Home Історія Цей день в історії 14 лютого

14 лютого

1477
0
SHARE

1804 – У Бердичеві помер протоієрей православної Миколаївської церкви Андрій Сяйко-Дятелович.

Будучи уніатським священиком, після другого поділу Польщі (1793 р.) та перехода края от унии к благочестивой отеческой вере” він у 1794 році прийняв православ’я і пройшов практику при Острожському кафедральному соборі. У цьому ж році Волинська духовна Консисторія направила його крестовым протоиереем на Миколаївський приход у Бердичів, де перед тим служив його тесть, уніатський священик Онісім Костюкевич. Так Андрій Сяйко-Дятелович став першим православним настоятелем бердичівської Миколаївської церкви (1794-1804), у 1801 році при ній було 61 двір і 429 душ прихожан.

По смерті протоієрея Андрія Сяйко-Дятеловича указом єпископа Волинського і Житомирського Варлама (Шишацького) нагляд за Миколаївською церквою було покладено на настоятеля Троїцької церкви і благочинного Бердичівських церков протоієрея Йосипа Еліта-Зелінського. На цей час він залишився єдиним православним священиком у Бердичеві і став настоятелем відразу для усіх трьох Бердичівських православних церков – Миколаївської, Успенської та Троїцької.


1918 – Під Бердичевом у бою з більшовицькими військами, якими командував Василь Кіквідзе, відзначилися Гайдамацький курінь Симона Петлюри та Запорізький загін генерала Прісовського, що підпорядковувались Центральній раді УНР.

У наказі по військовому міністерству від 14 лютого (Ч. 32) зазначено: “Гайдамаки славного Коша Слобідської України і козаки загону отамана Прісовського за лицарський наскок на ст. Тетерів та м. Бердичів, захоплення їх та обеззброєння большевицьких ватаг, висловлюю свою щиру подяку і вірю, що Україна, маючи таких синів, “не вмре, не загине”. В.о. Військового Міністра Жуковський”.


1939 – Міська школа №2 за високі досягнення в навчально-виховному процесі отримала обласний перехідний Червоний Прапор.

Перехідні Червоні прапори в часи СРСР були однією з форм заохочення переможців у соціалістичному змаганні.


Віктор Томашевський – перший голова ради ветеранів Бердичева.

1987 – За ініціативи ветеранської громадськості керівництвом УРСР прийняло рішення про створення Ради організацій ветеранів України. Головною метою Ради є всебічний захист прав, соціальних, економічних, вікових та інших інтересів ветеранів війни, праці, військової служби і органів внутрішніх справ, інших пенсіонерів – громадян похилого віку.

Цього дня у відповідності до вищевказаного рішення у Бердичеві створено міську організацію ветеранів. До міської ради увійшли 41 ветеран, 15 – до президії. Головою ради ветеранів обрали Віктора Івановича Томашевського – ветерана, учасника Другої світової війни, який тривалий час працював на керівних посадах у місті, очолював Бердичівську школу ДТСААФ.

Також у Бердичеві утворили 90 первинних ветеранських організацій, які діяли на підприємствах, при ЖЕКах, навчальних закладах.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here