Home Історія Цей день в історії 15 грудня

15 грудня

2224
1
SHARE

1861 – У Бердичеві в родині губернського секретаря народилася Ольга Калістратівна Копронович.

Отримавши середню освіту, Ольга Копронович працювала вчителькою жіночої школи у Прилуках та Житомирській Маріїнській гімназії, утримуючи в останній свій пансіон. У 1905-1919 роках вона працювала вчителькою і попечителькою бердичівської 8-класної жіночої гімназії, бердичівської трудової школи №9. Згодом переїхала до Києва.

Загалом на ниві освіти Ольга Копронович працювала 44 роки.


1921 – У Бердичеві вперше вийшов друком календар, надрукований російською та єврейською мовами. Це був календар на наступний 1922 рік.

До цього у Бердичеві, переважну більшість населення якого складали євреї, календарі друкувались виключно на російській мові.


1932 – Цього дня очільники ЦК ВКП(б) і Раднаркому СРСР Й. Сталін та В. Молотов «за срыв хлебозаготовок» затвердили перелік із понад 90 районів України та Кубані (населених українцями), куди заборонялося надходження продовольства, робота млинів, виготовлення борошна з залишків зерна тощо; населенню заборонялося виїздити за межі своїх районів; їх оточення силами НКВС і армії. Все це посилило Голодомор.

 Серед «покараних» районів був і Бердичівський, в якому загинуло від голоду понад три тисячі осіб.

Ті ж очільники цього дня заборонили здійснення українізації на Далекому Сході, в Казахстані, Середній Азії, ЦЧО. На Кубані наказали перевести діловодство, освіту та ЗМІ на російську мову.


gartzman_01
Матвій (Мотл) Давидович Гарцман
(1909-1943).

1943 – На фронті під час німецько-радянської війни загинув (пропав безвісти) видатний єврейський поет Матвій (Мотл) Давидович Гарцман (1909-1943).

Матвій Гарцман народився у Бердичеві. За своє життя Матвій Давидович створив 12 поетичних збірок єврейською мовою, перекладав на ідиш твори Олександра Пушкіна, Івана Франка, Тараса Шевченка. Талант Матвія Гарцмана завжди привертав увагу відомих майстрів поетичного слова: його вірші перекладали на українську мову Павло Тичина, Андрій Малишко, Володимир Сосюра, Дмитро Павличко та інші.

З початком німецько-радянської війни Матвій Давидович добровольцем пішов на фронт. Молодший лейтенант медичної служби проходив військову службу командиром санітарного взводу. За героїзм, проявлений у боях, був нагороджений орденом Червоної Зірки.


my_berdychiv_in_ua_tarsis_163
Спортивна площадка поряд з дитячо-юнацькою школою. Фото початку 1970-х років.

1951 – У Бердичеві створено дитячо-юнацький клуб фізичної підготовки міського відділу освіти (згодом змінив назву на дитячо-юнацьку спортивну школу – ДЮСШ).

Розмістився новостворений клуб у приміщенні костелу Святої Варвари по вулиці Карла Лібкнехта (нині вулиця Європейська). У спортивній школі діти займались із таких видів спорту, як гімнастика, акробатика, волейбол, баскетбол, а також стрибками у висоту у всесвітньовідомій школі Заслуженого тренера СРСР і України Віталія Олексійовича Лонського (1927-2004).


2000 – У Бердичеві відбувся перший міський екологічний дитячий та юнацький фестиваль “Новому тисячоліттю – нове екологічне мислення”, проведений Екологічним центром виховання дітей та юнацтва. У рамках фестивалю відбулася виставка юнацької творчості під закликом “Збережемо світ прекрасним”.

1 COMMENT

  1. Бердичевская школа №2 не была раньше женской гимназией, а казённым еврейским училищем…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here