озброєнні бердичівських гармашів. Офіцер процитував слова віце-міністра внутрішніх справ в уряді Української Народної Республіки Генріха Юзевського: «Якби не Пілсудський, не дійшло б до польсько-української єдності, не дійшло б також, якби не Петлюра».

Анатолій Горобчук

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here