Home Історія Цей день в історії 14 січня

14 січня

2175
0
SHARE

1758 – Цього дня курфюрст Саксонії та король Польщі Август ІІІ Фрідріх дозволив кармелітам відкрити при монастирі власну друкарню, яку привезли з Австрії. Друкарня стала найбільшою в Київському воєводстві латино-польською друкарнею, її засновником став отець Юзеф (Якуб Зволінський), наставник святині протягом багатьох років.

Початки книговидання “Друкарні фортеці Пресвятої Діви Марії” датовані 1760 роком. Переважна більшість друків побачила світ польською, латинською, російською, меншою мірою французькою і німецькою мовами. Зі зрозумілих причин пріоритетними були книги, що зміцнювали духовність, непорушність католицького віровчення.

За роки існування типографією випущено 714 назв книг від церковно-полемічних до світських. Та особливою популярністю користувалися Бердичівські календарі, що друкувалися накладом майже 40 тисяч примірників.


Віктор Аронович (Аркадійович) Бєлий
(1904-1983).

1904 – У Бердичеві в родині лікаря народився Віктор Аронович (Аркадійович) Бєлий (1904-1983) – радянський композитор, музично-громадський діяч, лауреат Державної (Сталінської) премії, Заслужений артист БРСР (1955), Заслужений діяч мистецтв Російської Федерації (1956).

Віктор Бєлий написав музику до таких відомих пісень, як “Орленок”, “В защиту мира”, “Александр Матросов” та інших. Музична спадщина Віктора Аркадійовича надзвичайно велика і різноманітна, він працював у різних жанрах. В останні роки життя написав ряд творів для різних інструментів, романси на вірші М. Некрасова, М. Лермонтова, К. Рилєєва, О. Блока.


Міська управа.

1912 – За головування міського голови І.В. Савицького у Бердичеві відбулися вибори думських засідателів.

Міська дума була виборним розпорядчим органом міського самоврядування в Російській імперії. Займалась питаннями міського благоустрою, охороною здоров’я та іншими господарчими справами. На цей час члени міської думи (гласні) обирались терміном на 4 роки на основі майнового цензу (не могли бути обрані люди, майно чи доходи яких менше визначеного розміру).


1976 – Міністерство зв’язку СРСР випустило художній маркований конверт, на якому зображено пам’ятник Григорію Котовському в Бердичеві.

Напис на конверті російською і українською мовами: “Житомирська область, м. Бердичів. Пам’ятник Г.І. Котовському”. На звороті зазначено, що скульптор пам’ятника – Д. Красняк, архітектор – Ф. Грінченко. Художник поштового конверту – Л. Надточий.


2007 – Уперше в Бердичеві у міському Палаці культури ім. О.А. Шабельника відбулось урочисте відзначення перемог, здобутків, досягнень бердичівлян у році, що минув.

Титульна сторінка альбому “Славу міста творять люди”.

Урочисте дійство пройшло під назвою “Славу міста творять люди”. Відзначення відбулось у таких напрямках: “Бердичів – муза для митця”, “Трудом славиться рід людський”, “Милосердя – категорія вічна”, “Його величність виробник”, “Найкращі в освіті, культурі та спорті”, “Пізнавай, твори, перемагай з Бердичевом”. Переможцям номінацій вручали відповідні відзнаки та альбом, у якому організатори зібрали усі досягнення міста у 2006 році.

З цього часу урочистий захід з відзначення здобутків проводився щорічно, останній відбувся у січні 2020 року.

Переглянути альбом “Славу міста творять люди” (2007).


Автовокзал Бердичева, 2014 р.
Фото Олександра Якименка.

2009 – У Бердичеві на Привокзальній площі урочисто відкрито новий автовокзал.

Приміщення автовокзалу розмістили на першому поверсі триповерхового офісно-торговельного комплексу, до якого входять продовольчий магазин, кафе, ресторан та готель на третьому поверсі. Наприкінці 2006-го року Бердичівська міська рада надала власнику споруди підприємцю Віктору Семенову дозвіл на оренду земельної ділянки для спорудження офісно-торговельного комплексу за умови розміщення у новозбудованому приміщенні автовокзалу з касами та безкоштовної передачі у власність міської громади цих площ.

В урочистому відкритті разом із мешканцями Бердичева взяли участь керівництво області і міста та Віктор Семенов — людина, яка зробила Бердичеву цей подарунок.

Після церемонії перерізування стрічки учасники відкриття пройшли приміщеннями комплексу. Як повідомили працівники автовокзалу, з Бердичева люди зможуть дістатися до 8 областей України та 23 країн світу.

На відкритті автовокзалу (зліва на право): голова Житомирської облдержадміністрації Юрій Забела, голова Житомирської обласної ради Віталій Француз, міський голова Василь Мазур та підприємець Віктор Семенов.

2018 – в Бердичеві відбулось урочисте відкриття відновленого музично-драматичного театру, який отримав назву «Бердичівський музично-драматичний театр на Європейській».

Такий важливий крок у культурному житті Бердичева став можливий завдяки фінансуванню з Державного фонду регіонального розвитку (більше 19 млн. грн.), коштам обласного бюджету у розмірі 2 млн. грн. та міського – 10 млн. грн.

На сцені театру в день його відкриття виступили артисти міського Палацу культури ім. О.А.Шабельника під керівництвом Валентини Ратушинської, які продемонстрували театралізовану сценку з життя єврейської громади. З пісенними номерами виступили Лілія Духновська-Бех та її колега Сергій Федоренко з Одеського академічного театру музичної комедії імені Михайла Водяного. Також феєричним став виступ Анатолія Залевського – зірки світового циркового мистецтва.

З цього часу Бердичівський музично-драматичний театр на Європейській став справжнім мистецьким центром нашого міста.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here