1947 – Цього дня керівники радянської держави Йосип Сталін та Андрій Жданов підписали постанову Ради міністрів СРСР і ЦК ВКП(б) “О проведении денежной реформы и отмене карточек на продовольственные и промышленные товары”, на виконання якої з 16 по 29 грудня в країні проведено грошову реформу.
Офіційною метою грошової реформи було укріплення карбованця та вилучення з обігу величезної маси фальшивих грошей. Фактично грошова реформа проводилась у формі деномінації з конфіскацією: обмін старих грошей на нові проводився з обмеженнями, зокрема – 10 карбованців у старих грошах на 1 карбованець у нових; по вкладах в Ощадбанку суми до 3 тисяч карбованців обмінювались один до одного; по вкладах від 3 до 10 тисяч карбованців було проведено скорочення накопичень на одну третину суми; по вкладах у розмірі понад 10 тисяч карбованців конфіскувалось дві третини суми.
Одночасно з проведенням грошової реформи по всій країні, та в Бердичеві зокрема, скасовано карткову систему розподілу товарів, яку ввели в СРСР у липні 1941 року в зв’язку з початком Великої Вітчизняної війни. Скасування карткової системи дозволило простим громадянам купувати товар за гроші без надання при цьому одноразових талонів.
Оскільки зберегти плани влади в таємниці не вдалося, за декілька днів до ощадних кас вишикувались черги бажаючих покласти гроші на книжку. Також щоб хоч якось зберегти свої заощадження, люди кинулись скуповувати меблі, золото, промислові товари – все те, що мало хоч якусь цінність.